Děti

Dětský pokoj: co by v něm nemělo chybět

Sbírání kytiček

S příchodem prázdnin mnozí rodiče zvažují, jak vylepšit nebo rovnou rekonstruovat stávají zázemí pro své ratolesti. Jak by měl vypadat dětský pokoj?

Přestože ne vždy lze dosáhnout ideálu, můžete se k němu alespoň přiblížit. Což platí také v případě zařizování dětských pokojů.

Změny plánujte společně

Každý potomek je jiný, jiné jsou jeho preference a patrně i vaše představy. V první řadě je třeba s dítětem komunikovat. Pomineme-li miminka a batolata, už dítě ve věku tří čtyř let má docela jasno, co by (ne)chtělo mít ve svém pokojíku. A přestože jsou děti, zejména malé, v názorech nestálé, dá se z jejich požadavků mnohé realizovat v praxi. Ostatně – ony tam přece budou bydlet. Navíc když je vtáhnete „do děje“, narůstá tím i větší šance, že budou pomáhat s úklidem.

Prostor rozdělte na zóny

Každý dětský pokoj je praktické rozdělit na více částí. Důležitý je prostor na spaní (avšak toto více vnímají rodiče), na hry a místo pro kreslicí stolek či psací stůl. A co ještě nemá chybět? Nábytek. Ostatně dostatek úložných prostor je trendy. Ať už se jedná o krabice na hračky (můžou se zasunout pod postel), poličky, komody, zakomponované vestavné skříně, závěsné systémy apod. Čím víc věcí bude mít své jasně dané místo, tím se pro děti stane přirozenější po použití je vracet zpět.

Úložné prostory navíc pomůžou rozdělit pokoj na zóny podle jejich funkce. V jedné části si děti hrají a v úložných prostorách najdou hračky, další využívají při oblékání, jiné při práci na úkolech. Pokud to dispozice pokoje dovolí, nábytek určený k práci a odpočinku by měl být po krajích místnosti a prostor pro hru a odreagování směřujte do středu.

Vybírejte vhodné barvy

Stále více rodičů i dětí pří výběru barev do dětského pokojíčku sahá po pastelových tónech, které podporují hravou i uklidňující atmosféru. třeba pastelová zelená může být použitá jak v dívčím, tak chlapeckém pokoji, ovšem bát se netřeba ani jemné růžové či nebesky modré, které patří k aktuálním barevným trendům.

Obecně platí jediné: barvy nejen na zdi by neměly v dětských pokojících chybět. Zejména ve stísněných prostorách je však třeba dávat přednost světlejším odstínům, jež místnost pohledově „nafouknou“. „Populární jsou i závěsné dekorace nebo vyvýšené postele, které pokoj opticky zvyšují.

Myslete na funkční zařízení a doplňky

V současné době se dětské pokoje navrhují tak, aby mohly „růst s dětmi“. Z dekorací jsou v kurzu samolepky, které místnost oživí během několika minut, navíc se počítá s tím, že je za několik let vyměníte. Parádu můžou dělat také tapety, použité na části stěny, na nábytku, sloužící jako předěl místnosti na dekorativním panelu. Velice praktické jsou rovněž rostoucí stoly a židle, tedy takové, jež lze do určité míry upravovat. A v momentu, kdy dítě dosáhne nohama na zem, můžete začít uvažovat o otočné pracovní židli.

Jak si stojí postel? Dětskou postýlku pro miminka buď nahradíte „něčím mezi“, například menší postelí o délce 140 cm, nebo potomkovi rovnou kupte verzi pro dospělého. Než doroste, jeho klidný spánek budou jistit snímatelné zábrany.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Studio VIABEL
Zdroj fotografií: Studio VIABEL
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků