Děti

Bezpečnost dětí na horách

Sbírání kytiček

Ačkoli letošní zima je velice proměnlivá, milovníci (nejen) lyžovačky rádi stráví alespoň pár dnů na horách. Jestliže se chystáte vyrazit i s dětmi právě teď, třeba o zimních prázdninách, myslete na jejich pohodu i bezpečí.

Někdy i zdánlivé maličkosti můžou sehrát velkou roli. Proto jsme ta nejdůležitější doporučení konzultovali s fyzioterapeutkou Mgr. Majou Špiritović.

Poprvé na lyžích

Pokud jste tuto sezonu ještě nelyžovali, nezapomeňte, že nejprve je třeba nechat seřídit lyže odborníky. Potomek od loňska určitě zase o něco povyrostl, rovněž dochází ke změně váhy. Tomu je třeba přizpůsobit vázání.

Přilba na lyže chrání

Není to zbytečnost, bez přilby byste děti vůbec neměli pustit na svah. Ať už s lyžemi, snowboardem nebo třeba i jen se sáňkami či boby. Považujte ji za dobrou prevenci otřesu mozku, poranění lebky a nebudeme daleko od pravdy, když řekneme, že mnohdy dokonce zachránila (nejen) dětem život.

Pokud se vydáte na zledovatělý svah, přidejte potomkům chrániče kolen a loktů, jež se jinak běžně používají při bruslení. Opět se bavíme o prevenci, která eliminuje následky úrazů. A nejde jen o zlomeniny. Zhmožděniny kloubů a měkkých tkání také bolí.

Oblečení

Lehké elegantní bundičky pro děvčátka nebo svetřík s postavou Spidermana u kluků vypadají sice pěkně, ale pro pobyt na horách nestačí. Při výběru oblečení je prvořadá funkčnost. Oděvy ze speciálních tkanin odvádí pot, takže nedochází k promočení spodního prádla, jež může vést k prochladnutí organismu. Současně také myslete na větruodolnost zvoleného oblečení.

A rukavice? Mnohé děti si rády hrají se sněhem jen tak, bez rukavic, i když mají zkřehlé prsty. A což teprve, jdou-li lyžovat, bruslit nebo sáňkovat. Rukavice chrání před prochlazením prstů a do jisté míry zmírňují i následky případných úrazů.

Jako oko v hlavě

Potomci nejsou vždycky nadšení, když jim nechcete dát volnost. U malých dítek to však jinak nejde. Potenciální rizika často číhají i u lyžařských vleků, ať už jde o nastupování, vystupování, případně jejich podjíždění. Stejně tak je třeba dodržovat bezpečná pravidla při sjíždějí svahů na lyžích i snowboardu. Jděte dětem svým vlastním dobrým příkladem, aby viděly, jak se mají správně chovat. Na případná nebezpečí je upozorněte předem.

Pitný režim

Nezapomeňte, že dětský organismus je více náchylnější k případným problémům, jež by mohly vzniknout většími ztrátami tekutin v důsledku pocení. Proto je nutné, aby děti při pobytu venku měly v tomto ročním období dostatek teplých nápojů – zejména pokud trávíte na sněhu delší čas. Tím je totiž chráníte před prochladnutím a vyčerpáním.

Pozor na slunce

Možná jste to už zažili na vlastní kůži, když jste podcenili sílu horského slunce. Slunce, i když není téměř vidět, vyzařuje paprsky. Navíc dětská pokožka je jemnější než kůže dospělých. Proto před každým odchodem ven dětem nakrémujte obličej a rty přetřete balzámem.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Revmatologický ústav
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků