Domácnost

Vánoční hvězda: jak se o ni správně postarat

Sbírání kytiček

Hrnková rostlina poinsettie, více známá jako vánoční hvězda, pochází z Mexika a s Vánoci je zde spojovaná už pěkných pár století. Víte, proč si ji lidé cenili či jak jí říkali? A jak se o ni u vás doma postarat?

Kdybyste oblíbenou pokojovou rostlinu viděli růst volně v přírodě, překvapilo by vás, jak je velká; dosahuje až pěti metrů.

Mexická tradice

Ve 14. až 16. století žili na území dnešního Mexika Aztékové, kteří poinsetii pojmenovali po svém – říkali jí kožená květina. Používali ji k vyzdobení chrámů a považovali ji za symbol nového života válečníků, kteří padli v boji. Navíc ještě sloužila jaké léčivka a také zdroj barviva. Jeden z mexických vládců věřil, že červené zbarvení listenů pochází z kapek krve aztécké bohyně, která zemřela z nešťastné lásky. Tato legenda se rozšířila až do Evropy a inspirovala Francouze, kteří jí dali název: Etoile d´amour – hvězda lásky.

Po dobytí Mexika Španěly (na počátku 16. století) došlo nejen k pádu aztécké kultury, ale také k další změně názvu vánoční hvězdy. Začalo se jí říkat květina svaté noci a stala se oficiální vánoční rostlinou.

Musel však uplynout ještě nějaký čas, než se vánoční hvězda dostala do Evropy. Na počátku 19. století ji sem přivezl přírodovědec Alexandr von Humboldt a získala zase další jméno: Euphorbia pulcherrima, nejkrásnější z pryšců.

V roce 1828 přivezl americký velvyslanec v Mexiku, Joel Roberts Poinsett, vánoční hvězdu do USA a právě na jeho počest dostala název „poinsettie“. V Americe se dokonce slaví 12. 12. jako Den poinsettie (na památku zmiňovaného velvyslance, který v tento den zemřel). Ale skutečnou kariéru tahle slavná rostlina nastartovala na počátku 20. století. Nejprve se prodávala v Americe jako řezaná květina, později se začaly šlechtit kultivary vhodné pro pěstování v interiéru. Podařilo se to německým pěstitelům v 50. letech 20. století. A od těch dob je vánoční hvězda nedílnou součástí nejkrásnějších svátků v roce.

Červená je nejoblíbenější

Není těžké uhádnout, že asi 80 procent všech prodaných vánočních hvězd má červenou barvu. Zbývajících 20 procent zastupují odstíny například meruňkové, bordó, krémově bílé, jemně lososové až oranžové, skořicové či citrónově žluté. Kromě toho existuje řada dvoubarevných kultivarů s atraktivními přechody v tónech nebo mramorováním, stejně rozsáhlá je i škála velikostí a tvarů. Nutno podotknout – s volně rostoucí poinsettií nemají tyto odrůdy mnoho společného.

Péče

Doma jí najděte teplé a světlé místo, nevadí jí ani přímé slunce, například poblíž okna. Pozor si samozřejmě dejte na průvan, ale ten škodí každé rostlině. Když budete větrat, vánoční hvězdu přemístěte do protilehlého koutu. Rostliny zakoupené v prosinci už netřeba hnojit, myslete jen na zálivku. Ale s mírou; vadí jak hojné množství vody, tak sucho. Dodržujte základní doporučení: kořenový bal nesmí úplně vyschnout, ani stát ve vodě. Hvězdu stačí zalévat každý druhý den.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Stars for Europe, Hornbach
Zdroj fotografií: Stars for Europe
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků