Děti

Kdy a jak učit dítě na nočník?

Sbírání kytiček

Někdo dává miminko na nočník, když ještě ani nechodí, jiní rodiče zase posílají svá dítka do školky s plenkami.

Víte, kdy začít s učením chození na nočník a jak při tom postupovat? Vše se dočtete v našem článku. 

Kdy začít učit dítě na nočník? Většinou mezi 15. a 24. měsícem

Správná doba, kdy byste měli začít dítě posazovat na nočník, neexistuje. Děti se v rychlosti svého vývoje velmi liší, proto žádný univerzální věk stanovit nelze. Lékaři se ale shodují na tom, že nemá smysl odkládat pleny a trénovat chození na nočník před 12. měsícem věku. Močové ústrojí se totiž do té doby stále vyvíjí a není ani fyziologicky možné, aby mladší dítě dokázalo svůj močový měchýř ovládat, případně vědomě řídit vyprazdňování stolice. 

Většinou se tak doporučuje začít s učením až v období mezi 15. a 24. měsícem věku dítěte. Nejlepší ale je, když prostě počkáte, než bude vaše dítě připravené. Poznáte to podle několika signálů, které si teď společně rozebereme. 


Signály, podle kterých poznáte, že je dítě připravené chodit na nočník 

Abyste mohli začít učit dítě chodit na nočník, musí být fyzicky i psychicky zralé. Většinou se za pozitivní signál považuje, když dítě zůstane během dne suché alespoň dvě až tři hodiny, nebo když má suchou plenku po denním spánku. Kromě toho se za další známky připravenosti považuje, když dítě: 

  • poslouchá jednoduché pokyny,
  • dává najevo, že bude čůrat nebo kakat,
  • naznačuje, že potřebuje vyměnit plenku,
  • dává najevo touhu po nezávislosti a napodobuje, co děláte,
  • má pravidelné a předvídatelné vyměšování
  • a umí dojít do koupelny a částečně se svléknout. 

  • Nočník vybírejte podle velikosti dítěte

    Jakmile budete mít pocit, že je dítě připravené a projevuje zdravou zvídavost, můžete začít s učením. Dítěti pořiďte nočník, který odpovídá jeho velikosti. Mělo by na něm sedět stabilně a nohy mít přitom pohodlně opřené o zem. 


    TIP: Nechte dítě, ať si nočník samo vybere. Vytvoří si tak k němu bližší vztah a učení půjde snáz. Šikovnou pomůckou mohou být i hrací nočníky, které v případě, že do nich něco dítko udělá, zahrají melodii. 


    Nenechávejte ale dítě, aby si s nočníkem hrálo. Měl by mít jasný, jednoznačný účel, aby dítě nemělo zmatek v tom, k čemu vlastně slouží. 


    Jak začít s učením? Pomalu a s velkou trpělivostí 

    Nejprve posaďte dítě na nočník klidně oblečené, nebude tak mít později z „podivného sedátka“ strach. Podruhé to zkuste už bez plenky. Řekněte mu, co po něm chcete, případně svá slova doplňte zvukem nebo jinými signály, a chvilku vyčkejte. Zpočátku tréninku se to povede spíše náhodou. V takovém případě dítě mocně chvalte, aby mělo motivaci k dalším pokusům


    Nenechávejte ho ale na nočníku příliš dlouho, spíše ho na něj posazujte častěji, ale na krátkou dobu. A nezoufejte, když se hned nezadaří. Je to běh na dlouhou trať a první úspěchy se dostavují spíše v rámci týdnů než dnů. Většina dětí přitom umí dříve ovládat stolici než močení. 


    7 tipů, které učení urychlí 

    1. Vysaďte dítě na nočník vždy ve stejnou dobu. Třeba po probuzení nebo po obědě. 

    2. Nechte dítěti nočníček na očích, aby ho mohlo kdykoli snadno použít. 

    3. Nechte dítě běhat doma nebo na zahradě nahaté. Nočník by ale měl být vždy poblíž. 

    4. Oblékejte dítěti oblečení, které může v případě potřeby rychle sundat

    5. Chlapečkům namalujte do nočníku terčík, na který budou při čůrání mířit. 

    6. Berte s sebou nočník i na výlety a procházky. Kočárek to uveze a vy nenarušíte úspěšný trénink. 

    7. Neřešte občasné nehody a dítě za ně nekárejte


    Když nepůjde učení podle vašich představ, netrapte se. Mnohdy to trvá i rok, než si dítě nový zvyk osvojí. Hlavně nezapomínejte projevovat radost a zahrnout dítko pochvalami, když se mu to úspěšně podaří. Učení ho tak nebude stresovat, ale naopak bavit, i když bude postupovat po malých krůčcích.


    KP

    Foto:

    Přidat na Seznam.cz

    Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

    Diskuze: příspěvků