Správná péče o vlásky malých dětí

I u kojenců a batolat je důležité věnovat zvláštní péči jejich vláskům. V prvních měsících života je vlásků většinou málo a jsou velmi jemné, kojenec si je ještě příliš nezašpiní. Často proto postačí mýt vlásky jen jednou týdně. Používáme kvalitní dětské mýdlo z lékárny a vzniklou pěnu dobře opláchneme od čelíčka ke krčku, aby se mýdlo nedostalo do očí.

ilustrační obrázek
Zobrazit fotografii v galerii

Od půl roku dítěte již doporučujeme používat některý z dětských šamponů. Tuto hygienickou proceduru, kojenci a malými dětmi tak neoblíbenou, doporučujeme provádět podle stupně zašpinění vlásků 1x až 2x v týdnu. Každé mytí vlasů představuje, stejně jako mytí bezvlasé kůže, nejen odstranění nečistot, ale i určitou míru odmaštění. Mycí prostředky navíc působí negativně i na svrchní vrstvu vlasů (kutikulu) a urychlují její opotřebení. Zásadně proto používáme pouze dětské šampony, které jsou vyvinuty s ohledem na zvláštnosti dětských vlasů a pokožky. Jejich složení musí být navíc tak jemné, aby nedocházelo k podráždění spojivky a šampon nepálil při náhodném zanesení pěny do oka dítěte

U kojenců se ve vláskách okolo 2. až 3. měsíce života často setkáváme s nánosy mastných žlutavých nebo hnědavých šupin. Jde o běžnou kojeneckou vyrážku, ale je vhodné ji léčit, protože v místech postižení pak snadno vypadávají vlásky. Ob den, vždy alespoň 3 hodiny před večerním koupáním, napouštíme místa se šupinkami olivovým nebo slunečnicovým olejem - tím změkčíme šupinky, které pak jemně odstraňujeme během koupele hustším hřebínkem nebo jemným kojeneckým kartáčkem na vlasy. Olej z vlásků následně vymýváme kojeneckým mýdlem nebo dětským šamponem.

Čím je atopická vlasová pokožka jiná než běžná pokožka hlavy? Je třeba o ni nějak speciálně pečovat?
Atopická vlasová pokožka je jiná než běžná pokožka hlavy stejně tak, jako je jiná atopická pokožka po celém těle. Hlavní rozdíl je v tom, že atopická pokožka hlavy je suchá a snadno se podráždí při častém a nešetrném mytí. Mytím vlásků odstraňujeme z pokožky pot, kožní maz a opotřebované zrohovatělé buňky kůže, zároveň však odstraňujeme z kůže také ochranný „film“ na jejím povrchu, který tvoří barieru před škodlivými zevními vlivy. Proto myjeme u atopiků vlásky pouze 1x v týdnu, u závažných pacientů dokonce i méně. Každé mytí vlasů totiž u atopiků vede k častějšímu svědění a někdy i ke zhoršení ekzému v této oblasti.

Jak postupovat při mytí hlavy u atopických dětí, jaké volit přípravky?
Mytí hlavy u dětí s atopickým ekzémem omezujeme na 1x v týdnu, u závažných pacientů jen na 1x za 14 dnů. Volíme zásadně šampony pro suchou a citlivou pokožku nebo takové, které jsou přímo určeny pro pacienty s atopickým ekzémem. Šampony by měly být šetrné, aby příliš nenarušovaly ochranný kožní plášť. Neměly by být ani příliš parfemované. Měly by navíc obsahovat pokožku zvlhčující a změkčující látky. Přípravky nakupujte v lékárně, kde může při výběru poradit i zkušený lékárník.

Jaká pravidla a návyky bychom měli naučit starší děti s atopickým ekzémem, které si už hlavu myjí samy a nejsou pod dozorem rodičů?
Dohlédneme vždy na to, aby dítě nepoužívalo běžné, příliš voňavé a příliš pěnivé šampony. Chlapci často používají tekutá mýdla a mycí emulze určené na tělo i na mytí vlasů, což je nevhodné. Starším dětem s atopickou dermatitidou je nutné vštěpovat, aby si myly vlasy méně často než jejich vrstevníci, nejlépe jen 1x v týdnu, v období dospívání 2x v týdnu. Důležité je i důkladné vypláchnutí vlasů teplou vodou od zbytků šamponů. Pokud nejde o děvčata s příliš dlouhými vlasy, doporučujeme vyhýbat se kondicionérům! Vlasy doporučujeme sušit pozvolna, ne příliš horkým vzduchem.

Linola šampon pro suchou a atopickou pokožku
Linola šampon pro suchou a atopickou pokožku

Tip redakce.
Nevíte, jaký zvolit vhodný přípravek? Vyzkoušejte:

Linola šampon pro suchou a atopickou pokožku.

Čirý, jemně pěnící, hypoalergenní šampon značky Linola, který nedráždí oči a je vhodný pro péči o citlivou, svědivou nebo atopickou pokožku dětí i dospělých. Neobsahuje parfemaci, konzervanty ani barviva. 200 ml stojí 208 Kč a zakoupíte ho v lékárnách.

Autor: Linola
Foto: Linola
11. 10. 2011
 

 

 

 

 

 

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

inzerce

ŽHAVÉ DRBY

KVALITNÍ ŠKOLNÍ BATOH

kde pořídit školní batoh

CLIP - IN VLASY (BRNO)

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s těmito clip - in vlasy ...

VODA V TĚLE

Chci se zbavit vody z těla.Prej jsem hodně zavodněná.Už ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz