Zdraví

Mozková příhoda: jak ji poznat a jak se jí bránit

Sbírání kytiček

Mrtvička, přesněji cévní mozková příhoda, bohužel stále zůstává na prvních příčkách úmrtnosti v takzvaných vyspělých zemí, včetně ČR. Jak změnit toto neradostné konstatování? Zkuste ozdravit svůj životní styl.

O co běží

Podle MUDr. Aleše Tomka CMP představuje náhle vzniklý ložiskový neurologický deficit s poškozením mozkové tkáně způsobený poruchou cévního zásobení mozkové tkáně. Mozková mrtvice je zkrátka velice závažná choroba, která vzniká při ucpání mozkové cévy (mozkový infarkt) nebo při jejím prasknutí (mozkové krvácení).

Proč se tak děje

MUDr. Tomek vysvětluje, že důvodů může být více. Třeba porucha srdečního rytmu – fibrilace síní, při níž může dojít k uzavření mozkové tepny sraženinou, která vycestovala krevním proudem ze srdce. Jde o nejzávažnější CMP – největší rozsah poškození mozku a z toho vyplývající úmrtnosti. Další potenciální příčiny představuje onemocnění velkých, či malých tepen, případně i autoimunitní záněty cévní stěn, ovšem v řadě případů se nedá příčina CMP dobře vysvětlit.

Co byste měli vědět

Podle MUDr. Tomka se dá rozpouštět krevní sraženinu do 4,5 hodin od počátku příznaků (modernější mechanické způsoby zprůchodnění mozkové příhody lze provést do 8 hodin). Avšak to předpokládá, abyste hlavní příznaky CMP nepodceňovali. Podle MUDr. Tomka se dají poznat poměrně snadno. Zkuste si malý test: usmějte se, předpažte ruce a něco nahlas vyslovte. Pokud nedokážete zvládnout dané úkoly, tedy usmíváte se polovinou obličeje, jednu ruku zvednete méně než druhou třeba i o pár centimetrů, a nemluvíte nebo nesrozumitelně či špatně, je nutné zajistit si lékařskou pomoc. Avšak sanitku byste si měli okamžitě sehnat i tehdy, pokud u sebe pozorujete nezvládnutí byť jen jednoho z výše zmiňovaných příznaků.

Další varování

Kromě uvedených zásadních příznaků existuje ještě řada vedlejších, například náhle vzniklá porucha vědomí, takzvaná porucha čití, setřelá řeč, výpadek poloviny zorného pole, dvojité vidění, prudká, dosud nepoznaná bolest hlavy, ztuhlost šíje a závratě s pocitem na zvracení či zvracení. Pokud se sejdou dva a více příznaků, opět je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Alespoň malá dobrá zpráva ale zní – jen nutkání na zvracení či zvracení ve spojení se závratěmi v drtivé většině případů neznamenají CMP.

Prevence

To, co se běžně zmiňuje jako zdravý životní styl, tedy vhodná skladba jídelníčku, dostatek pohybu a nekouření, se rovněž považuje za nejvhodnější ochranu před CMP. Zní to příliš obecně, až banálně, ale je to tak. Nemusíte hned trénovat jako profesionální sportovci, vystačíte si například i s procházkou – dopřejte si ji po dobu alespoň jedné hodiny, a to minimálně třikrát týdně. Kouření snad netřeba rozebírat. A stravu? Jezte přiměřeně, ani málo, ale ani moc. Jezte dostatek zeleniny a ovoce, z masa si vybírejte méně tučné druhy či ryby, nepřehánějte to ani s alkoholem. A nezapomeňte ani na preventivní lékařské prohlídky, protože mrtvičku může kromě jiného způsobit i neléčený vysoký krevní tlak, dlouhodobě zvýšený cholesterol a neléčená cukrovka.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: cs.wikipedia.org/wiki/C%C3%A9vn%C3%AD_mozkov%C3%A1_p%C5%99%C3%ADhoda, www.nzip.cz/clanek/980-cevni-mozkova-prihoda-co-to-je Neurologické kliniky 2. LF UK a FN Motol,
Zdroj fotografií: katemangostar freepik
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků