Tip pro zahrádkáře. V září vysaďte náhradu za uschlou zeleň

Letošní extrémně teplé léto potrápilo nejen lidi, ale také mnohé rostliny. Pokud zrovna na vaší zahrádce některé rostliny nepřežily „tropy“, nesmutněte. A pusťte se do výsadby nové zeleně!

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Správně založená výsadba bez velké újmy přežije i horko nebo mráz. Odolné rostliny by měly tvořit základ zahrady nebo výsadby v nádobách. A proč vůbec sázet dřeviny v září? To vám nyní a zítra i televizním divákům prozradí Ing. Martin Hraňo v pořadu Gondíci s.r.o.

Září je výhodné

Obecně platí pravidlo, že rostliny v kontejneru lze vysazovat téměř po celý rok, tedy pokud není mrazivé počasí ani zmrzlá půda. U prostokořenných či v balech už čas hraje roli, ale i tady se doporučuje jaro nebo podzim. „Podzim je dokonce pro vysazování vhodnější, zeleň stihne do zimy zakořenit. Navíc o rostliny nemusíte tolik pečovat a zalévat je, protože v podzimním období obvykle více prší,“ radí Martin Hraňo.

Extrémy jako prověrka

Horko, které nás nedávno zasáhlo, vlastně prověřilo kvalitu rostlin. Proto platí, že nyní byste měli vysazovat pouze kvalitní, důkladně prokořeněné dřeviny. Jak je v zahradnictvích poznáte? „Když rostlinu vyjmete z kontejneru, bal musí zůstat kompaktní. A také zkontrolujte, jestli jsou kořeny živé a připravené na další růst, takové mají světlé konce,“ dodává Ing. Martin Hraňo. Ostatně kontrola kořenů je důležitá vždy, nejen u rostlin v kontejneru.

Nepřehlédněte

Mnohem důležitější než přídavek hnojiva je kvalitní zemina na stanovišti. Pro nádoby představuje vlastně nezbytnou podmínku, protože rostlina bude žít v omezeném prostoru. A v zahradě obohaťte aspoň půdu ve výsadbové jámě. Poté nezapomeňte na zálivku.

Na co ještě myslet

Pokud budete nahrazovat uschlou zeleň, pamatujte: kostru výsadby, v nádobě nebo i na zahradě, je vhodné tvořit z několika odlišných, odolných rostlin. Vždy zvažte, jaké půdní podmínky a klima máte na zahradě, a podle toho volte konkrétní druhy.

Na co se obvykle sází? Na jehličnany a stálezelené rostliny. Jsou totiž hezké po celý rok a neopadávají. V sortimentu jehličnanů je dnes k dostání mnoho odstínů od jasně zelené přes šedozelenou až do modravých odstínů, také rozměry rostlin nabízejí velkou variabilitu - od kobercovitých až po stromovité tvary.

Vybere si tedy každý, i vy - ať už máte zahrádku "jako dlaň" nebo větší pozemek.
 

Připravila: Marcela
Foto: FTV Prima
11. 9. 2015
 

DISKUZE K ČLÁNKU

5

Já si na podzim plánuju, že zahradu trochu předělám, hodně sestříhám ozdobné keře, které kvetou zjara, zlikviduju rákos, který mi vyrostl do výšky skoro 3 metry a překáží, vysadím nové tulipány a narcisy, zkrátka budu mít co dělat, abych to do zimy vůbec stihla, ale je to můj koníček nebo spíš kůň, tak se těším.

ODPOVĚDĚT

3

plánuji přeorganizovat celou zahradu až vytvořím terasu - snad se povede, držte mi palce

ODPOVĚDĚT

5

ráda pracuji na zahradě

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (3 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

INZERCE

ANKETA

Jak se Vám líbí nový design?

Je lepší než původní.
Je podobný jako původní.
Je horší než původní.

ŽHAVÉ DRBY

PROČ SE TU NESTARÁTE ....

Proč se nestaráte o ten web ? Astrotyp energie měsíce je v ...

PROČ SE TU NESTARÁTE ....

Proč se nestaráte o ten web ? Astrotyp energie měsíce je v ...

PROČ SE TU NESTARÁTE ....

Proč se nestaráte o ten web ? Astrotyp energie měsíce je v ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

HUBNUTÍ

Dobrý den,jako už několikrát,i letos jsem si dala závazek ...

TĚHOTNÁ DCERA

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na dceru, nar. 11.11.86 v ...

DOPLNĚNÍ KOSTI NAD HORNÍ JEDNIČKOU

Dobrý den,

od léta mi občas cukalo nad horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz