Akce

Letní hudební festivaly s dětmi: jak ochránit jejich sluch?

Sbírání kytiček

Oblíbené hudební festivaly dnes navštěvují celé rodiny, tedy i rodiče s dětmi, ostatně pro ně mnohdy bývá určený vhodný doprovodný program. Jak se příjemně pobavit a přitom nepoškodit citlivý dětský sluch?

Hlasitost hudební produkce se pohybuje od 90 do 125 dB. Dospělé to baví, jenže uši našich nejmenších jsou mnohem citlivější…

Myslete do budoucna

Nedoslýchavost a nitroušní šelest se objevují dokonce u třicetiletých. Na vině je především příliš hlasitý poslech hudby ve sluchátkách, ale také vysoké decibely na hudebních festivalech a v hudebních klubech. Přitom bezpečná hranice pro lidské ucho je při dlouhodobém vystavení 85 dB. Abyste si to dokázali lépe porovnat: běžný hovor se pohybuje mezi 50 až 60 dB, při vysávání se dá naměřit hlučnost až 85 dB. Stát tři dny u pódia je podobné asi jako řezat celý víkend s motorovou pilou (její zvuk může mít až 120 dB).

Pozor na rizika

Nadměrný hluk se může projevit nenávratným poškozením sluchu, ovšem vyloučit se nedají ani jiné zdravotní potíže (vyšší tlak, žaludeční vředy, poruchy spánku, nebezpečí infarktu…). „Ohrožení jsou přitom mladí lidé do třiceti, čtyřiceti let. Ti by si měli uvědomit, že jejich uši nemají schopnost regenerace,“ říká Eva Mandíková ze společnosti 3M.

A co děti?

Nadměrný hluk na jejich uši útočí se stejnou intenzitou, ovšem s horšími důsledky; zvyšuje se i hladina stresových hormonů, nastupuje rychlejší tep, následně únava, nesoustředěnost… A o riziku nevratného poškození sluchu v tom nejranějším věku už byla řeč. Je třeba si uvědomit, že hlasité zvuky nás provázejí všude, třeba i ve městě a těžko se jim lze vyhnout. Myslet bychom na ně ale měli zejména na akcích, kde jsou naši nejmenší vystaveni vysokému hluku po dobu několika hodin.

Praktické chrániče

Užít si společenskou akci bezpečně předpokládá použití ušních chráničů v době, kdy zrovna nechcete poslouchat hudební produkci. Jejich výběr závisí na úrovni decibelů. Na některých hudebních festivalech si chrániče sluchu dokonce můžete půjčit. Dětem jsou určené speciálně chrániče, například Peltor Kid. Velký prostor uvnitř mušlí omezuje zahřívání a pocení, polštářky lze navíc snadno vyměnit a udržovat tak sluchátka v čistotě.
Jiné řešení nabízejí zátkové chrániče neboli špunty do uší. Možná vás překvapí, že se prodávají i transparentní, které navíc obsahují filtr, díky němuž můžete komunikovat s dalšími lidmi a budete se navzájem slyšet.

Připravila: mar
Foto: 3M
17. 8. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků