Zdraví

Tip pro věčné dietářky: co by vám mohlo pomoci zhubnout

Sbírání kytiček

Rad, doporučení či produktů, které mají vést ke snížení váhy, je na trhu mnoho. Aktuálně je rozšiřuje takzvaná „dieta ne dieta“. V čem spočívá?

Víte, že Česká republika a Velká Británie jsou jedničky? Není to ale hezké prvenství – obě země vedou v oblasti obezity a nadváhy. Změnit tento stav se snaží mnohé techniky, metody a výrobky, ostatně ročně u nás hubne či se o to pokouší statisíce lidí.


Dieta ne dieta ve zkratce

Systém Diety ne diety má vést nejen k tomu, aby se ručička vaší váhy posunula směrem dolů. Současně si klade cíl „přeprogramovat“ myšlení, upravit emoční vyladění, jídelní návyky, ale i to, co se děje v těle.


Komplexní program se skládá z několika částí:

  • Neurolingvistické programování = slibuje zlepšit váš emocionální, mentální a fyzický stav, díky tomu, že překonáte problémy, jež vedly k nadváze. Stručně řečeno – vědomě změníte svou nevědomou mysl.
  • Klinická naturopatie = Kombinuje zkušenosti a tradice přírodního léčitelství s nejnovějšími poznatky klinického výzkumu v oblasti přírodní a nutriční medicíny. Z pohledu redukce váhy se soustředí na gastrointestinální a endokrinní zdraví člověka ve spojení s takzvaným psychickým stresem.
  • Hypnóza = Známá terapeutická a léčebná metoda neboli stav soustředěné mysli rovněž dokáže pomoci v redukci váhy – díky ní se budete lépe soustředit na to, co efektivně podpoří snahu hubnout.

 

První krok

Počítat kalorie zvládne drtivá většina z nás. Snad každý také ví, že když bude energetický výdej převyšovat nad příjmem, měl by hubnout. Přesto tato teorie nebývá v praxi vždy úspěšná. Proč pro dlouhodobé udržení shozených kilogramů u řady lidí nestačí jen cvičit a žít s kalorickými tabulkami v ruce?

„Prvním krokem je nastolení rovnováhy v zažívacím traktu,“ uvádí Michaela Carter, terapeutka programu Dieta ne dieta. A dodává, že například neodhalený a tedy neléčený zánět zažívacího ústrojí může způsobit to, že se vám nedaří zbavit nadbytečných kil. Což mnoho lidí netuší. Navíc rovnováha v zažívacím traktu jde ruku v ruce s hormonální rovnováhou, která je, hlavně u žen, významným faktorem souvisejícím s nadváhou.


Druhý krok

Každý se chová nějakým naučeným způsobem, avšak ne vždy jde o dobré návyky. Od toho jsou psychoterapeutické techniky, které pomáhají změnit nezdravé zvyklosti v nové, jež nám budou prospívat. Dokonce tak, že se prý začnete těšit na kousek mrkve. Nebo pár listů salátu. A místo mega dávek kávy nebo většího než malého množství alkoholu vás bude lákat bylinkový čaj.


Třetí krok

Aniž si to člověk uvědomuje, jídlo se pro něj může stát berličkou, náplastí na nějakou křivdu, či dlouhodobě neřešený problém. Pomocnou ruku tady podává hypnóza. „Naše negativní emoce totiž způsobují, že často jíme z nesprávného důvodu,“ podotýká terapeutka. Vzniká začarovaný kruh. Jídlem se snažíme něco vyřešit, třeba špatnou náladu, ale slastný pocit netrvá dlouho. Pak jsme na sebe nazlobení, že jsme (zase?!) nedodrželi dietní režim, a v tom horším případě si ještě něco zobneme. A tak pořád dokola.

Stačí si jen připomenout, že nadváha je v mnoha případech důsledek toho, co se děje v našem těle. „Může jít o gastrointestinální onemocnění, hormonální nerovnováhu nebo stres a emoční zatížení člověka,“ připomíná terapeutka. Když změníte svůj úhel pohledu na hubnutí i na život, je velká šance, že se vám bude dařit.


Připravila: Marcela
Foto: Dieta ne dieta
22. 3. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků