Krása

Anti- aging: omlaďte svůj organismus zevnitř

Sbírání kytiček

Zastavit nemůžeme čas ani proces stárnutí. Stárnutí však dokážeme zpomalit.

Co můžeme udělat pro to, aby se náš chronologický věk, nebo-li stáří dle našeho rodného listu, lišilo od věku biologického. Biologický věk je číslo, které vyjadřuje stav a funkčnost našich orgánů a soustav. Nemusí vůbec souviset ani být stejné s chronologickým věkem.
Anti – anging Omlaďte svůj organismus zevnitř


Možná jste se již setkali se slovem anti-aging. Ve volném překladu bychom to mohli nazvat jako řadu procesů, opatření, návyků a činností souvisejících s potlačováním stárnutí.
V dřívějších dobách vědecká veřejnost zastávala názor, že za vším je naše genetika. Tvrdili, že nemůžeme „ošálit“ geny, které jsme sdělili po našich předcích. Domnívali se, že není možno ovlivnit jak kvalitu života, výskyt nemocí, tak si ani prodloužit věk oproti našim předkům.

Ve 21. století vznikl nový vědní obor tzv. epigenetika. Vědci z tohoto odvětví již připustili, že na proces stárnutí má vliv z části genetika, dále pak prostředí, ve kterém žijeme (co jíme a pijeme, jak se hýbeme, co dýcháme, jaký máme kolem sebe stres, jak spíme) a myšlení. Z tohoto vyplývá, že to, jak žijeme, má přímý dopad na stárnutí nebo mládnutí našeho organismu. Pro někoho to je zpráva skvělá, pro někoho horší. Každý si můžeme vybrat, co s tím budeme dělat.


Vaše orgány jsou poškozovány toxiny ve vaší dietě a životním prostředí. Pokud jste mladí, vaše tělo se s tím dokáže vyrovnat. Lépe zvládnete protančené noci, i váš žaludek vydrží zrovna nepříliš zdravého jídla. Určitě jste už vypozorovali, že jak stárnete, hůře se s tím vyrovnáváte.


Anti – agin faktory

Pitný režim a jeho vliv na mládnutí


První faktorem, který velmi ovlivňuje zdraví člověka a také jeho vitalitu při zvyšování se jeho chronologického věku, je pitný režim. Lidské tělo obsahuje cca 70 % vody v těle. Je tedy evidentní, že voda je hlavní součást našeho organismu.


Nejde jen o dostatečný pitný režim. Důležitý je zvolený druh tekutin, které doplňujete. Pokud buňky v těle nemají vodu, nemohou správně fungovat a postupně chřadnou a chřadnou. A tělo ztrácí na vitalitě a časem se projeví choroby. Pokud nedostatečně pijeme, nemůžeme o procesu mládnutí ani mluvit, naopak můžeme mluvit o rychlém procesu stárnutí.


Pijte pravidelně, ne až když máte žízeň.

Pokud už máte žízeň a musíte se rychle napít, nevypijte nikdy více jak 2dcl vody najednou.
Je to jen o zvyku. Když se to naučíte, vaše tělo vám to vrátí zdravím a vitalitou.


Jakou pít vodu?

Můžete si vybrat, zda budete pít vodu z vodovodního kohoutku a budete používat domácí vodní filtry nebo kupovat balenou neperlivou vodu. Vždy si vodu ochucujte čerstvě vymačkanou citronovou šťávou případně šťávou z jiného ovoce nebo zeleniny (stačí jen lžička na 1 litr vody). Sníží se tím tvrdost vody a zvýší se využitelnost minerálů pro tělo. Pokud chcete vodou mládnout je potřeba pít neperlivou vodu s trochou čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy.


Určitě se vyvarujte sladkým vodám, sladkým ledovým čajům, džusům. Tyto nápoje mají nejenom vysoký obsah cukru, který zatěžuje tělo a ukládá se do podkožního tuku, ale obsahují i mnoho umělých sladidel a éček.


Ani minerální vody nejsou spása. V Česku se proti jiným evropským zemím pije mnohem více minerálních vod s vysokým obsahem minerálů. „Tyto vody mohou působit léčivě, ale při trvalém a dlouhodobém pití mohou někdy i uškodit,“ řekl ČTK zástupce Svazu výrobců nealkoholických nápojů. V Evropě jsou rozšířené převážně mnohonásobně méně mineralizované vody.


Kolik pít vody za den?

Pokud si přečteme několik článků nebo shlédneme pár videí, zjistíme, že je mnoho různých doporučení z hlediska objemu vypitých tekutin za den. Pro určení přesné hodnoty, je nutné vzít v úvahu, že celkové množství příjmu vody závisí na mnoha faktorech jako hmotnost těla, pohlaví, teplota okolí, pohybová aktivita, věk apod.


Není nutné se držet nějakých vzorců. Velmi jednoduchý ukazatel, zda dodržujete správný pitný režim, je sledovat barvu vaší moči. Čím je tmavší tím horší. Ideální je, pokud je úplně čirá.


Pít teplou nebo studenou vodu?

Optimální je pít vodu o pokojové teplotě. Není nutné pít vodu chlazenou. Příliš studená voda okamžitě „prolétne“ do trávicího traktu a může způsobit až nevolnost.


Kdy pít?

Nejvhodnější je pít mezi jídly. Pokud si uděláte průzkum, většina lidí zapíjí jídlo. Je to ale chyba. Pokud se napijete spolu s jídlem, ředíte tím žaludeční šťávy a narušujete proces trávení.


Pokud chcete díky pitnému režimu pozitivně ovlivňovat svůj biologický věk a mládnout, pijte vždy cca 30-45 min před každým jídlem a cca 30- 45 min po jídle.


Pitný režim pro pleť

Jako výživový poradce stále se svými klienty řeším pitný režim. Obzvláště ženy, které chtějí mít hebkou, sametovou a zdravou pleť bez vrásek musí dodržovat kvalitní pitný režim. V dnešní době si ženy i muži mohou kupovat drahé hydratační krémy, které mají zastavit procesy stárnutí jejich obličejů. Ale tak málo z nich se zaměřuje na vnitřek těla. Bez vody uvnitř těla nemůže být žádná buňka napovrch vitální a svěží.


Rada na závěr

Pokud zatím máte nedostatečný pitný režim, je jasné, že si tělo bude na novou změnu chvilku zvykat. Budete určitě častěji chodit na toaletu. Ale neberte to jako překážku. Časem si tělo zvykne, bude správně hydratované a bude přijímat dostatečný pitný režim bez obtíží.
V příštím díle se zaměříme na stravu a její vliv na mládnutí.

Autor : Martin Škába
Foto: iStock
24. 4. 2013

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků