Rodina

Podzim je vhodný čas pro výsadbu cibulovin

Sbírání kytiček

Jak to udělat, aby vaše zahrádka byla příští rok co nejdříve veselá, krásně rozkvetlá? Docela snadno – vsaďte na časně kvetoucí cibuloviny!

První měsíce každého roku se stále nesou ve znamení zimy, ale i tehdy můžou váš pozemek začít zdobit květy. Chce to jen maličkost: nyní vysadit ty cibuloviny, jež pokvetou právě na konci zimy a na jaře.

Neobyčejné krásky

Stačí si jen v zahradnictvích nakoupit zdravé cibulky, nebo je získat od šikovné sousedky, ale možná, že je dokonce máte už připravené. Výběr je neskutečně pestrý, jak co do tvaru květů, tak i jejich barevnosti anebo časového rozpětí. Například i jen z narcisů můžete vytvořit několik měsíců kvetoucí záhon, když zvolíte vhodné druhy.

Kromě narcisů budou dělat parádu také tulipány, mezi velice oblíbené a nenáročné patří rovněž modřence, záhy pokvetou talovíny, nesmíme zapomenut ani na voňavé hyacinty, půvabné drobné bledulky či ladoňky, zajímavé tvary řebčíků.

Zvládnete to i vy

Ošetřené cibulky vysazujte buď po skupinách (u drobných cibulovin) nebo po jedné (u velkých cibulovin) do výsadbové jamky. Stanoviště vybírejte podle nároků konkrétních druhů. Předem si jen dobře připravte půdu – prokypřete ji a zbavte zbytků plevele.

Do jaké hloubky vysazovat

To byste se měli dozvědět z etikety u zakoupené cibulky. Záleží na konkrétním druhu. Obecně platí toto: cibulky je vhodné vysazovat zhruba 2,5 x 3x hlouběji, než je výška samotné cibule. Konkrétně pak například u ladoněk jde o 4 až 5 cm, u krokusů asi 5 až 8 cm, u řebčíků naopak více, až do 15 cm.

A pokud už předem počítáte s tím, že posléze vyjmuté cibulky znovu využijete, vyplatí se vám výsadba do speciálních košíků, které se prodávají právě pro tyto rostliny.

Čím více, tím lépe

Pokud s výsadbou teprve začínáte, nebojte se použít větší množství cibulek. Právě ve velikosti kvetoucího záhonu je jeho půvab, a toho těžko dosáhnete pouze s několika rostlinami.

Až cibuloviny postupně odkvetou, na jejich místo můžou přijít letničky, takže záhonek bude krásně barevný i další měsíce. Někdy se ale cibuloviny doplňují také s trvalkami, další možnost nabízí výsadba menších druhů třeba i do skalek, jako lemy trávníků a podobně.

Stačí zálivka

Po výsadbě cibulky dobře zalijte, ale více péče si od vás nyní nebudou žádat. Jen některé choulostivější druhy je vhodné na zimy zakrýt. A jak se to má s hnojením? Někteří odborníci doporučují nyní cibuloviny nehnojit – rostlinky musí hlavně dobře zakořenit. A až se příští rok objeví první zelení lístečky, pak přichází správný čas pro dodání výživy. Použít lze jak dobře odleželý kompost, tak přípravky určené právě na cibuloviny.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/spring-bulbs-to-plant-in-autumn/
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků