Zdraví

Malé děti a atopický ekzém. Jak jim pomoci?

Sbírání kytiček

Pokožka našich nejmenších je velice citlivá, o nejrůznější kožní projevy není nouze. Co dělat v případě, když nejde jen o opruzeninu, ale atopický ekzém?

Atopický ekzém se nejčastěji projevu u malých dětí, byť se nevyhýbá ani dospělým (podle odhadů se s ním má tu čest poznat každý desátý dospělý). Nejde o infekční chorobu, na druhé straně se však do něj může infekce dostat. U malých dětí se nejčastěji vyskytuje na obličeji, později v loketních a kolenních jamkách.

Co je povzbuzující?

Projevy této kožní choroby se můžou samy časem ztratit, by´t u některých dětí přetrvávají i dále, V každém případě je třeba dodržovat určitá režimová opatření, která ulehčí život jak potomků, tak i ten váš, rodičovský.

Pozor na jídelníček

Pro dítě je nejlepší výlučné kojení do 6 měsíců, s příkrmy do jednoho roku. Pokud kojit nemůžete, obstarejte miminku speciální mléčné přípravky se sníženým obsahem alergenů.

Dětem s projevy atopického ekzému nedávejte alergizující pokrmy, mezi něž patří například ořechy, mandle, mák, ryby, celer a exotické ovoce. Někteří odborníci doporučují, aby se ženy vyhnuly těmto potravinám už během druhé poloviny těhotenství a během kojení.

Zdravé oblečení

Investujte do kvalitního oblečení z biobavlny, ze stejného materiálu dítěti pořiďte i ručník a lůžkoviny. Syntetika může být zdrojem nežádoucího zapaření pokožky.

Interiér a úlid

Nikomu neprospívají lapače prachu, ale dětem s atopickým ekzémem vysloveně vadí . Pokud můžete, omezte doma textilie. Chcete-li koberec, pak raději kusový, který se snadno vypere, těžké závěsy nahraďte snadno omyvatelnými žaluziemi či roletami, povlečení perte jednou týdně minimálně při 60 stupních (vhodnější je prací gel, aviváž pokud možno nepoužívejte). A plyšáky se kromě průběžného praní doporučuje občas ukládat do chladničky (což má hubit roztoče).

Hlídejte vlhkost

V místnosti, kde malé dětě pobývá nejčastěji, byste měli udržovat vlhkost vzduchu mezi 40 a 60 procenty. Dbejte na cirkulaci vzduchu, často doma větrejte – krátce, zato intenzivně. Pokud vlhkost vzduchu klesne pod 40 procent, mějte v pohotovosti zvlhčovač vzduchu.

Péče o pokožku

Jemnou dětskou kůžičku chraňte před škrábáním a třením. Myslete na to, že pokožka atopiků je náchylnější k osídlení patogenními mikroorganismy než u zdravého člověka – samozřejmostí tedy je, že děťátko má „svůj“ ručník, který nebude používat nikdo jiný.
Pokožku několikrát denně promazávejte, například mastí Pythie Biogama, která funguje na principu biologických procesů a enzymatického štěpení a zklidní podrážděnou dětskou pokožku. Kromě chytré houby obsahuje olivový olej a bambucké máslo a za doporučenou cenu 315 Kč ji dostanete v lékárnách.

Připravila: red
Foto: iStock
19. 5. 2016

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků