Rodina

Naučte děti používat moderní technologie

Sbírání kytiček

Obklopují nás prakticky na každém kroku, takže se nemůžeme tvářit, že se netýkají dětí. Mobily, počítače, tablety a další technické „vychytávky“ zkrátka do našeho života dnes patří. Dejme dětem možnost, aby se s nimi seznámily. Některé jsou určeny speciálně pro ně a nabízejí nejen zábavu, ale i příležitost něco nového se naučit.

Hitem posledních dvou let jsou tablety, kříženci mezi smartphony a notebooky. Jsou lehké, snadno ovladatelné a umí nás nejen zabavit, ale zvládnou i hodně práce. Řada rodičů moderní technické vymoženosti zatracuje.

Jak se ale na využívání těchto moderních technologií dívá dětská psycholožka?

PhDr. Jana Zapletalová je psycholožka, předsedkyně Asociace školní psychologie a dlouholetá ředitelka Institutu pedagogicko-psychologického poradenství. Aktuálně se zabývá i vlivem moderních technologií na výuku.
„Výhodou tabletů (např. první dětský tablet Lexibook Lexitab) je z pohledu dnešních dětí zejména jejich atraktivita a možnost rychle získávat informace. Tablety pro děti jsou jim navíc uzpůsobené a snadno se v nich orientují pomocí symbolů a zvuků. Takže jsou určeny i pro děti, které ještě neumí číst, zároveň je ale pohánějí v touze naučit se číst co nejrychleji, aby se mohly ještě více věnovat hrám nebo získávání dalších informací,“ vysvětluje Zapletalová a dodává: „Mnohé děti baví i vlastní pohybování se v médiu, tápání a objevování nových možností.“

Najít vhodnou věkovou hranici, od kdy jsou tablety pro děti vhodné, je ale podle psycholožky složitější. Jsou totiž děti, které moderní technologie baví již od dvou let, kdy jsou obvykle využívány nejprve s pomocí rodičů k edukačním hrám: poznáváme ovoce, zvířátka, barvy, čísla nebo třeba učíme dítě orientovat se v prostoru. S věkem dítěte je možné přidávat další úkoly, konstrukční hry, výuku cizích slov, focení a úpravu fotek apod.

Jaký je přínos?

Ukazuje se, že čím dříve začne dítě pracovat s novými médii, tím rychleji si osvojí způsoby jak s nimi pracovat. Určitě se jedná o zručnost, která může posilovat gramotnost dítěte. Dětem se také rychleji zvyšuje čtenářská gramotnost a některé dovednosti spojené se střídáním činností. Například psychomotorická obratnost a ve vyšším věku i analytické myšlení.

Má to i stinné stránky

Moderní technologie mohou mít i negativní dopad. Pokud se z pomůcky pro hru a učení stane jediný prostředek k zábavě a komunikaci a nahradí další činnosti, které jsou pro děti důležité, například pohyb a sociální interakci s kamarády, nastává problém. Tady je důležitá úloha rodičů. Musí dohlédnout na to, aby dítě mělo svůj volný čas vyvážený. Rodiče by měli učit svoje děti zacházet s tabletem (např. první dětský tablet Lexibook Lexitab) jako s pomocníkem a nedělali z něj středobod jejich každodenního života. Tam, kde se to neděje a dítě získá tablet nebo počítač právě proto, aby byl od něho „klid“, jsme na nejlepší cestě, jak vytvořit závislost na tomto médiu.

Dohled rodičů je nutný

Tablety a další moderní technologie mají přes wifi přístup k internetu, který je v posledních letech hodně diskutovaný z hlediska bezpečnosti pro děti a mladistvé. Doktorka Zapletalová oceňuje u tabletů tzv. rodičovské zámky, které dokáží zamezit přístupu dětí k pro ně nevhodným informacím. Zde opět záleží na věku dítěte a na postoji rodičů, aby byli schopni zvážit možná rizika. Obecně lze říci, že nevhodné jsou stránky, které se věnují sexualitě, násilí, agresivitě, xenofobním náladám apod. Jsou to ale často také nepřesné nebo dokonce lživé informace, chaty a komunikační kanály, kde je pravděpodobně největší riziko manipulace s dětmi a to ve všech možných oblastech, včetně případného zneužívání dětí. Rodiče by měli s dětmi o těchto rizicích mluvit a pravidelně kontrolovat, co děti na internetu dělají.

„Myslím, že velmi důležité je, aby s každou technickou novinkou rodiče dokázali uplatňovat zdravý rozum. Vždy je to tak, že děti mají zájem o nové věci a pokud toho zájmu využijeme, můžeme jej podchytit pro dobro věci a děti někam posunout. Nikdy nespojovat tyto záležitosti s velkými očekáváními, že se stane zázrak a například se naše dítě naučí anglicky mnohem rychleji. Učení je proces se svými pevnými pravidly, takže vždy vyžaduje naše velké úsilí o zapamatování si a v tom tato média mohou pomoci,“ vysvětluje PhDr. Zapletalová.
Když toto budou rodiče respektovat, tak se nemohou výběrem tabletu zklamat. Také se ukazuje, že pokud s něčím vyrůstáte, mají to děti zažité a snáze se s moderními technologiemi naučí zacházet.

Náš tip: Lexibook LexiTab nabízí hry, kvízy, logické úkoly a dokonce 50 e-knih v českém a stejné množství i v anglickém jazyce. Ve vzdělávacích hrách se děti učí zajímavosti z historie, zeměpisu a zábavnou formou i slovíčka a písničky v angličtině. V tabletu je nahrán i celý film Kozí příběhy. Další aplikaci si děti za dozoru rodičů mohou stáhnout z Lexibook marketu. V tabletu nechybí ani web kamera a předinstalovaný jednoduchý a vtipný program na úpravu fotek a program na přehrávání videí.

Tablet je také lehoučký, váží necelých 400 g, takže jej zvládnou i menší děti. Navíc je v barevném a pogumovaném obalu, proto vydrží i nějaký ten pád. Jako všechny tablety je snadno ovladatelný dotykem. Tablet je červený s možností přikoupení barevných silikonových obalů v černé, oranžové a zelené barvě. Koupíte ve Sparkys za 3 299 Kč.

 

Připravila: Zuzana
Foto: Sparkys
21.10. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků