Cestování

Cestování bez nevolností

Sbírání kytiček

Žaludek jako na vodě, zastávky a zvracení v tu nejméně vhodnou chvíli. Řeč je o kinetóze – nepříjemnému stavu, který trápí převážně děti, ale mnohdy přetrvává až do dospělosti.

Kinetóza (cestovní nemoc, nemoc z pohybu) není přímo choroba, ale nepříjemný stav, který vzniká tím, že se tělo pohybuje, ale zrakové vjemy se nemění. Do mozku tedy přicházejí rozporné informace z centra rovnováhy ve vnitřním uchu a z očí. Centrální nervový systém pak na tyto informace reaguje vysíláním nelogických nepříjemných reakcí, jako je nevolnost, pocení, bolesti hlavy, bušení srdce, pocit na zvracení až zvracení.

Děti jsou na kinetózu citlivější

Každý člověk svým rovnovážným systémem reaguje individuálně. Děti jsou pak všeobecně více citlivé než dospělí, jejich centrální nervový systém i centrum rovnováhy jsou nezralé, teprve se vyvíjí. Proto se často stává, že věkem u dětí kinetóza jednoduše vymizí.

Kinetóza není dědičná, proto je zcela běžné, když v rodině trpí kinetózou jen jedno dítě.
U některých lidí se kinetóza dostavuje jen v některých dopravních prostředcích. Může být v autě a autobusu, ale není ve vlaku. Jízda vlakem bývá klidnější a plynulejší, nejsou tak časté nepředpokládané změny polohy, které člověk trpící kinetózou musí překonávat při jízdě na našich ne úplně ideálně upravených silnicích a dálnicích.

Tipy proti nevolnosti

  • Při cestování autobusem dětem trpícím kinetózou pomůže sedět na předních sedadlech, kde nejsou tak časté změny polohy vertikálním směrem, jak tomu je v zadní části autobusu. Děti pak mají větší pocit jistoty, že mohou během cesty poprosit řidiče o zastavení, a tím předejít pro ně potupnému zvracení.
  • Děti na zadních sedadlech během cesty rozptylte sledováním krajiny, povídáním si s nimi, zpěvem, posloucháním hudby.
  • Při cestování s dětmi je ideální naplánovat cestu na noc, kdy děti mohou nepříjemné pocity jednoduše zaspat.
  • Během dne je pak vhodné v autě větrat, dělat pravidelné zastávky, ideálně každé dvě hodiny, aby děti měly možnost se projít a rozptýlit.
  • Samozřejmostí je pak pravidelný pitný režim.
  • Cestovat bychom neměli s prázdným ani přeplněným žaludkem, vhodná jsou lehká jídla, naopak tučných a těžkých jídel bychom se měli vyvarovat.
  • Před cestou i během cesty pomáhají různé prostředky, jako zázvor ve formě čaje, bonbonů i žvýkaček.

Záchranným prostředkem je Kinedryl, který představuje „tabletku rychlé pomoci“. K dostání je v lékárnách. Informace ohledně dávkování najdete v příbalovém letáku.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.britannica.com/science/motion-sickness
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků