Zdraví

Krvácení po intimních hrátkách. Banalita, nebo vážný zdravotní problém?

Sbírání kytiček

Pomineme-li první styk v prvních měsících po porodu, pak krvácení „po akci“ může signalizovat povrchové poškození tkáně. Ovšem stejně tak k němu dochází i z jiných důvodů. Na co si dát pozor?

Obecně jsou ke krvácení po sexu náchylnější ženy prožívající menopauzu nebo po ní, dále ty, které nedávno porodily, kojí a pak i dámy, jež střídají několik sexuálních partnerů, kteří nepoužívají kondom. Rizikovou skupinou představují rovněž ženy s anémií. Příčin krvácení je však celá řada, například může jít i o poševní infekci nebo rakovinu děložního čípku. 

Poševní infekce

Když bakterie napadají tkáň uvnitř dělohy, ta se stává citlivější, a dochází ke krvácení. Řeší se protizánětlivými léky a v případě vážnějších zánětů se patrně bude muset léčit i váš partner. Na infekci vás kromě krvácení upozorní například silné bolesti v podbřišku mimo periodu, řezavé pálení v pochvě nebo nadměrný či neobvykle zabarvený výtok. Krvácení mezi jednotlivými cykly ovšem nelze vyloučit ani v době ovulace. 

Menopauza 

Ženy, které prochází menopauzou, může trápit krvácení nejen z dělohy nebo děložního čípku, ale také z močové trubice a stydkých pysků. Proč? Kromě razantnější formy sexu jde například o záněty močových cest. V důsledku menopauzy se také snižuje elasticita vagíny, její stěny se ztenčují, tudíž je náchylnější k poškození. Pozor si dejte také na polypy – nezhoubné výrůstky, které se objevují na výstelce děložního čípku nebo dělohy. Při sexu dochází k pohybu polypů, které dráždí okolní prostředí a výsledkem může být právě krvácení. 

Rakovina děložního čípku 

V nejhorším případě je krvácení po sexu signálem přednádorového stadia či už samotné rakoviny děložního čípku. Pozor na to, že zhoubný nádor děložního čípku postihuje ženy bez ohledu na věk a jeho vznik ve většině případů způsobuje přetrvávající infekce lidskými papilomaviry (HPV), jež se přenáší pohlavním stykem. Proto je tak nesmírně důležité nepodceňovat prevenci. 

Podle prof. MUDr. Davida Cibuly, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a vedoucího Onkogynekologické centra VFN spočívá primární prevence v očkování proti lidským papilomavirům. Sekundární prevenci představuje včasné zjištění choroby během gynekologického vyšetření, přičemž známé cytologické vyšetření může nahradit modernější a hlavně přesnější test HPV DNA. „Ten stoprocentně odhalí, zda je na děložním čípku přítomná riziková HPV infekce, a to ještě dříve, než dojde k rozvoji přednádorových změn,“ upozorňuje odborník. A dodává, že až 30 procent žen s HPV infekcí má normální cytologický nález. Nezapomeňte, že na preventivní prohlídku u gynekologa máte nárok minimálně jednou za rok. 

Zaujalo nás 

Upozornit na problematiku zhoubného nádoru děložního čípku se letos už počtvrté snaží akce Ride4Women, kdy lékaři a zdravotníci z celé Evropy sednou na kola a na trase dlouhé 1620 kilometrů absolvují zastávky v pěti metropolích. Letos se tento originální peloton zastaví také v Praze, z hlavního města budou cyklisté vyjíždět v pátek 14. 7. v 10 hodin (Studničkova 2, Praha 2). Jízdu lékařů může podpořit každý, třeba i vy, prostřednictvím sociální sítě Instagram. Stačí, abyste se vyfotili na kole a fotografii sdíleli na Instagramu s hashtagem #ride4women nebo na Facebooku s označením @mojemedicina. 

Připravila: mar

Foto: iStock

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků