Zdraví

Menopauza: jaké má příznaky

Sbírání kytiček

Menopauza, klimakterium či lidově řečeno přechod, kdy vyhasíná funkce vaječníků a ženy přestávají být plodné, trvá několik let. Co je pro toto období typické?

Obecně se jako přelomový věk udává 50 let, ale nejsme všechny přes kopírák, a tak u některé z nás se přechod hlásí ještě dříve, u jiné naopak později. V ženském těle přitom probíhají různé změny, včetně snižování produkce či kolísání hormonů, a v jejich důsledku se dostavují určité nepříjemné potíže. Tady jsou ty nejběžnější:

Výkyvy menstruačního cyklu 

Nepravidelnost v menstruačním krvácení se může projevovat různě. Někdy se cyklus zkracuje, jindy prodlužuje, tu a tam se stane, že se menstruace vůbec „nedostaví“. Podobné výkyvy lze pozorovat také v intenzitě samotného krvácení.

Návaly horka a pocení 

Hormonální nerovnováha se mnohdy projevuje nepříjemnými návaly horka a pocením, které trvají různě dlouhou dobu (například půl hodiny, nebo i jen pár minut) a dostavují se vícekrát přes den či v noci. „Mně to trápilo nejvíce v noci. Bylo běžné, že jsem si dvakrát třikrát za noc šla vzít suchou noční košili a nezřídka jsem musela vyměnit i povlečení,“ vzpomíná Eliška, kterou návaly a pocení provázely zhruba sedm let.

Potíže se spánkem 

Není výjimečné, že žena nemůže usnout nebo se v noci vícekrát budí. Opět jde o důsledek hormonálních výkyvů.

Ach, ta hlava 

S přibývajícími léty je běžné, že starší člověk občas zapomíná, hůře se soustředí, už si tolik nepamatuje… Něco podobného můžou zažívat rovněž ženy v menopauze.

Přehnané reakce 

Kdo to sám nezažil, má pocit, že dámy v jistých letech jsou psychicky nevyrovnané. Není divu, hormonální výkyvy působí také na náladu a emoce. Jednak se rychle střídají a navíc nabývají na intenzitě. Můžete být přehnaně úzkostné a přecitlivělé až plačtivé, nebo nadmíru podrážděné a vzteklé. Nevyčítejte si to, nejste v tom samy.

Jak si pomoci 

Přidejte více pohybu a upravte svůj jídelníček. Snažte se jíst potraviny bohaté na rostlinné fytoestrogeny (luštěniny, semínka, ořechy, ovesné otruby…) a vápník. A využívejte sílu bylinek. Například třezalka tečkovaná uklidňuje a napomáhá lepšímu spánku, bezvadná je také antistresová meduňka. Ploštičník hroznatý mimo jiné pozitivně působí na návaly horka a pocení, stejně tak i šalvěj. A pokud se cítíte více vyčerpané, pravidelně se „dopujte“ vitamínem C. 

Hlídejte si také dostatečný přísun vápníku. Získaný z vaječných skořápek ho najdete v Biominu Ovovital. Při výrobě používá inovativní proces, při kterém se získává mikronizovaný vápník, který je pro naše tělo ideální, protože jeho částice jsou dostatečně malé, aby se přes tenké střevo dostaly do celého organismu. Takto vyrobený vápník je zcela přírodní, bez chemických a pomocných látek, proto zejména při dlouhodobém užívání nezatěžuje organismus. 

Připravila: Marcela 

Foto: Pixabay

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků