Kariéra

Jaký vztah máte se svým šéfem?

Sbírání kytiček

O vedoucích, manažerech, ředitelích, prostě našich nadřízených kolují neskutečné historky. Někdy k pláči, jindy k pobavení. Jak k němu ale přistupovat, abyste nešlápli vedle?

Je hezké mít šéfa jako kamaráda, ale ne vždy. Jak dojde na krizové situace, šéf se prostě chová jako šéf, a přátelství jde stranou, Stejně tak ale nikdo nechce mít svého nadřízeného za nepřítele. Na co si dát pozor?

Drobné pozornosti

„Měla jsem kolegyni, která šéfce neustále nosila dárky. Ale drahé, prostě na to měla. My ostatní v oddělení byly rády, že vyjdeme s korunou. To víte, že jsme Olgu nemusely, a šéfová ji přitom pořád vychvalovala. Dopadlo to tak, že dříve jsme byly jeden tým a tahle kolegyně nás doslova rozložila. Některé jí záviděly, že si může šéfku kupovat, jiné byly naštvané, a stejně držely pusu,“ říká čtenářka Anežka.

Odborníci na etiketu radí: šéfům byste neměli průběžně dávat dárky jen sami za sebe, a pokud na tom trváte, ostatní by to neměli vidět a vy byste se tím neměli prezentovat. A totéž má zohlednit i sám šéf.
Kdy dárek nevadí? Když ho kupujete společně, jako tým, za všechny kolegy.

Přidat si šéfa k přátelům?

V některých firmách je běžné, že jsou všichni zaměstnanci na facebooku; ať jde o nováčky nebo top manažera. Pak je možné a i v pořádku, abyste také vy měli svého šéfa mezi přáteli. Ale pozor – vážně chcete všechny svoje příspěvky dávat na odiv tomu, kdo je vaším chlebodárcem? Nebudete se snažit je spíše korigovat? Nenechte si tedy vnutit to, co nechcete. A když vám ostatní tvrdí, že se držíte stranou, odpovězte: o soukromý život se nemusím dělit s ostatními.

Nebo si na facebooku založte dva profily, jeden „pro firmu“ a druhý jen pro vás a lidi, kteří vám jsou blízcí.

Šéf je můj kamarád. Napořád?

Donedávna dvě kolegyně, náhle nadřízená a podřízená. Může to fungovat? „Kamarádka Helenka mi začala šéfovat před rokem. Podotýkám, moje nejlepší kamarádka. Od té doby do práce chodím nerada. Já mám dojem, že po mně dupe, ona zase, že bych ji měla chápat a dělat víc než ostatní. Před měsícem jsem si řekla dost a dala výpověď. A představte si, Helenka byla ráda. Prý bude mít raději kamarádku než kolegyni. A právě ona mi dohodila místo jinde. Já teď jen doufám, že se naše přátelství vrátí,“ říká Renata.

Když se dostanete do podobné situace, chce to hodně taktiky a trpělivosti. A také si s přítelem či kamarádkou jasně vymezte hranice – co se týká práce, a co soukromí. Aby druzí neměli pocit, že díky přátelství máte jako podřízená výhody. Ovšem stejně vadí i opak; jen proto, aby ostatní neřekli, vás kamarádko-šéf začne stírat. Monopol na jeden správný názor v této situaci však nikdo nemá.

Povinná zábava

Někteří vedoucí jsou nudní patroni, jiní preferují veselí a dobré očko u nich mají ti, kteří se dokážou bavit stejně bujaře. Ale na to nejsme všichni stavění, tak co teď? „Když o práci stojíte, podřídíte se. Tedy do té míry, do jaké to dokážete snést. Moje šéfová měla ráda mejdánky a večírky, často zvala ostatní podřízené na akce, které si – mimochodem – stejně sami platili. Neuplynul týden, aby něco nevymyslela. Vážně se mi ulevilo, když otěhotněla, a začala mít jiné zájmy,“ svěřuje se čtenářka Alena.

Vyjít vstříc požadavkům nadřízených v práci je běžné, nemusíte však s nimi trávit večery. Ať už kvůli své rodině nebo tomu, že to leze do peněz či vás to prostě nebaví. Neříkejte vše na rovinu, ale jasně naznačte, že máte jiné plány pro trávení svého volného času. A pokud to šéf nepochopí, a pak vás dusí, protože nejste zrovna společenský typ, lepší je poohlédnout se po jiné práci. Přesněji, po jiném šéfovi.


Připravila: Marcela
Foto:
25. 5. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků