Rodina

Jak si zařídit zahrádku na balkoně či za oknem

Sbírání kytiček

Nesmutněte, že nemáte kus pozemku, kde byste se mohli realizovat. Využít se dá i prostor, který nabízí váš balkon, a pokud nemáte ani ten, spolehněte se na venkovní okenní parapety.

Proč vůbec zahradničit v malém? Odpočinete si aktivně, navíc práce s rostlinami uklidňuje. Brzy uvidíte výsledky svého snažení, což se o mnoha jiných činnostech říci nedá. Budete mít z toho nejen radost, ale také užitek.

Základní „výbava“

Potřebujete několik květináčů nebo truhlíků, zeminu a dobře narostlé sazenice. Vše se zpravidla dá pořídit na jednom místě, ať už jde o hobby market nebo zahradnictví. Lámat hlavu si netřeba ani volbou optimální zeminy. Kupte si hotový, namíchaný substrát pro konkrétní skupinu rostlin, jež je mnohdy vybavený startovací dávkou hnojiva.

Příklady mini zahrádek

Asi nikoho nebaví dlouze studovat, které rostliny se k sobě hodí, aby dosáhl určitého výsledku či stylu. Není to nutné – společně s Anitou Blahušovou jsme pro vás připravili ryze praktické tipy. Základ drtivé většiny z nich tvoří užitečné bylinky. Na co pozor? Sazeničky dávejte ven ve druhé polovině května, po zmrzlých.

Dotek Francie

Přeneste se obrazně řečeno o několik stovek kilometrů směrem na západ. Pomůže vám v tom levandule, kterou se nabízí doplnit šalvějí a tymiánem. Bude jim dobře v jednom truhlíku a navíc jde o rostliny, které zvládnou i naše zimy. Nádoby na podzim obalte polystyrenem, zeminu přikryjte například chvojím.

Asie v kuchyni:

Milovníci asijských pokrmů si přijdou na své díky citronové trávě a koriandru. Obě rostliny mají rády sluníčko a propustnou zeminu.

Itálie na talíři

Další zahraniční inspirace je velice dobře uplatnitelná také v naší kuchyni. Základ představuje bazalka. Velmi vhodná je kombinace bazalky a rajčat. Známá bylinka zlepšuje jejich růst a rovněž odpuzuje škůdce. A do další nádoby dejte šalvěj, tymián a dobromysl, které přijdou vhod například při grilování. „Tahle trojice potřebuje zeminu vylehčenou trochou písku a drenážní vrstvu,“ připomíná Anita Blahušová.

Vůně Středomoří

Rostliny pěstované v nádobách si oblíbily i naše podnebí, na podzim je však musíte přenést do bezmrazých prostor. Mezi oblíbené středomořské druhy patří oleandr, buganvilea, olivovník a také bobkový list nebo rozmarýn.

Květy k nakousnutí

Všichni víme, že rostliny zdobí květy, tak proč je nevyužít? Spolehněte se na měsíček, lichořeřišnici, brutnák nebo violku. Brutnák je výjimečný i v tom, že se dá vysévat ještě v květnu, jeho květy chutnají jako okurka. Měsíček ozdobí saláty i polévky, lichořeřišnice například chlebíčky a violky si dopřejte sladké.

Severní orientace

Na své si přijdou rovněž majitelé balkonů, na nichž po většinu dne míří stín. Sázku na jistotu představuje begonie hlíznatá, různé druhy host neboli bohyšek, ale také břečťan a třeba ještě fuchsie. Navíc jak květy fuchsií, tak begónií jsou jedlé, ochutnejte!

Proti hmyzu

Pokud na balkoně chcete v klidu posedět, aniž by vás tolik otravovali komáři a mouchy, zkuste například bazalku, mátu, levanduli, majoránku, tymián či yzop lékařský. A rozmarýn, mátu, levanduli či tymián lze využít také na odpuzování šatních molů.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Zahrádka v květináči, Anita Blahušová, Smartpress 2014
Zdroj fotografií: Anita Blahušová
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků