Zdraví

Ajurvéda: nastoluje rovnováhu těla i ducha

Sbírání kytiček

Ajurvéda se zrodila ve starobylé Indii před 5 tisíci lety. Je nejstarší naukou o zdraví a životě člověka. Významně ovlivnila i vývoj své mladší sestry – čínské medicíny, ale i egyptské či řecké lékařství, které se mimochodem stalo základem současné evropské medicíny.

Že nejde o žádné šarlatánství dokazuje mimo jiné fakt, že je ájurvéda uznávána Světovou zdravotnickou organizací a je po tradiční čínské medicíně druhým nejrozšířenějším alternativním zdravotním systémem.

Název „ájurvéda“ znamená v doslovném překladu „věda o životě“ a člověka považuje za jeden celek složený z jednoty těla, ducha, chování a prostředí. Jde o celostní systém, v němž jde o celkovou harmonii organizmu. Abychom byli zdraví a spokojení, musí být v rovnováze jednotlivé funkce našeho těla a současně i psychika. Pokud se tedy rozhodnete ájurvédu vyzkoušet, vyzbrojte se trpělivostí a sebekázní. Nečekejte, že vypijete hrnek bylinek, zajdete na masáž a je po problému!

Tři pilíře ajurvédy

Při studiu ájurvédy si osvojíte pár cizích slovíček, které tato nauka používá. Klíčem k pochopení podstaty problematiky je učení o třech dóšách. Celostní principy řídí veškeré tělesné a duševní pochody a jmenují se váta, pitta a kapha.

  • VÁTA představuje princip pohybu, buněčného vývoje. Řídí nervové impulsy, oběh a dýchání.
  • PITTA zahrnuje funkci metabolizmu, včetně trávení a vzniku krve, vznik různých sekrecí a exkrementů, které představují konečné produkty činnosti tkání.
  • KAPHA znamená funkce ochlazování těla, uchovávání tepla a jeho regulace. Je zodpovědná za růst a má funkci poskytování ochrany.

Nezbytná souhra

Dóši se nacházejí v dynamické rovnováze. Jsou tudíž navzájem na sobě závislé. S trochou nadsázky je můžeme přirovnat k hudebnímu orchestru. Pokud mají hrát nástroje společně, musí být vzájemně sladěné, jinak budou znít falešně. V jakém vzájemném vztahu budou vaše dóši neovlivníte. To je totiž dané už při narození. Mohou přitom převažovat nebo vládnout v různých kombinacích. Vládnoucí dóši určují svými vlastnostmi, jak na tom budete se zdravím a psychikou.

Jak vypadá diagnostika v ajurvédě

Pokud se rozhodnete léčit se pomocí ájurvédy, připravte se na začátku na spoustu otázek, které po vás bude terapeut chtít zodpovědět. Bude se ptát na historii vašeho zdraví. Jaké nemoci či operace jste prodělali. Jak jsou na tom po zdravotní stránce ostatní členové vaší rodiny. Jak vypadá váš životní styl a denní režim. Co nejčastěji jíte, na co míváte chuť, jak jste na tom s potřebou spánku, sexu, s vyměšováním nebo třeba i to, jestli máte radši léto či zimu. Účelem těchto otázek je zjistit nejen to, jak je na tom vaše tělo psychicky a fyzicky, ale současně je nezbytné zjistit, které oblasti jsou u vás v nerovnováze. Diagnostika zahrnuje kromě této podrobné anamnézy i poklep, pohmat a vybrané jednoduché laboratorní metody.

Léčebné postupy ajurvédy

Terapeut rozhodne o volně léčebného postupu po zvážení několika okolností. Jde nejen o příznaky a příčiny, ale svou roli hraje také závažnost nerovnováhy. Jinak vypadá terapie u léčby nemocí, jinou podobu má při preventivním přístupu. V obou případech záleží na vašem fyzickém i psychickém stavu, konkrétních nerovnováhách ve vata, pitta, a kapha systému a aktuálním ročním období. Pravidlem číslo jedna bývá úprava životního stylu a denního režimu. Někdy je nutné přidat léčivé byliny, meditace, masáže, energetické léčení, či vnitřní očistu. Terapeut se společně s vámi pokusí také zjistit důvod vašeho onemocnění. Ájurvéda považuje nemoc za důležité sdělení, které nám říká, že se v našem životě děje něco špatně.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/balance/ayurvedic-treatments, www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/ayurveda,
Zdroj fotografií: Drazen Zigic on Freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků