Bydlení

Podle čeho vybrat řemeslníka: pomůže reference a odbornost

Sbírání kytiček

Čas od času jejich práci potřebuje každý. Jedna věc je samotné shánění dobrého řemeslníka a ta druhá – na co si dát pozor, abyste s jeho prací byli spokojení?

Nejlepší vizitkou dobrého řemeslníka je osobní doporučení od někoho, kdo už jeho služeb využil a byl spokojený. Ale tohle je ideální situace. Pokud jste si sehnali odborníka sami, třeba přes internet, poradíme vám, co byste si měli pohlídat. I když jeho řemeslu nerozumíte „ani za mák“.

Začínáme u ceny

Poměr cena/výkon je nejčastěji zmiňovaný parametr, který lidé řeší. Když chcete vyjednávat o ceně, bez alternativních nabídek těžko uspějete. Nejde-li zrovna o drobnost (výměnu vodovodního kohoutku), vyplatí se nechat si předložit nabídky od více firem, a až po jejich porovnání si vybrat tu, jež se vám zdá nejlepší.

Odbornost je zásadní

Řada prací v domácnosti vyžaduje odbornou kvalifikaci (zejména v případě elektřiny a plynu). Nikdo bez patřičného oprávnění by je správně neměl vykonávat. Pokud máte pochybnosti o odborné způsobilosti vašeho dodavatele, chtějte vidět jeho oprávnění či certifikaci.

Na co pozor?

Řemeslné práce nabízejí i takzvaní hodinoví manželé. U nich se předpokládá, že budou vykonávat pouze drobné práce a opravy, na něž nepotřebují speciální znalosti a zkušenosti. Někteří to mohou zvládnout, ale větší rekonstrukce jim raději nesvěřujte.

Smlouva

Nespoléhejte se na ústní dohodu. Sepište smlouvu s termínem dokončení, délkou záruky a způsobem řešení reklamací. Může obsahovat i lhůty odstranění nedostatků a sankce za nesplnění termínů. Na internetu najdete řadu příkladů vzorových smluv o dílo. Součástí smlouvy by měl být také rozpočet. Až ho od řemeslníka získáte, pečlivě si prostudujte veškeré položky a ujistěte se, že jim opravdu rozumíte. Pokud ne, nechte si vše vysvětlit. Každý detail by měl být jasný a vyčíslený.

Důležitý materiál

Laici jen těžko odhadnou, jestli je řemeslníkem navrhovaný materiál skutečně ten nejvhodnější. Máte-li v okolí někoho, kdo o dané problematice ví více, požádejte ho o konzultaci. Ale mnohé můžete udělat i sami. Zajímejte se, zda existují i jiné alternativy.

Průběh prací

Dobrý řemeslník by vám měl předem, ještě než se pustí do práce, sdělit, jak a na čem bude pracovat. Rovněž je třeba, abyste se od něj dozvěděli čas, který daným úkonem stráví (alespoň orientační). Při větších rekonstrukcích nebo stavebních pracích se vám vyplatí najmout si dozor, který věci rozumí, a vše potřebné pohlídá za vás.

Když nejste spokojení

Pokud nedokážete kvalitu posoudit sami, zkuste opět pozvat odborníka nebo známého s většími zkušenostmi. Závady chtějte odstranit ihned. A než nastane náprava, nic neplaťte. Kompromisem může být i sleva z ceny. A když řemeslník na vaše požadavky ohledně reklamace nereaguje? Můžete se obrátit na soud.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: dTest
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků