Zdraví

Intimita, zdraví a žena: o čem se mluví, ale málo

Sbírání kytiček

Intimní partie představují citlivé téma, ať už se týká sexuálního života nebo zdraví ženy. Přitom ke každé z nás neodmyslitelně patří. Odborníci doporučují překonat stud a bavit se o své intimitě, Jak s partnerem, tak v případě potíží s lékařem.

Otevřete tajné dveře

„Součástí pocitu ženství u každé ženy je mimo jiné i vnímání osobní krásy, a to i těch nejintimnějších partií. Každá žena má také svůj individuální názor na otázku feminity a s ní spojené prožitky, které se následně odrážejí i v její intimní sféře. Z tohoto důvodu je zdraví ženy spojené s intimitou nesmírně důležité. Nejčastějším problémem většiny žen je stud, který brání nejen v komunikaci intimních problémů, ale také souvisí s plnohodnotným partnerským životem. Každá by si měla uvědomit, že své sebevědomí, jehož součástí je i pocit ženství, musí rozvíjet a upevňovat,“ říká sexuoložka doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc., ze Sexuologickém ústavu VFN v Praze a 1. LF UK. 

Nezanedbejte potenciální problém

Dokázat hovořit o citlivých otázkách je zásadní rovněž kvůli vašemu zdraví. „Pokud se ženy stydí, mohou mít problém s pravidelnými návštěvami gynekologa i s případným vysvětlením toho, co je trápí. Což může vést k pozdnímu diagnostikování vážného problému, jenž by se, rozpoznaný včas, vyřešil snadněji. I potíž, kterou žena považuje za banální, může zakrývat vážnější onemocnění pohlavního ústrojí, například zhoubný nádor,“ vysvětluje doc. MUDr. Michal Zikán, Ph.D., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. 

Nejste v tom samy

Výzkumy prozrazují, že až dvě třetiny žen musely řešit vaginální infekci, a zhruba jednu třetinu trápí tato infekce opakovaně. Nejčastěji se projevuje výtokem (trvá déle, má jiné zbarvení nebo zapáchá) a pocity svědění a pálení. To jistě nikomu nepřidá na sebevědomí. Předcházet těmto problémům se přitom dá – díky každodenní intimní hygieně a používání přípravků, jež pomáhají udržovat přirozenou rovnováhu vagíny. Pomůže například Beliema Expert Intim Krém, jenž zmiňované pálení a svědění eliminuje. 

Když si nejste jisté

Potíž je však v tom, že ne vždy dokážeme rozeznat, zda nás trápí vaginální infekce, nebo nebo jde o signály něčeho vážnějšího. Navíc u vaginální infekce není pro laika vždy snadné zjistit, jedná-li se o infekci kvasinkovou, či bakteriální. „Často se také vyskytují infekce smíšené nebo po léčbě infekce jednoho typu dochází v důsledku porušení poševního mikrobního prostředí k pokračování obtíží ve formě zánětu jiného. Proto se v léčbě vaginálních infekcí používají nejen přípravky, které ničí přemnožené mikroorganismy, ale také ty, jež obnovují přirozenou mikroflóru pochvy, například preparáty s probiotiky nebo kyselinou mléčnou. Obnova přirozeného ochranného vaginálního mikroprostředí je vůbec nejdůležitější součástí léčby. Především v případě přetrvávajících obtíží je však návštěva gynekologa nezbytná a preventivní prohlídky alespoň jednou za rok samozřejmostí,“ připomíná odborník. 

 

Připravila: mar 

Foto:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků