Zdraví

Jak na nachlazení? Zkuste to s pomocí klinické neuropatie

Sbírání kytiček

Zejména úprava stravy a přírodní prostředky – to jsou dvě mocné páky, které klinická naturopatie nasazuje na léčbu nachlazení. Vyzkoušíte?

Klinická naturopatie propojuje znalosti léčitelství s moderními poznatky v oblasti přírodní a nutriční medicíny. Jak si poradí s běžným zdravotním problémem, který je v zimě všude kolem nás? 

Základní opatření 

Nachlazení neboli zánětlivé onemocnění horních cest dýchacích má více projevů, nejtypičtější rýmu asi nikdo nepřehlédne. Cílem léčby je, aby rýma zůstala tekutá, proto musíte hodně pít – dostatek tekutin přispěje k tomu, že hlen nezhoustne a nezpůsobí bolest hlavy. Vyhněte se ale kofeinovým nápojům a alkoholu, jež dehydratují organismus. Dále zvlhčujte místnosti, ve kterých se nacházíte. Dospělí a větší děti můžou také inhalovat Vincentku nebo vodu s několika kapkami éterického oleje (tea tree, eukalyptový, hřebíčkový, rozmarýnový nebo oreganový). Podobně dobře funguje horká sprcha či koupel; stoupající pára přispívá k uvolnění dutin. 

Co ještě změnit 

„Vhodné je nasadit dietu, tedy významně méně jíst a dopřát svému tělu jen vysoce výživné a zároveň snadno stravitelné potraviny, například vývary. U pitného režimu by měly převládat bylinné čaje a čerstvé ovocné a zeleninové šťávy,“ doporučuje klinická naturopatka Michaela Carter. Pokrmy lze doplnit přírodními antibiotiky – česnekem, cibulí, zázvorem. Blahodárně působí také koření, které určitě máte doma: skořice, chilli, tymián, hřebíček, šalvěj, z potravin citronová šťáva a med. 

Osvědčené bylinky 

Spolehněte se na třapatku nachovou. „Bojuje proti širokému spektru virů, ale bakterií, proto se hodí i na pokročilejší stádia rýmy, kdy už je vysmrkávaný hlen zbarvený,“ připomíná naturopatka. Třapatka podporuje pocení a tím posiluje imunitu stejně jako další zahřívající byliny – kurkuma, zázvor, skořice, badyán… Při prvních příznacích nachlazení se k třapatce doporučuje světlík lékařský, při pokročilé a husté rýmě sáhněte po celíku zlatobýlu a květu černého bezu. 

Zdravý drink 

S nachlazením se bojuje na různých místech světa, a každý národ má svůj osvědčený recept. Tento je z Indie: do kastrůlku nalijte 2 hrnky nejlépe mandlového mléka, přidejte 1 lžíci medu, 1 lžíci kokosového oleje, 1 lžičku mleté kurkumy, 1 lžičku mleté skořice, špetku černého pepře a nastrouhaný zázvor. Za stálého míchání uveďte do varu, stáhněte plamen a mírně vařte po dobu asi 10 minut. Odstavte z plotny, sceďte a pijte ještě teplé. 

Nachlazení není chřipka 

Známé nachlazení může provázet i mírná, spíše lehce zvýšená teplota, což však neznamená, že si musíte brát tabletku. Podobnou službu udělá i silný lipový čaj. Navíc zvýšená teplota představuje přirozenou reakci organismu při boji s infekcí. Ale dost možná, že si jen pletete nachlazení s chřipkou, pro kterou je kromě bolestí kloubů a svalů typická právě horečka i nad 38 °C. „Pokud poctivě ležíte, léčíte se dostupnými prostředky, ale ani po několika dnech se příznaky nezlepšují, vyhledejte lékaře. Komplikace u neléčené chřipky mohou být velmi vážné,“ varuje Michaela Carter. Lékař zjistí, zda není přítomná i bakteriální infekce a případně nasadí antibiotika. 

Připravila: Marcela
Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků