Zdraví

Oleje pro zdraví: které vám prospějí

Sbírání kytiček

Při vaření jsme zvyklí používat hlavně slunečnicový, řepkový a olivový olej. Zkuste občas sáhnout i po jiných, které vám prospějí z jiného důvodu – z pohledu zdraví.

Léčivých olejů je skutečně velké množství, snadno si tedy najdete takový, který vám bude vyhovovat nejen svou vůní, ale i pozitivním působením na organismus. Naše tipy jsme pro vás vybrali z publikace autorů Davida Freje a Jiřího Kuchaře.

Arašídový olej nejen pro mozek

Má výraznější aroma, proto se hodí zejména do pikantnějších pokrmů, například asijské kuchyně, nebo k rychlé tepelné úpravě, třeba zeleniny. Ovšem nejde jen o pokrmy. Tento olej funguje jako prevence proti srdečním chorobám, rovněž povzbuzuje činnost mozku a hormonální aktivitu. Použít se dá i zevně, například jím můžete potírat suchou pokožku, vhodný je také při ekzémech či výskytu lupů, ale platí rovněž na bolavé klouby.

Lněný olej nejen při zácpě

Pro snazší vstřebávání ho můžete kombinovat například s tvarohem; podstatné je, abyste tento olej nezahřívali. Jak vám pomůže? Nabízí protizánětlivé působení, a tak prospívá například při revmatismu, zánětech šlach či zánětlivých střevních potížích. Dále snižuje krevní tlak a díky antioxidantům a lecitinu se stává přírodním pomocníkem v boji proti infarktu. Dámy ocení, že blokuje ukládání tuků v těle, a všem přijde vhod, protože podporuje imunitu. V neposlední řadě ho můžete využít také jako jemné projímadlo.

Olej z ostropestřce mariánského nejen na žíly

Také tento olej s mírně nahořklou chutí nabízí široké spektrum využití, kromě jiného prospěje při křečových žilách, používá se na bércové vředy a jako prevence proti hemeroidům. Pozor: Máte-li křečové žíly a chcete provádět masáž, veďte ji směrem k srdci, ne opačně. Ostropestřec je účinný i na játra, nízký tlak nebo při paradentóze.

Olej z pšeničných klíčků nejen pleť

Většinou se kombinuje s dalšími oleji, například s mandlovým nebo olejem z hroznových jader. Všimnout by si ho měli také čtenáři, protože zlepšuje močení při zvětšené prostatě. Posiluje imunitní systém, ale dobře působí také na nervovou soustavu, srdce i cévy. Zevně se užívá na suchou pokožku, při ekzémech, ovšem i na opary a také zlepšuje hojení jizev.

Tip na pleťovou masku: Smíchejte půl lžíce citronové šťávy, půl lžíce medu, lžíci ovesné mouky a lžíci tohoto oleje. Naneste na obličej a po 15 minutách smyjte studenou vodou.

Sezamový olej nejen na vši

Pokud má některý olej právo patřit do vaší domácí přírodní lékárničky víc než jiný, bude to právě sezamový. Důvodů je více. Slibuje protizánětlivé, antibakteriální i regenerační působení – například ls ním lze provádět výplachy dutiny ústní, proti růstu bakterií a zánětům. Rovněž se uvádí, že tento olej účinně působí proti kožním stafylokokům, streptokokům, virům i plísním. Aplikujte ho jak při lupénce, tak výskytu lupů a dokonce i tehdy, když děti domů přinesou vši. Rovněž dokáže hojit drobná poranění, spáleniny či akné. A aby toho nebylo málo, mimo jiné se používá u kojenců a batolat, aby děťátka neměla opruzeniny zejména v oblastech kontaktu s plenkami.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: kniha Detoxikace léčivými oleji, David Frej, Jiří Kuchař, Eminent 2014
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků