Těhotné ženy a bezpečná jízda v autě: co byste měly vědět

Doba pokročila, a tak budoucí maminky obrazně řečeno nesedí v koutě, naopak jsou velmi aktivní. Pokud je to i váš případ a jezdíte autem, poradíme vám, jak zvýšit bezpečnost svou i budoucího miminka.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Pravidla správného připoutání se v autě platí jak pro řidičky, tak pro spolujezdkyně. Nepřehlédněte! Pokud dojde k dopravní nehodě, připoutaná budoucí maminka má třikrát větší šanci, že ji přežije. A stejně tak její plod.

Projekt pro těhotné

Značné množství vážných úrazů během těhotenství mají „na svědomí“ právě dopravní nehody. „Přesto je u nás prevence v podobě správného připoutání tříbodovými pásy podceňovaná. Podle mého názoru by každá těhotná žena měla být poučená o důležitosti a správném způsobu poutání na sedačce řidiče i spolujezdce,“ uvádí MUDr. Jiří Kepák, CSc., gynekolog brněnské Úrazové nemocnice.

Zajímejte se: Projekt "Chraňte sebe a své dítě, vždy se připoutejte" je součástí Průkazu pro těhotné, s krátkým doprovodným textem. Pomocí instruktážního obrázku těhotenský průkaz jednoduše a srozumitelně vysvětluje, jak bezpečně cestovat autem. Bezpečnostní pásy samozřejmě nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale významně toto riziko redukují. Dokonce i zdánlivě malý náraz totiž může způsobit odloučení placenty, při kterém plod odumře a ženě hrozí vykrvácení.

Pomůcka z Norska

Použití bezpečnostního pásu jako ochranné pomůcky předpokládá, že ho použijete správně. Což prakticky znamená: spodní pás musíte vést co nejníže pod dělohou (mimo měkkou tkáň bříška a plod) a ramenní popruh, který by nikdy neměl sklouznout z ramene, má směřovat mezi prsy nad vrcholem těhotné dělohy. Upněte ho tak, jako kdybyste upínali jiné bezpečnostní pásy – ani na těsno, ani na volno, hlavně pohodlně.

Šikovný je například norský pás BeSafe Pregnant. Buď se instaluje pomocí popruhu kolem opěradla sedačky, nebo se použijí speciální úchyty. V obou případech se pomůcka položí na sedadlo řidiče (spolujezdce), připevní se, žena se posadí, připoutá a nakonec připne spodní díl automobilového pásu do úchytu na pomůcce.

Kdy jsou airbagy užitečné

Možná si to nemyslíte, ale pravdou je, že rovněž airbagy se vnímají jako další příspěvek k bezpečné jízdě těhotné ženy. Samozřejmě za předpokladu, že jste správně připoutané. Podle MUDr. Kepáka byly airbagové systémy vytvořené pro muže průměrné výšky 175 cm a váhy 80 kg. U žen – řidiček fungují jako další ochrana tehdy, když rychlost vozidla v okamžiku kolize překročí 55 až 60 km/hod. „Při nižších rychlostech u nepřipoutané těhotné ženy riziko potenciálního poranění způsobené rozvinutým airbagem převýší jeho výhody. Proto je správné připoutání bezpečnostním pásem ve vozidle přednostním zádržným prostředkem,“ vysvětluje lékař.

Pozor! Podle doporučení dopravních expertů mají být hrudní kost a klenoucí se bříško těhotné vzdáleny nejméně 25 cm od palubní desky nebo dolního okraje volantu. Se zvětšujícím se bříškem musíte sedadlo posunout dozadu, úměrně aktuálnímu stavu.


Připravila: mar
Foto: BeSafe
24. 8. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

5

těhotná žena by pás neměla mít

ODPOVĚDĚT

3

pásy jsou trošku problém přes bříško,ale je to nutné,dneska je spousta magorů na silnicích,co si myslí,že když mají silné auto,tak můžou i tak jezdit,autobusových linek se ruší,tak musí maminy k lékaři hold autem

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (2 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Střídavá péče pod pokličkou

Téma střídavá péče začíná být populární. Tento pojem i jeho realizace pozvolna proniká do našeho...

ilustrační obrázek

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

ilustrační obrázek

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

ilustrační obrázek

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

ilustrační obrázek

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

ilustrační obrázek

Víno v sukni

Víno jako nápoj je dodnes stále ještě více spojováno se světem muže, o kterém...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

TĚHOTENSTVÍ

Dobrý den, dámy jak jste prožívali těhotenství? Byla vám ...

KVALITNÍ ŠKOLNÍ BATOH

kde pořídit školní batoh

CLIP - IN VLASY (BRNO)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s těmito clip - in vlasy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz