
Nejčastější chyba č. 1 – Minulost versus Budoucnost
Panuje jedna mylná představa, že životopis je hlavně o vaší minulosti. Životopisy jsou však hlavně o BUDOUCNOSTI.
Jinými slovy, váš životopis bude fungovat, když budete při jeho psaní myslet na to, co by váš potencionální zaměstnavatel chtěl vědět o tom, jak BUDETE PRACOVAT, jaký bude váš výkon v práci. Jaké máte zkušenosti, jenž můžete firmě nebo organizaci přinést?
Nejčastější chyba č. 2 – Jeden univerzální životopis
Nejste si jisti, o jakou pozici usilujete, jak ji chcete získat?
Ujistěte se, že víte, jaká je vaše ideální pozice a pište životopis tak, jako byste usilovali právě o tuto práci. Pokud usilujete o dvě různé pozice, napište dva životopisy! Pokud žádáte o tři různá místa…? Myslím, že jste už uhádli!
Pokud jde o životopisy, neexistuje žádný jeden univerzální životopis!
Pokud se pokusíte napsat jeden „univerzální“ nebo „obecný“ životopis, máte menší šance na úspěch. Již při psaní se budete cítit rozhozeně a nesoustředěně, a velice pravděpodobně se nedostanete ani na pohovor.
Nejčastější chyba č. 3 – „Pomáhající slovesa“
Tím, že v životopise používate slova typu „asistoval jsem“, „pomáhal jsem“, „podporoval jsem“, toho zrovna moc neříkáte. Větou „Pomáhal jsem advokátům při výpovědích.“ neposkytujete zaměstnavateli zrovna dvakrát hodnotné informace. Stále nám zde chybí „co přesně“ jste dělali.
„Pomáhal“ a „asistoval“ nejsou skutečná výkonová slovesa. Prohlášení, která je využívají, jsou obvykle vágní a nezajímavá.
Srovnejte:
A. Pomáhal jsem umělcům a televiznímu personálu.
B. Doprovázel jsem umělce na televizní vystoupení a zprostředkovával komunikaci mezi umělci a televizním štábem.
Druhá verze je mnohem popisnější a zajímavější.
Nejčastější chyba č. 4 – Nevhodná emailová adresa
I když byste řekli, že toto snad musí být každému jasné, celá 1/3 životopisů obsahuje nevhodnou emailovou adresu!
Pokud se tedy neucházíte o nějakou nekonvenční práci, nevystavujte se riziku odmítnutí kvůli vaší roztomilé, politicky zabarvené nebo hravé emailové adrese. Jedině uchazeč o pozici klauna může mít email sasek44@gmail.com. Vyhněte se náboženským a politickým konotacím (např. vykoupení@hotmail.com) nebo emailům, ze kterých vyplývá, že máte ještě jiné aktivity makler@att.net. Používejte své celé jméno, iniciálu se jménem nebo něco podobného a jasného.
Autor: Milan Pavelka
Foto: iStock
5. 11. 2014