Jak napsat životopis, který spolehlivě zaujme

Sháníte práci, už jste odpověděli na desítky inzerátů, a výsledek nikde? Možná děláte chybu už při samotném psaní životopisu. Zkuste to trochu jinak podle našich rad!

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Odborníci tvrdí, že dnešní čtenáři webových článků čtou velice rychle. Spíše jen „přelítnou“ očima danou stránku a několik vteřin, nebo i kratší dobu, se zastaví na výrazných prvcích: titulcích, pasážích, jež jsou vyznačené tučně, podtrženě či jinak graficky odlišené. A teprve pokud je téma zaujme, začítají se do samotného obsahu.

 

Co je zajímavé?

Podobně se staví ke čtení, byť životopisů, i personalisté. Průměrná doba, kterou většina z nich stráví při posuzování jednoho životopisu, sotva překročí jednu minutu. Chcete-li tedy svým životopisem, který bývá prvním kontaktem s potenciálním zaměstnavatelem, zaujmout, pište ho tak, jak si dnešní doba žádá.

 

Vsaďte na tučná písmena

Zásadní je nejen stručnost a jasná struktura, ale také zvýraznění určitých pasáží, například tučným písmem. „Na první pohled to vypadá až příliš jednoduše, ale výsledky jsou mimořádné. Jedná se o jednu ze základních metod internetové reklamy a marketingu, kde se již v prvních lekcích marketéři učí, že vytučnění stěžejních slov a pasáží maximálně zpřehlední text a jeho výpověď. Pak jsou tyto zvýrazněné informace jakousi základní osnovou, kostrou životopisu, a do značné míry rozhodují o tom, zda se bude personalista životopisu vůbec podrobněji věnovat, nebo jej odloží,“ vysvětluje Radim Karlach, zakladatel projektu Jistá práce. Ostatně sami dobře víte, že jednolitý text začne poměrně brzy unavovat, vaše pozornost klesá.

 

Co ještě funguje u životopisu

  • Obrácená pyramida: Text tvořte nejen jasně a přehledně, ale také zajímavě. Postupujte od hlavního sdělení k podrobnostem (systémem pyramidy „postavené“ na hlavu).
  • Efektivní struktura: Kromě vytučnění používejte například i mezititulky, bodové seznamy či odstavce. Dobře strukturovaný a maximálně přesvědčivý životopis, v němž se personalista okamžitě zorientuje a který mu poskytne v několika vteřinách váš profil, se může stát důležitým faktorem k pozvání k pohovoru.
  • Anotace: Životopis začněte tím, že v několika řádcích zmíníte, kdo jste, co umíte, čeho jste dosáhli, případně proč chcete pracovat v dané firmě. Anotaci umístěte hned za úvodními personálními a kontaktními údaji. A mezi námi, bez obav zde používejte odborné termíny, personalisté to oceňují.

 

Buďte dynamičtí

Mezi další maličkosti, které můžou rozhodnout ve váš prospěch, patří i takzvaná dynamická slovesa, jež byste měli používat ve zmíněné anotaci. Ale hodí se i do průvodního dopisu, jimiž potenciálního zaměstnavatele oslovujete. Jen si porovnejte, jak úderně zní slovesa typu:

  • úspěšně jsem vyřešil...,
  • dosáhl jsem…,
  • vytvořil jsem…,

s těmito: musel jsem řešit…, podařilo se mi dosáhnout, dal jsem dohromady tým…

Zkuste si nyní vytvořit životopis podle našich rad a dejte nám vědět, jak se vám to osvědčilo. A pozor, co o sobě prozrazujete na sociálních sítích.

Text: Marcela
Foto: Pixmac
7. 8. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

ilustrační obrázek

Práce o svátcích a o víkendech: co je vaše povinnost a na co máte nárok?

Vloni na podzim, přesněji na státní svátek 28. 10., měly poprvé zavřeno velké obchody. Což...

ilustrační obrázek

Horoskop na týden od 22. do 28. dubna 2013

Zajímá vás, jaký máte horoskop na týden od 22. dubna?

ilustrační obrázek

Novinky v zákoníku práce

Jaké výhody a nevýhody můžete očekávat od ledna 2012? Novela zákoníku práce přináší řadu změn,...

ilustrační obrázek

Martin Sobotka – Herec, který chodí poctivě na konkurzy!

Herec Martin Sobotka je známý především z dabingu. Účinkuje také v muzikálech. Aktuálně ho můžete...

ilustrační obrázek

Léto a brigády: na co si dát pozor?

Přivydělat si pár korun se hodí každému. A kdo má v létě více času nebo...

INZERCE

ANKETA

{question}

ŽHAVÉ DRBY

DO JAKÉ ZOO SE VYDAT?

Prosím o radu, dlouho jsem v žádné zoo nebyla a ráda bych ...

PORADANA

Tak já nevím na co mají na těchto stránku poradnu.Nedávno ...

UŠITÍ OBLEKU

Ahoj holky, nechala si vaše drahá polovička někdy někde ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

TENISOVÝ LOKET

Dobrý den, mám tzv. tenisový loket na obou rukách, ...

PŘÍSPĚVEK NA PÉČI

Pečuji o manžela 24 hodin denně.Nedávno mi zvedli ...

BYDLENÍ

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli nám letos vyjde nové ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz