Zdraví

Astigmastimus: oční vada, která se dá řešit

Sbírání kytiček

Když se člověk lidově řečeno snaží zaostřit, aby lépe viděl, a přesto stále sleduje okolí v jakoby jemné mlze (rozmazaně), patrně trpí astigmatismem.

Nutno podotknout – rozmazané vidění nemusí být po celé ploše. V jedné části může být obraz rozmazaný a ve druhé ostrý. V každém případě však dochází ke snížení kvality vidění.

Co je to astigmatismus

Většinu refrakční práce oka zajišťuje průzračná rohovka, skrz níž se do oka dostává světlo. Přestože nikdy nemá dokonale kulatý tvar, světelné paprsky se lomí ve všech rovinách a směrech a oko dokáže zaostřit. Při astigmatismu však rohovka připomíná spíše tvar vejce a paprsky světla marně hledají cestu do ohniska na sítnici. Prakticky to znamená, že to, na co se díváte, vidíte zkresleně a nedaří se vám rozpoznat detaily (do dálky ani na blízko). I když se o to intenzivně pokoušíte a „ostříte“, co to dá – přivíráte víčka, nakláníte hlavu, jste „přilepení“ na obrazovce počítače a podobně. Kromě potíží s viděním lidi trápí pálení a řezání očí, bolesti hlavy, únava a pokles výkonnosti a rovněž bolesti šíje z častého zaklánění.

Astigmatismus

Nebývá sám

Astigmatismus většinou neexistuje sám o sobě, kombinuje se s krátkozrakostí a dalekozrakostí. „Přestože vzniká zpravidla v prvním roce života, může být diagnostikován i v dospělosti, nejčastěji v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních. Řada lidí dokonce ani neví, že tuto vadu má,“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka oční kliniky NeoVize Brno. Zajímavé je, že astigmatismus nepatří mezi nově objevené oční vady. Poprvé byl popsaný, včetně klinických příznaků, dokonce už v roce 1864.

Jak se astigmatismus upravuje

Astigmatismus se koriguje speciálními brýlovými skly a kontaktními čočkami. Další možnost nabízí laserová operace, která odstraní nepravidelné zakřivení rohovky. Nejmodernější metodu představuje aplikace nitrooční čočky, která vadu upravuje zevnitř oka. Například na zmiňované klinice používají americký navigační systém Verion. „Skládá se z diagnostické části a z navigační jednotky, která se propojí s operačním mikroskopem. Diagnostická část s dokonalou přesností změří oční vadu a vypočítá korekci za pomocí umělé nitrooční čočky. Biometrické informace o pacientově oku putují do navigační jednotky na operační sál. Chirurgovi se v okuláru mikroskopu promítnou navigační linie, podle kterých umístí čočku do oka. I když pacient okem hýbe, přístroj stále naviguje na střed čočky,“ vysvětluje primářka.

Problematikou astigmatismu se zabýval už známý fyzik Isaac Newton. Od té doby uteklo pár století, věda pokročila a tak se rozšířily i metody léčby. Pokud si nejste jistí, zda se astigmatismus týká právě vás, máte nejvyšší čas navštívit svého očního lékaře.

Připravila: red

Foto:neovize, iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků