Klíč k úspěchům v osobním i pracovním životě

Možná je jedním z vašich novoročních přání konečně dosáhnout toho, po čem toužíte. Ačkoli se může zdát cíl nedosažitelný, dosáhnout ho je možné. Klíčem je vaše sebevědomí.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Sebevědomí se formuje především v dětském věku a během dospívání, vliv na něj má hlavně výchova rodičů, školy a okruh přátel a vlivů, se kterými se během dospívání setkáváme. Nezanedbatelný je také vliv prostředí, ve kterém vyrůstáme. Se sebevědomím je možné pracovat i ve vyšším věku a "vypěstovat" si jej, lépe řečeno, objevit je v sobě a nalézt tak cestu ke svému já, kterou je potom možné zúročit v profesním i soukromém životě. Teprve v momentě, kdy máme sebevědomí, tedy vědomí sebe samé, můžeme začít pracovat na změnách svého já a také na změnách ve svém okolí. Jen ten, kdo ví, co chce, toho opravdu dosáhne, základním kamenem je přitom znalost sebe sama a svých možností.

Co dokáže?

Sebevědomý člověk umí určovat hranice jednání a chování, což má pozitivní vliv na mezilidské vztahy a vztahy na pracovišti. Pokud máte pocit, že je vaše sebevědomí nedostatečné, existuje několik postupů, jak jej zvýšit. Jednak bychom si měli udělat jakýsi inventář vlivů a lidí, kteří nás obklopují. Naše sebevědomí může být často nízké proto, že jej srážejí někteří lidé, které na nás mají vliv. Snižují naše hodnoty, nepodporují nás, připomínají nám naše neúspěchy. V tomto případě je v první řadě nutné uvědomit si tuto skutečnost a potom s ní pracovat. Promluvit si s nimi, vyjasnit si situaci, případně se od nich odpoutat.

Umět se radovat z malých úspěchů

Profesionální lektorka a koučka Tereza Marie Dočkalová doporučuje několik postupů, pomocí kterých je možné sebevědomí zvýšit: "Skvělý nástroj pro rozvoj sebevědomí a sebeuvědomování je dech a spojení s tělem. A komunikace se sebou JAK SE CÍTÍM v různých situacích, A JAK SE CHCI CÍTIT. Dobře funguje i psaní deníku a denní rekapitulace toho, co se mi povedlo. Já například, když neuspěji ve výběrovém řízení, tak uvařím doma dobrou večeři, něco nového a raduji se z toho, jak se mi povedla večeře. Prostě zaměřit pozornost na sebemenší úspěch, také je užitečný sport, tím se přeladí náš vnitřní počítač a úspěchy narůstají."

Sebevědomí a osobní vztahy, jde to dohromady?

Je obecné známé, že sebevědomí jedinci jsou přitažlivější pro své potencionální partnery. Je ovšem nutné, aby sebevědomí nepřekročilo hranici směrem k aroganci, která má k přitažlivosti daleko. Stává se ovšem, že sebevědomí je sice přitažlivé, ale zároveň vzbuzuje u druhých pocit strachu, zda budou dostatečně dobří pro sebevědomého partnera. Je proto nutné se sebevědomím pracovat a odhadnout míru, jakou jej dáváme najevo. Pokud však máme vědomí sebe sama a své ceny, snadněji zjistíme, co opravdu chceme a jaké jsou naše priority ve vztahu. Milovat druhé můžeme plnohodnotně až tehdy, když milujeme sebe.

"Lidé, kteří si jsou vědomí své moci, jsou vždycky přitažlivější, to je částečně dané pudy. Je otázkou, co je myšleno skutečně sebevědomou ženou. Myslím si, že skutečně sebevědomá žena ví, co chce do vztahu s mužem přinést a podle toho si hledá partnera. Moje zkušenost je taková, že muži mají rádi výzvy a sebevědomá žena je výzvou už sama o sobě. Ženám, které věří, že se muži bojí sebevědomých žen, doporučuji položit si otázku, čeho se bojí ony ve vztazích s muži," radí profesionální koučka. Sebevědomí má vliv i na sexuální život. Žena, která se raduje ze své ženskosti, krásy těla a má dobrý vztah k sobě samotné si sex přirozeně užívá jinak než žena, která své sebevědomí nemá.

Sebevědomí a práce, cesta k úspěchu

V profesním životě častěji uspějí sebevědomí jedinci, který si umí vytyčit cíl a prosadit se. Nemělo by to však být na úkor druhých, ruku v ruce se sebevědomím by měl jít i respekt a otevřenost vůči novým podnětům a cizím názorům. Cíl je sice podstatný, ale neméně podstatná je cesta k němu a budování profesních vztahů. Tereza Marie Dočkalová odpovídá na otázku, jak bychom měli sebevědomí v práci nejlépe využít: "To je různé, nejspíš umět si položit otázku co je smyslem mé práce, kde chci být ve své práci za rok, dva, pět. Já osobně tohle neřeším, dělám co mne baví a život plyne. Občas se zastavím a udělám si takovou revizi toho, co se mi povedlo, a vyřadím to, co nefunguje a podívám se, co chci udělat dál. Moje strategie je PLYNUTÍ."

 

Více informací hledejte na www.coachingworld.cz

 

Připravila: Zuzana
Foto: iStock
20.1. 2016

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

ilustrační obrázek

Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už...

ilustrační obrázek

Feng Shui - lepší místo k bydlení

Lidé stále více kladou důraz na kvalitu svého života. Tu určují věci a lidé kolem...

ilustrační obrázek

Tajemství Bobbi Brown

V roce 1991 způsobila Bobbi revoluci v oblasti líčení s několika rtěnkami a prostou filozofií,...

ilustrační obrázek

Horoskop na týden od 21. do 27. 1. 2013

Zajímá vás váš horoskop na tento týden?

ilustrační obrázek

Horoskop na týden od 10.-17. března 2013

Přečtěte si svůj horoskop na tento týden.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

TĚHOTENSTVÍ

Dobrý den, dámy jak jste prožívali těhotenství? Byla vám ...

KVALITNÍ ŠKOLNÍ BATOH

kde pořídit školní batoh

CLIP - IN VLASY (BRNO)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s těmito clip - in vlasy ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz