Domácnost

Jak správně uchovávat potraviny a omezit plýtvání

Sbírání kytiček

Také jste zvyklí nakupovat ve velkém, pěkně do zásoby? A za čas prošlé a staré potraviny vyhazujete? Poradíme vám, jak omezit plýtvání.

Někdy jde o špatný odhad, jindy máme „velké oči“. Co kdyby se ještě hodilo pár jogurtů, dvacet deka tvrdého sýru, další balíček luštěnin. A což teprve ovoce a zelenina, ta přece musí být doma k dispozici denně. Pak se ale může stát, že část nákupu posléze skončí v koši. Když však budete potraviny správně skladovat a omezíte nákupy těch, které mají záruční lhůtu téměř u konce, v důsledku vždycky ušetříte.

Plánování nákupu

Do obchodu každý den, nebo jednou týdně na velký nákup? Naplánujte si nákup vždy na tři dny dopředu. Správně uchovávané potraviny, včetně ovoce, zeleniny a masa, zůstanou po dobu tří dnů čerstvé a nedochází k plýtvání. Pokud chcete ušetřit čas i svoje ruce, můžete si nákup objednat u některé donáškové služby. Tím pádem nebudete nakupovat ve velkém.

Zelenina, ovoce, sýry

Některé potraviny vyžadují chlad pod 8 °C, jiným bude lépe ve spíži. V té si udělejte místo na brambory, cibuli a česnek, které potřebují hlavně sucho a tmu. Do lednice patří například jablka a hrušky. Kolem nich se ale rychle vytváří vlhké prostředí, skladujte je proto odděleně. Při pokojové teplotě nejdéle vydrží citrusy, také banány, ananas a další exotické druhy ovoce. Rovněž listovou zeleninu, saláty a utržené bylinky můžete ponechat třeba na kuchyňské lince, ovšem v misce s vodou. Měkké sýry ledničku ocení, tvrdé zase patří do spíže, kde budou ještě dozrávat.

Do mrazáku

Také dáváte do mrazáku uvařené jídlo, které jste nestihli sníst? Nezapomeňte, že mrazák zpomaluje, ale zcela nezastavuje proces rozkladu potravin. Proto je třeba zmrazené balíčky označit datem a obsah mrazáku pravidelně revidovat. Zakoupené potraviny ukládejte do mrazáku ještě čerstvé a optimálně už naporcované. Maso či chleba nakrájené na plátky, ovoce v kusech položené na tácku, ale dále od sebe (až se dostatečně zamrazí, pak je možné sesypat ho do jedné nádoby nebo vložit do sáčku, oboje by mělo být vzduchotěsné). Zeleninu je dobré před zmrazením nakrájet a krátce povařit ve vodě nebo podusit v páře.

Zbavte je obalů

Potraviny v polootevřených sáčcích můžou navlhnout, hrozí napadení plísní a podobně. Sypké typu rýže, luštěniny či mouka přesypejte do skleněných dóz s pevným uzávěrem (zátka, klip). Ovoce a zeleninu vyjměte z igelitových obalů, jinak se v nich zapaří a začnou zahnívat. To samé platí pro sýry, které musí „dýchat“. Když kupujete sýry na váhu hlavně v supermarketech a hypermarketech, většinou vám ho dají do neprodyšné igelitové fólie. Doma sýr vybalte a uložte ho do papíru na pečení. A pečivo a chleba? Dejte je například do bavlněné utěrky nebo využijte speciální papírové sáčky. Ani jim igelitový obal nesvědčí.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Kolonial.cz
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků