Kariéra

Sociální sítě a pracovní pohovor: na co si dát pozor

Sbírání kytiček

Řešíte změnu zaměstnání? Pak vás s největší pravděpodobností čeká řada pohovorů. Zvažte, co o sobě prozrazujete na internetu, abyste si zbytečně nezkazili své budoucí uplatnění.

Sociální sítě urychlují život a zkracují komunikaci. Často však o sobě dáváte vědět lidem, kteří vás ani neznají, a ještě k tomu prozrazujete zbytečně mnoho ze svého soukromí. Pokud navíc hledáte novou práci, dejte si pozor – jsou vaše sdělení na internetu v souladu s tím, co o sobě tvrdíte potenciálnímu zaměstnavateli? Nekažte si své šance ještě před pracovním pohovorem.

Pozor na životopis

Toto zpravidla první písemné sdělení budoucímu chlebodárci často pilujete do posledního slova, tak by byla škoda, kdyby neodpovídalo realitě ověřitelné právě na internetu. Pokud do životopisu napíšete, že jste pracovali jako vedoucí týmu, a virtuálním přátelům tvrdíte, že jste jen obyčejný úředník, který musí poslouchat svého šéfa, zbytečně o sobě sdělujete nepravdy. Poměrně jednoduše si lze ověřit nejen vaše profesní působení, ale také například vzdělání.

Pozor na internetové diskuze

Máme svobodu slova, tak proč na facebook nenapsat, jak vás štve vaše nadřízená nebo co vám provedla kolegyně. Jen si „neulevujte“ příliš často a třeba i peprnými výrazy. Pokud by si vaše vyjádření přečetl budoucí zaměstnavatel, bez ohledu na to, kdo měl pravdu, rázem získá dojem – tato osoba nedokáže udržet své emoce na uzdě, jak by asi působila v novém týmu? Navíc příliš jadrné výrazy můžou svědčit ve váš neprospěch; kdo by stál o člověka, který mluví vulgárně.

Pozor na soukromé fotografie

Pohled na roztomilé koťátko, které jste včera našli u popelnice a rozhodli jste se o něj postarat, je jistě v pořádku a vyvolává jen pozitivní náhled. Ovšem pokud na sítě „pověsíte“ záběry z bujarého večírku, ať už jste to trochu „přepískli“ s alkoholem nebo jste se příliš odvážně seznamovali s novým protějškem, to se nemusí líbit zrovna všem. Kromě snímků, jež vás zobrazují v notně podroušené náladě, se sexuálním podtextem nebo jinak vulgárním obsahem vadí také fotky z návštěvy politicky zaměřených akcí. To jsou vaše soukromé aktivity, o kterých váš případný zaměstnavatel opravdu nemusí mít přehled.

Soukromí především

Snažíte sebe chránit tím, že se na internetu ukazujete pod jiným jménem nebo přezdívkou? Na sociální síti jste třeba Agent 01, v odborném fóru Eliška, na inzertních serverech Šikula. Dnes je to zcela běžné. Odborníci ovšem doporučují, abyste si všude, kde je to technicky možné, dokázali nastavit hranice soukromí. Jinak řečeno – opravdu důkladně zvažte, co ze svého života chcete sdělit jen svým nejbližším a co může být dostupné všem.

Na facebooku si rovněž zkontrolujte, na jakých fotografiích jste takzvaně otagovaní. Jinak hrozí, že vaše obrázky budou kolovat na sociální síti, aniž byste to mohli ovlivnit.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.prospects.ac.uk/careers-advice/getting-a-job/social-media-and-job-hunting, www.flexjobs.com/blog/post/4-ways-to-use-social-media-in-a-job-search/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků