Americký pedagog v Čechách: jaké jsou jeho názory na výchovu a vzdělání dětí?

Američan Jeffrey Zamoff (42) vystudoval pedagogiku doma, ale nyní už 14 let žije v Praze. A stále se věnuje dětem. Zajímá vás, co si myslí? Pak čtěte dál!

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Po absolvování oboru pedagogika pro malé děti Jeffrey Zamoff učil ve Philadelphii, Washingtonu, ale také v Izraeli. V Praze pak v Montessoriho domě, ITC School of English Prague a nyní v dětském centru Výkladní skříň, které založil společně s přáteli. Sám má tři děti ve věku 8, 6 a 1 rok.

Proč jste si pro život vybral Českou republiku?

No, teď už jsem Čecho-Američan, alespoň se tak cítím. Letos to bude 15 let, co jsem ve Philadelphii potkal svou budoucí ženu. Pochází z Čech. Bylo to osudové setkání, tak jsem přijel rovnou s ní a už tady zůstal.

Jak jste zvládl češtinu?

Čeština je pro cizince dost složitá, ale asi i mé vzdělání mi pomohlo tato úskalí překonat. Velkou zásluhu na tom má především má žena, která mně od začátku, co jsem přiletěl do Prahy, brala mezi své známé.

V úvodu jsme zmínili Montessori pedagogiku, které se stále věnujete. V čem je jiná než ta běžná?

Montessori princip je založený především na budování partnerského vztahu, rodič/učitel /škola a dítě, na vzájemném respektu a úctě. Neměli bychom dětem dělat nic, co by nám bylo nepříjemné, tedy co nechceme, aby si pak ony dovolily k nám. Tento přístup k našim nejmenším umožňuje vytvářet si své ego, jsou schopné více samostatně fungovat a třeba se i vcítit do druhého. A pomoci, když to situace vyžaduje.

Je rozdíl ve výchově dětí u nás a třeba v Americe?

Budu-li porovnávat vzdělávání v Americe s klasickým vzdělávacím systémem v Čechách, pak to vnímám tak, že v Americe se dává více prostoru dětem. Učí se méně „biflovat“ a více kriticky přemýšlet, diskutovat. Pokud ale mluvíme o alternativnější vlně vzdělávání v Čechách, i tady je mnoho kvalitních škol, které mají v centru pozornosti dítě a jeho individualitu.

A kdybyste obecně porovnal přístup muže a ženy k výchově a vzdělání? V čem se liší?

Ženy svým dětem dávají lásku a ony to tak cítí. Naopak muži jsou většinou více benevolentní, ale zase dokážou zastat úlohu poradce v různých situacích. Pro dceru je táta důležitý, pro její vnímání mužské lásky, trpělivosti, laskavosti, aby jí ukázal dobrého chlapa, který ale může i brečet, omlouvat se, chybovat… U syna je to samozřejmě podobně. Kluk – táta, stejný vzor, který vnímá vztah rodičů, má u mne zastání a i když jsme chlapi, rozumí mazlení a otcovské lásce.

Posledních několik let také pozoruji, že otců na mateřské dovolené přibývá, což je fajn. Buďme ale rádi, že české prostředí umožňuje takzvanou mateřskou dovolenou. V USA jsou kojenci po třech měsících rovnou předáni do rukou ošetřovatelek jeslí.

Jak rozdíl pohlaví, z pohledu výchovy, funguje u vás doma?

Moje žena je architektka a dost precizní člověk. Všechno chce mít perfektní, dokonalé. Já jsem spíše opak. Jako muž a žena máme na spousty věcí odlišný názor, ale ve výchově našich dětí se značně shodujeme. Manželka u dětí asi více dbá na osobní hygienu a úklid domácnosti :-), já si je beru dvakrát týdně na hodiny angličtiny. Mým velkým koníčkem je shánět a prodávat knihy v angličtině z druhé ruky. Vhodných knížek pro děti mám opravdu hodně a je to baví. Dost jim to pomáhá ve výuce.

A když se děti poperou, lítají pohlavky?

Nelítají, fyzické tresty doma nepoužíváme. Když se poperou nebo si schválně ubližují, jen zvýším hlas a snažím se jim vysvětlit, že to není správné. Stejně jako není dobré malovat po zdech nebo běhat s nůžkami. Chce to jen trpělivost, kterou někdy má více žena, někdy já.

Co byste na závěr vzkázal všem rodičům?

Říká se, že co se dítě do 6 let nenaučí a co jim rodiče do té doby nepředají, bude potomek horko těžko dohánět. Proto bych rád všem rodičům doporučil trávit méně času v zábavních parcích v obchodních domech a více v přírodě. Nebo i doma, ale pěkně pospolu. A také bych na rodiče apeloval, aby dětem nekupovali tolik elektronických hraček. Každé malé dítě potřebuje svůj vnitřní klid, soustředění, které podporuje fantazii a k tomu může přispět právě čtení knih.

Chcete-li se o Jeffreyiovi a jeho práci dozvědět více, mrkněte na webovky: www.brownboxbooks.cz nebo www.vykladniskrin.com.


Připravila: mar
Foto: rodinný archiv
4. 5. 2016
 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Jak vybrat školní batoh nebo aktovku pro budoucího školáka a na co si dát při výběru pozor?

Pár rad přichystala rodičům budoucích prvňáčků Michala Loudínová, majitelka internetového obchodu Dráček.cz, specializujícího se na...

ilustrační obrázek

Správné vybavení na kolo

V minulém díle jsme si popsali jednotlivé typy kol. Dnes se zaměříme na správné cyklistické...

ilustrační obrázek

Vyhrajte vánoční dárky pro své domácí mazlíčky

Už přemýšlíte nad vánočními dárky? A hledáte vhodný dárek i pro vašeho domácího mazlíčka?

ilustrační obrázek

Zábavný dárek: stavebnice cihličky pro dětičky

Pamatujete si, jak jste si hráli vy, když jste byli malí? Také jste stavěli bunkry...

ilustrační obrázek

Ukázka Astrotypu

Ptáte se, co je to Astrotyp? Jak vypadá? Co mi přinese za informace? Přečtěte si...

ilustrační obrázek

Nadělte pod stromeček krásné kosmetické balíčky

Vánoční kosmetické balíčky jsou oblíbeným řešením většiny z nás. Jako každý rok vám bohatý...

INZERCE

ANKETA

Jak se Vám líbí nový design?

Je lepší než původní.
Je podobný jako původní.
Je horší než původní.

ŽHAVÉ DRBY

VÝZKUM

Vážené dámy,
momentálně na Univerzitě Karlově ...

TÉMA PRÁCE V PRAZE

ahoj můžete mě poradit nějakou dobrou pracovní agentůru ...

TIPY NA NÁKUPY NA INTERNETU!

Ahoj,

ráda bych zde otevřela diskuzi s tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

HUBNUTÍ

Dobrý den,jako už několikrát,i letos jsem si dala závazek ...

TĚHOTNÁ DCERA

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na dceru, nar. 11.11.86 v ...

DOPLNĚNÍ KOSTI NAD HORNÍ JEDNIČKOU

Dobrý den,

od léta mi občas cukalo nad horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz