Bydlení

Jak doma zvýšit bezpečnost: pomoci mohou vhodné zámky i digitální kukátko

Sbírání kytiček

Senioři patří v souvislosti s majetkovou trestnou činností a podvody k nejohroženější skupině. Jsou důvěřiví, často žijí osamoceně, mnohdy s nějakým hendikepem.

Nejen senioři a děti se můžou stát snadným terčem zlodějů. Někdy hraje roli i vlastní nepozornost. Co vám pomůže, abyste alespoň do určité míry ochránili sebe i svou domácnost?

Pro větší bezpečnost přídavný zámek

Jeden zámek na vstupních dveřích už nestačí. Když si pořídíte přídavný zámek, dojde ke zvýšení vaší bezpečnosti. V současné době lze nechat udělat na oba zámky jeden klíč, takže ani není potřeba navyšovat počet klíčů. Starším rodičům je dobré pořídit do dveří cylindrickou vložku s tzv. prostupovou spojkou. Ta vám totiž zaručí, že dveře odemknete i v případě, když je z druhé strany zasunutý klíč. A to se právě v případě starších lidí často děje – jsou zvyklí nechávat klíč v zámku, ale zvonění neslyší, takže se k nim nemáte jak dostat. Prostupová spojka tento problém vyřeší. Náhradní klíč mějte vždy někdo z rodiny u sebe, ať nemusíte v případě jakýchkoliv problémů hned volat zámečníka. Vyhnete se tak i zbytečným finančním výdajům.

Zamykejte se

I když jste doma, měli byste se zamykat. Tohle pravidlo připomínejte rovněž dětem a seniorům. V opačném případě se totiž potenciální lapka dostane k vám domů za několik sekund. V tu chvíli vám nepomůžou ani bezpečnostní dveře. Spousta lidí si navíc myslí, že stačí, když mají klíč jen zastrčený v zámku. To se však velmi pletou. Klíč z jedné strany jen zabraňuje zasunutí klíče z té druhé. Zloděj se ovšem s klíčem neobtěžuje, má jiné nástroje. Cylindrická vložka a klíče můžou mít svou bezpečnostní kartu. Právě díky ní si totiž nikdo cizí nemůže nechat udělat duplikát klíčů.

Náhrada klíčů

Existuje celá řada způsobů, jak dveře zamykat či odemykat. Pokud místo mechanické varianty zvolíte elektronickou, máte na výběr kódovou klávesnici, kartu či čtečku otisků prstů. Názory se různí v tom, co je nepraktičtější. Mnohdy však postačí selský rozum: prsty máme každý u sebe, kdežto kartu můžeme ztratit. Kódovou klávesnici sice ne, ale na ní je po čase vidět, které symboly se nejčastěji používají.

Neotevírejte každému

Nic to však nemění na faktu, že hodně lidí si stále myslí, že když někdo zazvoní, je slušnost otevřít. Nikdy přece nevíte, kdo je na druhé straně. Běžným trikem je například klamání důvěřivých lidí historkou, že jdou jen odečíst stav vody, elektřiny nebo plynu. Ovšem podvodníci se zdokonalují a nezřídka argumentují i vyplacením přeplatků. Na to už slyší i ti, kteří by jinak dveře neotevřeli. Je dobré vědět, že skuteční pracovníci vodáren, plynáren či elektrárenských společností žádnou hotovostí nedisponují. Navíc odečty se avizují předem a probíhají v pravidelných intervalech.

Digitální kukátko

Ne obyčejné, ale právě digitální kukátko představuje skvělého pomocníka. Výhodou oproti běžnému dveřnímu kukátku je hlavně to, že malá obrazovka může být umístěna kdekoliv, tak aby na ni uživatel pohodlně viděl. To je ideální řešení především pro lidi mající problém s pohyblivostí. Navíc je na obrazovce vidět daleko více než malým kukátkem zabudovaným přímo ve dveřích.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: FAB
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků