Právo

Léto a brigády: uzavřete kvalitní smlouvu

Sbírání kytiček

Přivydělat si pár korun se hodí každému. A kdo má v létě více času nebo během roku studuje, ten jistě už nějakou brigádu sháněl. Nenechte se však „opít rohlíkem“ a vše, co si domluvíte, vyžadujte písemnou formou.

Výdělky v zahraničí

Co je dobré vědět? Pracovní agentury, které působí v České republice, nesmí od uchazečů o práci vyžadovat poplatek za zprostředkování práce. Na EURESu nebo portálu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR najdete přehled agentur, které mají povolení od Úřadu práce ČR. Kromě adres, telefonů a emailů jsou v seznamu uvedené i státy, v nichž má agentura povolené zprostředkovávat zaměstnání.

Při výběru myslete rovněž na to, zda uzavíráte pracovní smlouvu s budoucím zaměstnavatelem nebo pracovní agenturou. Ta vás může libovolně pronajímat různým zaměstnavatelům, kdežto máte-li smlouvu se zahraničním zaměstnavatelem, získáte jistotu, že budete pracovat jen u něj.

Brigády u nás

Nespoléhejte se na ústní domluvy, potřebujete písemnou smlouvu. Nejčastěji jde o dohodu o provedení práce, ve které se má uvést druh činnosti a způsob, jak budete odměnění. Je víc než vhodné, aby se ve smlouvě uvedly i údaje o délce brigády, konkrétní odměně a způsobu jejího vyplacení.

I v případě práce „na dohodu“ je lepší mít uzavřené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli, jelikož pracovník vykonávající činnost na základě této dohody má v případě způsobené škody stejné povinnosti jako běžný zaměstnanec.

Když se zraníte

K lidem pracujícím na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti se v souvislosti s pracovními úrazy přistupuje stejně jako k zaměstnancům, jež mají běžnou pracovní smlouvu. Každý pracovní úraz musíte neprodleně nahlásit zaměstnavateli, spolu s ním vše zapsat do knihy úrazů, navštívit lékaře a nechat si vystavit lékařskou zprávu (tu pak poskytnout zaměstnavateli a zdravotní pojišťovně).

V případě závažného zranění je zaměstnavatel povinen hradit po celou dobu léčení náhradu ve výši průměrného výdělku, kterého jste dosahovali před vznikem pracovního úrazu, a pokud si odnesete trvalé následky, získáte odškodné. V případě lehčího zranění můžete zažádat o převedení na lehčí práci bez snížení sjednané mzdy.

Pozor na podvody

Narazili jste na inzerát, který nabízel snové podmínky, závratný plat a časovou flexibilitu, ale pod jednou drobnou podmínkou – že předem zaplatíte malý vstupní poplatek za registraci do systému? Poplatek se vám prý vrátí s první výplatou. Tady pozor. Patrně jste narazili na podvodnou firmu a úžasného výdělku (ani vrácení vstupního poplatku) se nedočkáte.

Dalším známým trikem je práce na zkoušku. Než vás přijmou na delší dobu a sepíší s vámi dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti, chtějí si vás ozkoušet, například na dva týdny. Jen tak. Otázkou pak je, zda svoje peníze za tuto slibovanou „zkoušku“ uvidíte.

Bohužel, na problémy s vyplácením mzdy ale můžete narazit také v případě, že máte dohodu řádně podepsanou. Pro tento případ doporučujeme evidovat si pracovní dobu i náplň práce, v ideálním případě mít evidenci podloženou svědectvím některého z kolegů. Tyto podklady se vám budou hodit při vymáhání mzdy soudní cestou.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Profesia.cz
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků