Zdraví

Srdeční selhání není infarkt. Pozor na varovné příznaky!

Sbírání kytiček

Chronické onemocnění srdce, které se jmenuje srdeční selhání, se u nás týká asi 200 000 lidí. To není málo. Přesto si ho většina z nás plete s infarktem. Jak ho poznáte?

Srdce sice budí dojem, že funguje jako perfektně namazaný stroj, ale neplatí to vždy a pro všechny. Na tohle si dejte pozor. 

1. Dušnost i v klidu 

Obrazně, ale také doslova se může stát, že budete u konce s dechem. Právě dušnost dokonce i v klidovém stavu, například když ležíte, patří mezi hlavní příznaky choroby zvané srdeční selhání. Pokud se ale dušnost objevuje už při malé zátěži, například při procházce, jde o první a nejdůležitější varovný signál, že s vaším srdíčkem není něco v pořádku. Jestliže se dušnost zhorší v noci, když ležíte na zádech, měli byste co nejdříve navštívit lékaře. 

2. Otoky bez důvodu 

Je horko, to se přece stává, že nám natékají nohy – možná si myslíte. Jiní zase otoky přikládají věku, další vyšší hmotnosti. Nenechte se ale zmást, otoky můžou avizovat právě onemocnění srdce. Všimněte si, zda vám současně „neroste bříško“. Vůbec nemusí jít o větší apetit, ale o fakt, že dochází k hromadění tekutin. 

3. Ztráta kondice 

Téměř neustálý pocit únavy a ztráty kondice, ať už něco děláte, či ne, představuje další varovný „prst“. Naše srdce rozvádí krev a tím i kyslík a důležité živiny do celého těla. V případě, že zaostává, přednostně pumpuje krev do životně důležitých orgánů. Tím dochází k menšímu prokrvení svalů, a proto se cítíte malátní a unavení. 

4. Zběsilé bušení srdce 

Komu z vás se někdy zběsile nerozbušilo srdce, ať už z radosti, zlosti nebo třeba bezmoci? To je normální. Pokud však vaše srdce buší nadměrně, aniž k tomu má důvod, mějte se na pozoru. Může se totiž snažit dohnat zpomalené tempo způsobené srdečním selháním a začít enormně pumpovat krev, která se v těle nahromadila. A vy pak cítíte bušení, které neodpovídá prožívané situaci. 

5. Tloustnete. I když jíte méně 

Dalším z typických příznaků srdečního selhání je náhlý nárůst váhy, třeba i dva kilogramy během týdne. Důvodem je fakt, že se v organismu začne hromadit krev i voda. Zároveň však přebytečná tekutina může zapříčinit ztrátu chuti k jídlu a nevolnosti během jídla. Opravdu jen málokdo si dokáže nechutenství spojit s touto nemocí, tak pozor na něj. Slovo odborníka „Kvůli nízkému povědomí o projevech srdečního selhání není toto onemocnění u velkého procenta pacientů včas rozpoznáno. I když dlouhodobě zažívají různé obtíže, k lékaři nejdou. Často se na něj přijde až při prudkém zhoršení stavu a první hospitalizaci. Přitom při včasné diagnóze umíme nemoc zvládat a pacienti mohou žít kvalitní život,“ uvádí doc. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D., z II. interní kliniky kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN v Praze. 

Vezmete si radu specialisty k srdci? 

Připravila: mar

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků