Kariéra

Jak se připravit na penzi

Sbírání kytiček

Přesto, že mnohdy „skuhráme“, že se důchodu stejně nedožijeme, většina lidí se na penzi těší. Abyste mezi tuto většinu patřili i vy, je třeba se včas připravit. Víme na co.

Úsloví, že štěstí přeje připraveným, se dá krásně aplikovat i novou životní etapu, jakou odchod do důchodu bezesporu je. „Doporučuji připravovat se ekonomicky a zdravotně minimálně pět let předem. A zároveň si také vytvářet dobré sociální vztahy a představu o tom, jak skutečně důchod trávit,“ uvádí psycholog PhDr. Jan Mattioli, PhD.

Zdravotní prevence

Kalendářní věk neošálíte, ale biologické stárnutí a kvalitu svého života ovlivnit můžete. Kromě režimových opatření je nezbytné podstupovat preventivní prohlídky. Podle odborníků jsou v předdůchodovém věku nejvíce obtěžující involuční změny smyslového vnímání. Tedy nejen zhoršující se sluch, ale také omezení chutí, a především problémy se zrakem jako špatná adaptace na tmu, změny vnímání barev nebo presbyopie (vetchozrakost). „Vetchozrakost je projevem přirozeného stárnutí a projevuje se zejména rozmazáváním textu, které ale mizí, pokud noviny nebo knihu oddálíte od obličeje. Pak se již neobejdete buď bez brýlí do blízka, tedy na čtení, anebo spolu s nimi navíc ještě bez brýlí do dálky,“ vysvětluje doc. MUDr. Šárka Skorkovská. 

Finanční strategie

Šetřit můžete třeba několik stovek měsíčně, v tomto případě je však lepší spořit si už od poměrně mladého věku. Stále ale platí: lepší je začít později, než vůbec. Vytvořit si na důchod dostatečnou rezervu je nutné už proto, že samotná penze mnohdy nepokryje základní životní potřeby. Navíc když je člověk zdravý, určitě nechce zbytek života prosedět v obýváku. 

Aktivní přístup

Odborníci neustále vybízejí starší generaci, aby byla aktivní. Nejde o prázdná slova; právě ve zralém věku, i když už řešíte choroby, je nutné udržet se co nejdéle v relativně dobré kondici. To nejlepší, co pro sebe můžete udělat každý den, je procházka. Stejně tak je dobré alespoň z části proniknout do tajů moderních technologií. Na „netu“ si najdete, co je třeba. A ani nemusíte mít počítač doma (běžně jsou jimi vybavené knihovny, které svým členům poskytují určitou dobu používání internetu zdarma). A aby vám to co nejdéle dobře „pálilo“, nenechte mozek zakrnět. Naopak ho podpořte například studiem na univerzitě třetího věku nebo prostřednictvím různých vzdělávacích programů a kurzů. Získáte přehled, procvičíte svou paměť, obohatíte se o nové poznatky, objevíte v sobě další schopnosti a třeba najdete i nové přátele. 

Dobré vztahy

Snažte se podporovat dobré vztahy v rodině i mimo ni. Vyhnete se tak pocitům neužitečnosti a zbytečnosti, a snáze se vyrovnáte se změnou sociálních rolí. „Pokud v rodině pěstujete dobré mezigenerační vztahy, žijete s partnerem, s nímž máte stejné zájmy, je to samozřejmě velká výhoda,“ říká psycholog PhDr. Jan Mattioli, PhD. Ale i když jste sami a nevyhovuje vám to, hledejte si co nejdříve vhodnou aktivitu. Pro někoho to může být pohyb, pro jiného pomoc druhým. Dnes je například hodně rozšířené dobrovolnictví v nejrůznějších organizacích nebo zdravotnických zařízeních. Ostatně těžko byste hledali více smysluplnou činnost, která obohacuje i ty, kteří ji poskytují. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: psycholog PhDr. Jan Mattioli, PhD, doc. MUDr. Šárka Skorkovská
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků