Ideální dětský pokoj: co by v něm nemělo chybět?

S koncem prázdnin mnozí rodiče zvažují, jak vylepšit nebo rovnou rekonstruovat stávají zázemí pro své ratolesti. Jak by měl vypadat dětský pokoj?

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Přestože ne vždy lze dosáhnout ideálu, můžete se k němu alespoň přiblížit. Což platí také v případě zařizování dětských pokojů.

Změny plánujte společně

Každý potomek je jiný, jiné jsou jeho preference a patrně i vaše představy. V první řadě je třeba s dítětem komunikovat. Pomineme-li miminka a batolata, už dítě ve věku tří čtyř let má docela jasno, co by (ne)chtělo mít ve svém pokojíku. A přestože jsou děti, zejména malé, v názorech nestálé, dá se z jejich požadavků mnohé realizovat v praxi. Ostatně – ony tam přece budou bydlet. Navíc když je vtáhnete „do děje“, narůstá tím i větší šance, že budou pomáhat s úklidem.

Prostor rozdělte na zóny

Každý dětský pokoj je praktické rozdělit na více částí. Důležitý je prostor na spaní (avšak toto více vnímají rodiče), na hry a místo pro kreslicí stolek či psací stůl. A co ještě nemá chybět? Nábytek. Ostatně dostatek úložných prostor je trendy. Ať už se jedná o krabice na hračky (můžou se zasunout pod postel), poličky, komody, zakomponované vestavné skříně, závěsné systémy... Čím víc věcí bude mít své jasně dané místo, tím se pro děti stane přirozenější po použití je vracet zpět.

„Úložné prostory navíc pomůžou rozdělit pokoj na zóny podle jejich funkce. V jedné části si děti hrají a v úložných prostorách najdou hračky, další využívají při oblékání, jiné při práci na úkolech,“ vysvětluje Stanislav Kralovanský ze společnosti Malíři Natěrači CZ.
Pokud to dispozice pokoje dovolí, nábytek určený k práci a odpočinku by měl být po krajích místnosti a prostor pro hru a odreagování směřujte do středu.

Vybírejte vhodné barvy

Stále více rodičů i dětí pří výběru barev do dětského pokojíčku sahá po pastelových tónech, které podporují hravou i uklidňující atmosféru. řeba pastelová zelená může být použitá jak v dívčím, tak chlapeckém pokoji, ovšem bát se netřeba ani jemné růžové či nebesky modré, které patří k aktuálním barevným trendům.

Obecně platí jediné: barvy nejen na zdi by neměly v dětských pokojících chybět. Zejména ve stísněných prostorách je však třeba dávat přednost světlejším odstínům, jež místnost pohledově „nafouknou“. „Populární jsou i závěsné dekorace nebo vyvýšené postele, které pokoj opticky zvyšují,“ radí Stanislav Kralovanský.

Myslete na funkční zařízení a doplňky

V současné době se dětské pokoje navrhují tak, aby mohly „růst s dětmi“. Z dekorací jsou v kurzu samolepky, které místnost oživí během několika minut, navíc se počítá s tím, že je za několik let vyměníte. Parádu můžou dělat také tapety, použité na části stěny, na nábytku, sloužící jako předěl místnosti na dekorativním panelu… Velice praktické jsou rovněž rostoucí stoly a židle, tedy takové, jež lze do určité míry upravovat. A v momentu, kdy dítě dosáhne nohama na zem, můžete začít uvažovat o otočné pracovní židli.

Jak si stojí postel? Dětskou postýlku pro miminka buď nahradíte „něčím mezi“, například menší postelí o délce 140 cm, nebo potomkovi rovnou kupte verzi pro dospělého. Než doroste, jeho klidný spánek budou jistit snímatelné zábrany.

Připravila: mar
Foto: Studio VIABEL
23. 8. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

2

U nás teda rozhodně nechybí hračky. Máme jich plný pokoj, což je super, protože si spolu hrajeme i celé dny. Na rajhracky mají nejlepší výběr.

ODPOVĚDĚT

4

Zajímavý článek a dobré nápady...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

INZERCE

ANKETA

Jak se Vám líbí nový design?

Je lepší než původní.
Je podobný jako původní.
Je horší než původní.

ŽHAVÉ DRBY

VÝZKUM

Vážené dámy,
momentálně na Univerzitě Karlově ...

TÉMA PRÁCE V PRAZE

ahoj můžete mě poradit nějakou dobrou pracovní agentůru ...

TIPY NA NÁKUPY NA INTERNETU!

Ahoj,

ráda bych zde otevřela diskuzi s tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

HUBNUTÍ

Dobrý den,jako už několikrát,i letos jsem si dala závazek ...

TĚHOTNÁ DCERA

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na dceru, nar. 11.11.86 v ...

DOPLNĚNÍ KOSTI NAD HORNÍ JEDNIČKOU

Dobrý den,

od léta mi občas cukalo nad horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz