Zdraví

Doplňky stravy s omega3 kyselinami. Jak si vybrat?

Sbírání kytiček

Součástí zdravé výživy by kromě jiného měl být dostatek omega3 mastných kyselin. A protože je většinou z přirozených zdrojů tělu nedodáme, anebo v malém množství, přicházejí ke slovu doplňky stravy.

Omega3 a omega6 kyseliny jsou pro nás nepostradatelné, každý je potřebuje. Podílí se na mnoha tělesných procesech, od stavby buňky, přes vývoj a správné fungování nervové soustavy, ovlivňují také imunitu a mnoho dalšího. 

Trocha teorie 

Do skupiny omega3 kyselin patří EPA a DHA a také ALA. Přirozeným zdrojem EPA a DHA jsou zmiňované mořské ryby a mořské řasy (tip pro vegetariány a vegany), kyselinu ALA obsahují mnohá semena, například dýňová, lněná, vlašské ořechy. Kdo zrovna nemiluje mořské ryby a rybí tuk, možná si myslí, že postačí baštit některá semínka. Je to pravda? Ne tak zcela. Z ALA sice v těle vznikají EPA a DHA, jenže přeměna v tyto důležité „rybí“ mastné kyseliny je velmi omezená (bavíme se o několika procentech a někdy ani to ne). 

Proč jsou „trojky“ důležitější 

Zatímco omega3 kyselin má naše tělo většinou nedostatek, omega 6 kyselin naopak bývá nadbytek. Ani jedno není zdravé. Přemíra „šestek“ je daná tím, že příliš konzumujeme rostlinné oleje (na které mnoho lidí „přešlo“ před lety, když se zase významně zdůrazňovalo nezdravé působení živočišných tuků). Přitom obě skupiny omega kyselin se navzájem významně ovlivňují: když má organismus příliš omega 6, dochází k horší přeměně ALA v EPA a DHA. 

Od ryb ke kapsli 

Optimální by bylo týdně sníst dvě až tři porce tučných mořských ryb (jen na rybím oleji si asi nikdo extra nepochutná), a máte vystaráno. Zahraniční zdroje tuhle „dávku“ ještě zvyšují, dokonce až na pět porcí týdně. Jenže mnoho lidí to nedělá, proto se nabízí sáhnout po vhodných doplňcích stravy, ve formě kapslí či oleje. A právě ty testoval časopis dTest. Na paškál si vzal více než 30 doplňků stravy s omega3 kyselinami, které jsou běžně dostupné v lékárnách či v e-shopech. „Chtěli jsme se přesvědčit, kolik EPA a DHA jednotlivé produkty obsahují, zda výrobce doporučuje množství, které slibuje, a zda obsažený rybí olej není kontaminovaný rtutí. A pokud výrobky ve složení uváděly i vitamín D, rovněž jsme to zahrnuli do hodnocení,“ vysvětluje Hana Hoffmannová, šéfredaktorka časopisu dTest. 

Co lze doporučit 

Dobrá zpráva zní, že většina testovaných doplňků stravy skutečně obsahuje to, co uvádí na etiketě. Pokud byste chtěli znát „jména vítězů“, pak zlatou medaili získal Jamieson Omega 3 Select, který vyjde asi na 9,50 Kč za doporučenou denní dávku. Stříbrná medaile, ovšem velice těsně, patří produktu MedPharma Omega 3 rybí olej – přepočteno na peníze jde o 10 Kč za doporučenou denní dávku. Oba produkty byly celkově velmi dobře hodnocené. Kdo ale počítá každou korunu a zdraví nepočká, až si na něj vyděláme, tomu lze ze skupiny dobře hodnocených doplňků stravy doporučit například Benu Omega-3 Fish Oil (počítejte se 2 Kč za doporučenou denní dávku). 

Co není jisté 

Pořád se bavíme o omega3 kyselinách a ještě jsme vám neprozradili – kolik jich tedy denně máme přijmout? Nechceme si to nejlepší nechávat na konec; v tomto směru se totiž názory odborníků a institucí opravdu významně liší. Například v jednom z evropských nařízení se píše, aby výrobce na svých obalech upozorňoval kupující, pokud by denní příjem EPA a DHA v daném produktu překročil 5000 mg. „Světová zdravotnická organice uvádí pro spotřebitele těžko představitelný údaj, že omega3 kyseliny mají tvořit jedno až dvě procenta z přijaté denní energie. A Evropský úřad pro bezpečnost potravin považuje za dostačující 200 mg denně,“ říká Hana Hoffmannová. 

Jisté je jen jedno – všichni se shodují na tom, že omega3 kyselin konzumuje málo. Tak s chutí do nich! 

Připravila: mar 

Foto:

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků