Zdraví

Žilní trombóza: příčiny, prevence a léčba

Sbírání kytiček

O trombóze jste určitě už slyšeli. Víte, kdy si máte dát pozor? O žilní trombóze jsme si povídali s primářem žilní kliniky v Praze MUDr. Otou Schützem.

MUDr. Ota Schütz vysvětluje, že žilní trombóza je stav, kdy dojde k ucpání některé z žil krevní sraženinou. Toto onemocnění je již samo o sobě je nepříjemnou komplikací křečových žil a může vést ke vzniku ještě nebezpečnější komplikaci, kterou je plicní embolie. K té dochází v případě, kdy se krevní sraženina v žíle uvolní , přirozeným krevním proudem je zanesena do srdce a pak ucpe v lepším případě jen některou z plicních cév.

Jak trombózu poznáme?

Když vám znenadání výrazně oteče jedna noha, která je zvláště bolestivá , je třeba vždy myslet na možnost trombózy.

Jaké jsou příčiny vzniku trombózy?

Mezi hlavní příčiny patří zvýšená srážlivost krve, zpomalení krevního toku i poškození cévní stěny. Tyto příčiny odborně nazýváme Virchovovo trias.

Opatrní byste měli být po velkých operačních výkonech, po úrazech, při nepohyblivosti v důsledku dlouhodobého ležení a při výskytu křečových žil.

Jak probíhá léčba trombózy?

Léčba má nejlepší výsledky je-li léčena včas, nejlépe okamžitě. V případě podezření na trombózu je vhodné vyhledat co nejdříve lékařské ošetření, nejlépe v nemocničním zařízení, kde na základě hlavně ultrazvukového vyšetření se potvrdí nebo vyloučí samotná trombóza případně většinou i přidružená embolie plic.

Léčba spočívá v odstranění sraženého kousku krve radikálním nebo konzervativním způsobem. Po vyřešení akutní fáze jsou vhodná preventivní opatření, aby již k další trombóze nedošlo. Používají se léky jejichž účinek se pravidelně kontroluje a nutností je nošení kompresních punčoch kompresní třídy II.

Jaká je prevence vzniku trombózy?

Spočívá ve vyloučení rizikových faktorů. Doporučuji včasné odstranění křečových žil, nošení kvalitních elastických zdravotních punčoch, u lidí, kteří mají dispozici ke vzniku trombózy  doporučuji speciální vyšetření.

Při potvrzení této dispozice je vhodné podávání injekcí nízkomolekulárního heparinu před operacemi, při delší době znehybnění končetiny- úrazy. Po překonané trombóze či embolii je vhodná antikoagulační léčba a následné kontroly stavu.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: MUDr. Ota Schütz
Zdroj fotografií: Žilní klinika
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků