Zdraví

Jak správně relaxovat.

Sbírání kytiček

Dá se říci, že roční čas, ve kterém se právě nacházíme, je ve všech směrech pro náš křehký, ženský organismus dosti stresující.

Před Vánocemi si každá z nás naložila kopu práce, která se bezpodmínečně musela před příchodem Ježíška splnit. Během svátků jsme se chtě-nechtě odměňovaly přeslazeným cukrovím a dalšími slavnostními dobrotami a s úderem nového roku už většině naběhla do hlavy všemožná předsevzetí. Počínaje snížením váhy, přes zahození cigaret do koše, zlepšení životního stylu po sebevzdělávání. Už jen tímto si spousta žen přidělala neúmyslně nejednu vrásku na čele. K tomu strach z inovací v práci, jak dětem dopadne pololetní vysvědčení a do toho všeho to vlezlé, pochmurné počasí, které na náladě dvakrát nepřidá.

Je to pravda, počátek roku je pro mnoho lidí psychicky náročné období. I přes touhu dát se dohromady a opět fungovat na plné obrátky, ženy vnitřní napětí, nervozita a stres sužuje čím dál více, nejsou schopny se ze sužujícího koloběhu vymanit a najít tu pravou chuť do života. Tady už vás varuje zvednutý prst, pozor! Tělo máte jen jedno a není radno s ním blafovat jako s kartami pří texas holdem pokeru. Proto se zastavte a načerpejte energii ve zcela jednoduchých věcech a darujte sama sobě potřebný klid a pohodu.

Zde vám nabídnu několik málo tipů a rad, které by mohly právě vám otevřít dveře poznání a vy se budete opět cítit plná sil a elánu objevíte v sobě ztracenou harmonii.

Hot Jóga (Bikram Jóga)

Že Vás tradiční jóga příliš nenadchla? Nezoufejte, pro pocuchané nervy i zlomené tělo je tu něco moderního a dynamického, co Vás jistě ohromí a budete si připadat jako znovuzrozená – HOT JÓGA. Zakladatelem tohoto odvětví jógy je Bikram Choudhury, který tradiční indické cvičení přivezl do Spojených států. Časem se tato metoda rozšířila dále do světa a sklízí nespočetná uznání. Základem cvičení je 90minutová sestava přesně po sobě jdoucích systematických 26 pozic Hatha jógy a dvou dýchacích cvičení v sále vyhřátém na 42°C. V návaznosti na sobě se provádějí polohy protahovací, stlačovací, posilovací, každý je koná do té míry, co mu jeho organismus dovolí. Po celou dobu se soustředíte jen na sebe a vnímáte pouze pokynů lektora. Hodinu a půl postupně stimulujete všechny orgánové systémy (posílíte imunitu, srdeční činnost, kosti, svaly a klouby, zvětšíte kapacitu plic, zlepšíte pružnost páteře a funkci endokrinních žláz – např. slivinky či štítné žlázy) a maximálně uvolníte škodlivé toxiny z těla ven, vypnete hlavu a pročistíte mysl, čímž pozitivně působíte na svou psychiku.

 

Je dokázáno, že pravidelným cvičením velmi efektivně bojujete proti obezitě a perfektně zformujete svou postavu, dále odstraníte bolesti hlavy, zad. Blahodárných účinku hot jógy lze také využít při léčbě cukrovky, astmatu či křečových žil. Jak už bylo výše zmíněno, cvičení odbourává duševní a emocionální nesrovnalosti, vyrovná a sjednotí všechny aspekty vašeho já v jedno. Díky uklidnění nervové soustavy a budete pak mnohem lépe usínat, spánek bude výživnější a vy budete mnohem odpočatější, tedy i s lepší náladou.

Pokud si připadáte na hot jógu příliš staří, neforemní, ztuhlí, vyhoďte své předsudky z okna a určitě lekci vyzkoušejte, hot jóga je pro všechny bez rozdílu věku, pohlaví a postavy. Dokonce i děti a pro těhotné mohou cvičení okusit (ty však mají určitá omezení, o nichž vás rádi informují ve vašem studiu).

 

 

Dechová a relaxační cvičení 

Každý den si vymezte alespoň 15-20 min pro sebe. Najděte si klidnou místnost, kde vás nebude vůbec nikdo rušit a opravdu se zastavte. Možná to zní jako košer, ale opravdu, bez zastavení není uklidnění. Proto se posaďte nebo lehněte a v úplném tichu nebo s doprovodem relaxační hudby naprosto uvolněte všechny svaly vašeho těla. Konečky prstů, lýtka, stehna, břicho, hrudník, ruce, krk, brada, stisk zubů, jazyk, čelo, všechny svaly se musí pod svou tíhou pomalu roztékat do položky. Nezapomeňte na pravidelné dýchání nosem. Naplňte své plíce až po okraj a posléze veškerý vzduch vydechněte s představou, že se spolu s ním zbavujete i té tíhy a napětí, která vás otravuje.

Na nic nemyslete, soustřeďte se jedině na dýchání. Pokud vám myšlenky utečou, v poklidu se vraťte zpět. Až budete plně uvolněná, vybavte si to nejkrásnější místo a představte se na něm. Zcela se poddejte síle tohoto místa, splyňte s ním v jedno a užívejte si ty příjemné pocity. Po chvíli pomalu rozpohybujte prsty nohou, rukou a rozptylte načerpanou energii až do mozku. Je důležité, abyste vše prováděli vědomě a věřili si, jak své tělo tonizujete. Poté se zvedněte a s úsměvem vykročte vstříc zbytku dne. Snažte se takto relaxovat každý den a brzy na sobě poznáte onu osvěžující změnu.

 

Bylinky 

Rostliny mají kouzelné schopnosti. V dnešní době jsou bohužel jejich účinky spíše podceňovány a zbytečně nahrazovány farmaceutickými výrobky. Už pradávna ale lidstvo těžilo ze síly bylinek, věřte jí tedy i vy. Momentální roční období nám příliš nedává možnost si bylinky natrhat. Pořiďte si je tak sušené, v sypané směsi, z čajovny či lékárny a každý večer si v poklidu dopřejte šálek horkého čaje. A jakmile to počasí dovolí, udělejte si procházku do přírody a nasbírejte byliny čerstvé. Už jen samotný relax na čerstvém, jarem provoněném vzduchu, povzbudí ducha více a lépe než cokoliv jiného.

Mezi nejoblíbenější v souvislosti se snižováním nervozity a stresu patří jistě HEŘMÁNEK. Ten navíc urychluje hojení, působí dezinfekčně a protizánětlivě a zabraňuje tvorbě jizev.

Heřmánek

 

Podobně je na tom MUČENKA. Tu do svého jídelníčku zařaďte, máte li problémy s usínáním či přerušovaným spánkem. Výborně se dá kombinovat s KOZLÍKEM, CHMELEM či MEDUŇKOU. Právě MEDUŇKA patří mezi nejkrásnější rostliny vůbec, svou vůni vás naprosto uchvátí a kromě výše zmíněných zklidňujících účinků, uvolňuje napětí svalů, napomáhá při žaludečních obtížích a funguje proti nepříjemným oparům.

 

Meduňka

 

Další trefou do černého bude pro vás určitě TŘEZALKA. Ta napomáhá zbavení se depresivních stavů, úzkostí, strachu, neuróz i nespavosti. Mnoho žen ji rovněž doporučuje na zmírnění premenstruačního syndromu. Navíc je ideálním doplněk při onemocnění jater, žlučníku, překyseleném žaludku či urologických problémech. U třezalky ale pozor! Vyhýbejte se přímému slunci, hrozí zvýšená kožní citlivost. Navíc dosti zatěžuje ledviny, proto se ji nedoporučuje užívat déle než 6 týdnů a po každé kůře by měla následovat minimálně 3 měsíční pauza. Není vhodné ji taktéž kombinovat s antidepresivy.

Nechť vás alespoň jeden z těchto tipů nadchne a vy opět najdete světlo a jas v šedi všedních dní.

 

Komerční prezentace
Foto: iStock
28. 1. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků