Rodina

Datum početí dítěte a nárok na mateřskou spolu souvisí

Sbírání kytiček

Život přináší nejrůznější situace, s nimiž se musíme vyrovnávat. A když si myslíme, že jsme v právu, přičemž názor druhé strany je opačný, můžeme se dočkat pomoci třeba i díky kanceláři veřejného ochránce práv.

Určení co nejpřesnějšího data početí je důležité nejen pro samotnou budoucí maminku, ale také pro jejího zaměstnavatele i pro správu sociálního zabezpečení. Jak ostatně dokládá příběh paní, které říkejme třeba Eva.


Ze života I

V době, kdy Eva netušila, že je těhotná, změnila zaměstnání. Jenže záhy tento fakt zjistila. Aby toho nebylo málo, musela odejít na nemocenskou, kvůli rizikovému těhotenství. Zaměstnavatel s ní rozvázal pracovní poměr ve zkušební lhůtě, po 47 dnech. A okresní správa sociálního zabezpečení Evě sdělila, že na peněžitou pomoc v mateřství nemá nárok. Co teď s tím?


Faktická poznámka

Nárok na mateřskou vzniká nejdříve 8 týdnů před očekávaným datem porodu, pokud žena do nástupu na mateřskou dovolenou pracovala (měla nemocenské pojištění) nebo byla v takzvané ochranné lhůtě. Ta začíná běžet v případě, že ženě skončí pracovní poměr, a je dlouhá jako pracovní poměr, v němž těhotenství vzniklo (maximálně 180 dnů).


Ze života II

Eva byla samozřejmě u lékaře a ten orientačně určil datum vzniku těhotenství do doby začátku nového zaměstnání. Ochranná lhůta by tak v jejím případě trvala jen 47 dnů a nárok na mateřskou by jí nevznikl (kvůli přetržce mezi koncem ochranné lhůty a 8 týdny před porodem). Proto se Eva obrátila s prosbou o pomoc při řešení své situace na kancelář veřejného ochránce práv.


Faktická poznámka

Obecně se má za to, že se nedá stanovit konkrétní den početí dítěte, ale ochránkyně práv upozorňuje, že podle názoru odborné medicínské veřejnosti je směrodatné určení počátku těhotenství na základě prvního ultrazvukového vyšetření – které je provedené do 12. týdne těhotenství. Pokud by se tímto vyšetřením zjistilo, že žena otěhotněla dřív, než orientačně určil lékař (už na konci předchozího pracovního poměru), zásadním způsobem by to měnilo posouzení jejího nároku na mateřskou. Ochranná lhůta by se pak počítala z předchozího zaměstnání a vzhledem k jeho délce by trvala až 180 dnů.


Ze života III

Přestože šlo o čas, Eva to stihla. Absolvovala ultrazvukové vyšetření, které potvrdilo dřívější počátek těhotenství. Mohla tedy využít delší ochranné lhůty a okresní správa sociálního zabezpečení jí následně přiznala peněžitou pomoc v mateřství.

Jaké poučení z tohoto příběhu vyplývá? Vyplatí se nečekat a jednat. A také se dobře informovat.


Připravila: red
Foto: iStock
26. 5. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků