Zdraví

Diety do plavek a poruchy příjmu potravy: Můžou spolu souviset?

Sbírání kytiček

Léto láká k vodě a to nás, zástupkyně ženského pohlaví pomalu bez ohledu na věk, svádí k tomu, abychom honem na poslední chvíli shodily pár kilogramů. Ale pozor, aby se toto rychlé hubnutí nezvrtlo v mnohem závažnější problém.

Zdravé hubnutí v době, kdy to dotyčná osoba skutečně potřebuje, je jistě přínosné. Jenže pokud se bavíme o hubnutí do plavek nyní, je jasné, že času moc nezbývá. Proto mnohé dívky a ženy často volí jakékoliv metody redukce, jež vedou k vysněnému cíli. A kdyby jen ony, nezdravé hubnutí zasahuje dokonce i žačky školou povinné!


Pozor na vysoké nároky

„Většina žen, které se rozhodnou držet dietu, na sebe klade nepřiměřené nároky a snaží se velmi striktně dodržovat režim, který je pro tělo nepřirozený,“ uvádí Tereza Bočková, nutriční terapeutka z Centra Anabell.
V praxi se pak takové hubnutí může rovnat třeba  jen dodržování pitného režimu a příjmu ovocných a zeleninových šťáv v domnění, že jeden dva tři týdny se to přece dá vydržet, ne? Dobrá, možná si řeknete, že raději přidáte vůbec ovoce a zeleninu, ale nic víc. Jaký může být výsledek?


Ještě dieta, nebo už nemoc?

Vaše strava, dá-li se tak vůbec nazvat, bude energeticky podhodnocená. A navíc, když svoje vize nesplníte, zvolený režim porušíte, což vám jistě na dobré náladě nepřidá. Potom třeba druhý den začnete znovu. Ovšem rovněž je také možné, že máte natolik silnou vůli či motivaci, že striktní jídelníček skutečně zvládnete. Jenže…
„V případě, kdy je díky silné sebekontrole striktní dieta s nízkým obsahem energie úspěšná, se dostáváme na hranici poruchy příjmu potravy,“ varuje odbornice a dodává, že právě hubnutí do plavek lze považovat za jeden z rizikových vlivů právě pro rozvoj poruch příjmu potravy. Který začíná vlastně nenápadně. 


Jídlo trochu jinak

Téma diet dnes mnohdy souvisí také s takzvaným alternativním způsobem stravování. Určitě znáte (či snad samy dodržujete?) například vegetariánství, veganství, makrobiotiku, dělenou stravu, výživu podle krevních skupin, nízkosacharidovou dietu, raw food… „Alternativní výživové směry většinou nejsou založené na znalostech z oblasti fyziologie výživy. Přesto můžou mít racionální jádro a mnohdy přinášejí pozitivní zdravotní účinky. V extrémním pojetí však opět nesou riziko stravy s nedostatečným obsahem energie a esenciálních makro- i mikroživin,“ varuje Tereza Bočková.
Ve spojitosti s poruchami příjmu potravy se pak odborníci baví o ortorexii neboli formě mentální anorexie, kdy lidé vysvětlují svoje chování zdravým životním stylem, či domnělými zdravotními problémy.


Jak to měla Eliška

Jenže teoretická moudra dnes málokoho „táhnout“, a tak je třeba přizvat si na pomoc známé tváře. „Chtěla jsem být nejhubenější ze všech. Chtěla jsem to všem nandat, když o mně psali, že jsem tlustá,“ říká Česká Miss 2008 a modelka Eliška Bučková. A čím více lidí ji nabádalo, aby přibrala, tím spíš si myslela – oni mi závidí a chtějí být jako já. S anorexií se trápila dva roky, při výšce 180 cm se dostala na váhu 49 kilogramů. Dnes už je to ale jinak – Eliška má nemoc za sebou. A tak se rozhodla stát se patronkou Centra Anabell, které se věnuje právě poruchám příjmu potravy.

Pokud si myslíte, že vy nebo někdo z vašeho okolí by ocenil, či potřeboval pomoc tohoto centra, podívejte se na jejich webovky: www.anabell.cz. Možností odborného poradenství je zde celá řada, a pomoci se dočkáte, i když byste svůj problém chtěly řešit anonymně.

Takže milé dívky a paní, chcete-li ještě honem zhubnout do plavek a to co nejrychleji, raději se o svém záměru poraďte s nutričním specialistou. Investice do jeho služeb jsou investicí do vašeho zdraví. A to je mnohem cennější než vysněná postava.


Připravila Marcela
Foto: iStock
9. 7. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků