Gastro

Rulandské šedé – víno mnoha tváří

Sbírání kytiček

Víte, že český název jedné v tuzemsku nejpopulárnějších odrůd vinné révy – Rulandského šedého, vznikl vlastně nedopatřením?

Rulandské šedé

To když pár keřů jinak světoznámého Pinot Gris našel začátkem osmnáctého století v zarostlé zahradě ve Falci německý obchodník a lékárník Johann Seger Ruland. A keře dále namnožil a rozšířil jak po Německu, tak v českých zemích. A ačkoliv se již tenkrát odrůda Pinot gris v Čechách pěstovala, začalo se jí díky němu říkat Rulandské šedé.

Kromě našeho Rulandské šedé má ale Pinot Gris i dlouhou řadu dalších synonym. Třeba v nedalekém Maďarsku mu říká Szürkebarát, v překladu šedý mnich, a to podle cisterciánských mnichů, kteří odrůdu vysadili u jezera Balaton na přání císaře Karla IV. V Alsasku se stejná odrůda nazývá Tokayer, v Rakousku Mönch grau. Původní český název je Roučí šedé.

Původ odrůdy Rulandské šedé

Rulandské šedé je stará francouzská moštová odrůda vzniklá pravděpodobně v Burgundsku jako pupenová mutace Rulandského modrého. Právě místo vzniku inspirovalo zřejmě i české vinaře, kteří ji v roce 1941 zanesli do Státní odrůdové knihy jako Burgundské šedé. Až v roce 1993 bylo pojmenování odrůdy změněno na Rulandské šedé a to kvůli rozhodnutí mezinárodního soudu v Haagu chránícího označení původu.

V současnosti se Rulandské šedé pěstuje na zhruba 4 % rozlohy tuzemských vinohradů a to ve všech vinařských podoblastech. Dominuje ale samozřejmě ve své domovině, především v Burgundsku a Alskasku, v Německu pak v okolí řeky Mosely, dále pak v Rakousku, Austrálii, na Novém Zélandu či ve Švýcarsku.

 

Rulandské šedé Pinot Gris

Jaké je rulandské šedé?

Pinot gris dává v dobrých letech plná, hebká vína s vysokým extraktem s pomerančovými a medovými tóny. K dosažení typického odrůdového charakteru je nutná vyzrálost alespoň na stupeň pozdní sběr či výše. Výběry z hroznů a bobulové výběry lze při dostatečném obsahu kyselin zařadit mezi bílá vína nejvyšší jakosti za předpokladu dostatečně vysokého extraktu. 

Nejlepším vínům odrůdy Rulandské šedé, a to v přívlastcích kabinetní víno, pozdní sběr, výběr z hroznů či výběr z bobulí, se na Znojemsku daří například na viničních tratích Dívčí hora, Dolina, Fládnická, Kokusové hory, Kraví hora, Lampelberg, Na vyhlídce, Nad Kolářovým sklepem, Pustina, Skalky, Staré vinice, Šác, Šibeniční hora, Šobes, U Hájku, U tří dubů, Vinohrady ke Křídlůvkám, Waldberg, Weinperky či Zámecký kopec.

Pokud dostanete chuť na Rulandské šedé s vůní po chlebové kůrce, karamelu, pomerančové kůře, sladkých hruškách či medu, zkuste pinoty ze Znojemska. 

Ty najdete třeba v nabídce e-shopu s víny www.vinotrh.cz, který se specializuje právě na vína pocházející ze Znojemské vinařské podoblasti. Vinotrh.cz vína rovněž kompletuje do ucelených kolekcí vhodných k nejrůznějším příležitostem. Kromě vín zhruba dvacítky velkých výrobců ze Znojemska najdete na e-shopu i vína drobných vinařství, která jsou opravdovými zázraky z těch nejmenších sklípků…

A pokud nebudete chtít popíjet Rulandské šedé samotné, můžete k němu servírovat například rybí speciality, vyzkoušet ale lze třeba paštiku z husích jater, grilované telecí nebo korýše.

 

KP
Foto: Vinotrh.cz
1. 10. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků