Rodina

4 tipy pro samoživitele: jak ušetřit?

Sbírání kytiček

Samoživitelé mnohdy nemají „na růžích ustláno“. Pokud mezi ně patříte, jistě vám přijdou vhod změny, které se týkají vašich financí. O které jde konkrétně?

Samoživitelé často žijí se svými dětmi na hranici životního minima, zvlášť pokud se potýkají se špatnou platební morálkou bývalého partnera. O důvod více, aby věděli, kde se dá ušetřit. Jaké změny přináší letošní rok? 

1. Vyšší příspěvky na dítě 

V letošním roce se zvýšila hranice příjmu z 2,4 na 2,7 násobek životního minima. Na příspěvek na dítě tak dosáhne širší okruh rodin, navíc se zvyšují i samotné částky přídavku. O navýšení není třeba žádat. Pokud rodina splní podmínky, Úřad práce zvýší dávku automaticky. 

Tato změna navíc reflektuje příjem čtvrt roku zpětně. „Posuzování příjmu s čtvrtletní frekvencí pomůže pružněji reagovat na situaci, kdy například dojde k rozvodu a příjmy rodiny výrazně spadnou. Pokud navíc povinný rodič neplatí včas alimenty nebo je dluží, hraje každý měsíc při posuzování výraznou roli,“ říká Petr Sýkora, ředitel projektu VašeVýživné.cz, který provozuje Asociace neúplných rodin. 

Náš tip: Také letos funguje program asistenční pomoci VašeVýživné.cz s podporou Evropského sociálního fondu. Jestliže si nevíte rady s vymáháním dlužného výživného, využijte ho, je zdarma

2. Doplatky na léky a očkování 

Nic neprovětrá rodinný rozpočet tak jako těžší nebo déle trvající nemoc. Pokud se potýkáte s vyšší nemocností u svých dětí a hrozíte se vysokých doplatků na léky, oceníte nové snížení limitu, nad který budou pojišťovny doplatky vracet. U dětí do 18 let klesá tato hranice na 1000 Kč ročně. Jinak řečeno, pokud doplatíte za léky předepsané lékařem pro jedno dítě více než 1000 Kč ročně, pojišťovna je povinna peníze nad tuto částku zpětně vrátit

Je nutné si však uvědomit, že pro tento výpočet počítá zdravotní pojišťovna s cenou léku s nejnižším doplatkem, danou účinnou látkou a totožnou aplikací. Další položkou, kde bude možné ušetřit, představuje očkování proti závažným nemocem. U vybraných pojištěnců bude hrazeno. Ověřte si, zda se týká právě vás. 

3. Snazší přivýdělky 

Mnoho rodičů – samoživitelů řeší napjatou finanční situaci formou přivýdělku k hlavnímu zdroji příjmů nebo k rodičovské dovolené. Příjemnou novinkou je zvýšení minimální mzdy, která pro letošek činí 12 200 Kč hrubého. Dochází také ke změně v často využívané dohodě o pracovní činnosti. 

Až do částky 2500 Kč měsíčně už nebude nutné uvádět příjem do daňového přiznání, částka bude zdaněná 15% srážkovou daní jako u dohody o provedení práce. „Nová úprava mimo jiné znamená zvýšení minimální hodinové sazby definované pro daný druh práce a také možnost vyššího přivýdělku i v situaci, kdy je samoživitel evidován na Úřadu práce,“ dodává Petr Sýkora. 

4. Daňové bonusy a úlevy 

Odečty a daňové slevy či bonusy jsou jednou z věcí, která pomáhá stabilizovat rodinný rozpočet. Mezi oblíbené úlevy patří daňová sleva za umístění dítěte do školky. Za rok 2018 si budete moci odečíst až 12 200 Kč, což je o 1200 víc než v roce 2017. Nejvýznamnějším zvýhodněním je daňová sleva na dítě. Ta se od letošního roku zvýšila i u prvního dítěte, a to na 15 204 korun ročně. Zvýhodnění by měl vždy uplatňovat ten rodič, který žije s dítětem ve společné domácnosti a má potomka v péči. 

Připravila: mar 

Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků