Zdraví

Proč je důležité správné kojení?

Sbírání kytiček

Kojení je přirozený, fyziologický způsob krmení kojenců a malých dětí. Mateřské mléko je specificky uzpůsobené pro kojence a dodává mu všechny potřebné živiny a látky.

Kojení je přirozené – ale to nutně neznamená, že je to snadné. Pokud budete potřebovat pomoc nebo podporu, neváhejte a obraťte se na svého lékaře nebo ověřeného laktačního poradce.

 

Od kdy do kdy a kdy kojit?

Vždy kojte podle zájmu dítěte. Zapomeňte při kojení na pevně stanovený režim či harmonogram. Miminka nepijí podle toho, že nastal čas, ale protože jsou hladová. Kojení je zcela individuální a interval mezi kojeními může být i kratší, tedy více dávek za den, dle chuti a potřeb dítěte.

 

Potřeba kojení zdravého novorozence se většinou pohybuje okolo 2-3 hodin. Tedy 8 – 11 dávek za den. Kojení do 6 měsíců věku doporučuje WHO. V dalším období je vhodné zavést nemléčné příkrmy. S kojením je možné pokračovat do dvou let věku děťátka, ale i déle.

 

Výhody kojení

Kojení přináší spousty výhod pro matku i její děťátko, a to jak po stránce fyzické, tak i psychické. Díky kojení získává dítě od matky živiny a protilátky a do těla matky se zase uvolňují různé hormony. Navíc, kojení posiluje psychické vazby mezi matkou a dítětem.

 

Výhody kojení pro dítě

     optimální složení stravy pro zdravý růst a vývoj

     imunologické faktory – imunita

     prevence civilizačních chorob (cukrovka, alergie, obezita, anémie, apod.)

     podpora vývoje dítěte – lepší vývoj duševních schopností

     snížení rizika náhlého úmrtí (syndrom náhlého úmrtí dítěte)

 

Výhody kojení pro matku

     chrání je před rakovinou prsu, vaječníků a osteoporózou

     podpora citové vazby matka – dítě

     psychické uvolnění

     zvýšení systémové hladiny oxytocinu – tím dochází k rychlejšímu stahování dělohy a snížení krvácení apod.

 

Technika kojení

Správná technika je základ kojení. Klíčem k úspěšnému kojení je, aby se dítě správně přisálo. Nesprávná poloha při kojení nebo chybné přiložení jsou často chyby, které vedou maminky k pocitu, že nedokáží správné kojit. Často to končí velkým trápením a předčasným odstavením miminka.

 

Poloha matky při kojení závisí na velikosti dítěte a prsů a její pohyblivosti. Děťátko je přitisknuto bříškem k tělu matky, ústa má ve výšce bradavek, hlava spočívá na paži matky. Dásně dítěte musí objímat co největší část prsního dvorce a bradavka by mela směřovat vzhůru k patru. Při správné poloze může dítě volně dýchat a tím pádem se nemusí odtlačovat prs od nosu.

 

Jaké jsou správné polohy kojení?

 

Poloha vleže

Klasická a velmi pohodlná poloha pro kojení. Tato poloha není zcela vhodná pro úplný začátek kojení, pro nezkušené maminky, kdy se dítě i matka učí správné technice kojení a hlavně přisávání.

 

Poloha vsedě

Je velmi vhodná pro menší děti, děti, které mají problémy s přisáváním, pro špatně sající děti a pro nedonošené děti – dítě je zde pevně drženo u prsu, nebortí se, cítí pevnou oporu, lze velmi dobře regulovat techniku přisátí.

 

Boční neboli fotbalové držení

Další z velmi vhodných poloh pro kojení. Fotbalová poloha by měla být pravidelně střídána s klasickými polohami vsedě nebo vleže. Tato poloha je velmi vhodná pro špatně se přisávající děti, nedonošené nebo slabé děti. Při této poloze je vhodné používat kojící polštář.

 

Kojící polštář je víceúčelový výrobek, který nabízí komfort a pohodlí pro maminku v době těhotenství a zároveň slouží jako pohodlná opora při kojení miminka. Kojící či těhotenský polštář je skvělým pomocníkem a ke zpříjemnění relaxace ho využijí i ostatní členové rodiny.

Komerční prezentace
Foto: iStock

 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků