Shopping

Nakupování přes e-shopy: jak je to s nepřevzetím zásilky a poštovným

Sbírání kytiček

Mnoho lidí se už naučilo šetřit čas a nakupují prostřednictvím e-shopů. Když víte, co přesně chcete, je to velmi pohodlné. Ale co když si svůj záměr rozmyslíte?

Měnit názor je lidské. Ovšem pokud jste už provedli objednávku, nemůžete si jen říci – rozmyslel jsem si to, a tak ji prostě nepřijmu. Jak byste se měli v takové situaci zachovat?

Pozor na čas

Připomeňme si, že nákupem přes internet vzniká kupní smlouva mezi kupujícím a obchodníkem. Ovšem české i evropské právo dává spotřebitelům jako slabší smluvní straně možnost odstoupit od smlouvy v určitém čase, bez udání důvodu a hlavně bez jakékoliv sankce. Což platí v případech, kdy nakupujete pro potřeby své nebo rodiny (čili neobjednáváte zboží jako podnikatel, to už je jiná situace). Když nákup sjednáváte distančním způsobem, tedy přes internet, telefon nebo i odpovědí na nabídku v katalogu či teleshoppingu, máte zákonem stanovenou možnost zboží vrátit zpět v rámci 14 dnů od jeho převzetí. Účelem této lhůty je, aby se zákazník mohl s výrobkem, který viděl pouze na fotografii nebo videu, blíže seznámit a poznat jeho skutečné vlastnosti.

Komunikace se vyplatí

Pokud jste se tedy rozhodli objednanou zásilku nepřevzít, neznamená to, že tím automaticky prodejci naznačujete – změnil jsem svůj názor. Samotné nepřevzetí zásilky bez jakéhokoliv sdělení prodejci nic neřeší. Internetový prodejce takové jednání nemusí vyhodnotit jako vracení zboží v zákonné čtrnáctidenní lhůtě. Po nějaké době může po kupujícím vymáhat, aby objednané zboží zaplatil a převzal. Navrácení zakoupené věci musíte oznámit, proto je zásadní s prodejcem komunikovat. Možností je více, můžete zavolat, napsat e-mail nebo dopis, který přiložíte k vracenému zboží.

Kdo hradí dopravu?

Když zareagujete včas, může se stát, že se objednávka zruší ještě před tím, než bude zboží vyexpedované. Čili pak nevznikají náklady za dopravu. A když už vzniknou? V tom případě platí, že náklady spojené s navrácením zboží zpět obchodníkovi nese kupující. Obchodník by měl tyto náklady hradit pouze tehdy, kdy zákazník nebyl před uzavřením kupní smlouvy řádně informovaný o této povinnosti. Praxe je však poněkud odlišná; mnohé e-shopy hradí i náklady za dopravu vráceného zboží. Což ovšem neznamená, že se na to můžete spolehnout.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: GLS Česká republika, spotřebitelská organizace dTest
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků