Zdraví

Štiplavá chuť pro zdraví? Tyhle rostliny ji nabídnou vrchovatě!

Sbírání kytiček

Rostliny se štiplavou chutí stimulují potní žlázy, podporují krevní oběh, ale také funkci vnitřních orgánů. Ale to stále není všechno. Prozradíme vám, z jakých dalších důvodů je fajn jíst česnek, cibuli, papriku nebo zázvor.

Každá rostlina nabízí široké spektrum užitečných látek, které svědčí našemu organismu. Pojďme si připomenout čtveřici z nich, které spojuje štiplavá chuť.


C jako cibule

Charakteristickou chuť i aroma jí propůjčují sirné složky a allicin. Jeho antibiotické účinky se využívají zejména při léčbě kašle a rým. Cibule pomáhá rozpouštět hleny a zároveň usnadňuje vykašlávání. Zkuste osvědčenou šťávu z nakrájené cibule, kterou necháte „vypotit“ v cukru, nebo cibulový čaj.

Cibule však nabízí ještě něco – flavonoidy. „Zlepšují krevní oběh, chrání před tvorbou krevních sraženin a stimulují srdeční činnost. Cibule také podporuje činnost jater a slinivky břišní, napomáhá dobrému trávení, upravuje střevní mikroflóru a příznivě působí i na štítnou žlázu,“ uvádí bylinkářka Venuše Studničková.


Č jako česnek

Česnek obsahuje téměř 400 léčivých a lidskému organismu prospěšných složek: „Samotný česnek nepůsobí tak účinně jako česneková tinktura. Tento silný extrakt, který působí na viry i bakterie, se na rozdíl od syrového česneku mnohem lépe vstřebává a nezpůsobuje žaludeční těžkosti. Hodnota allicinu a sirných sloučenin obsažených v tinktuře dosahuje až sedmi set násobku oproti ostatním formám,“ vysvětluje odbornice.

A dodává, že tinktura poslouží jako první pomoc při opakovaných angínách či u bolestí v krku. Kromě podpory pocení zlepšuje odkašlávání (tip pro všechny, které trápí chronický zánět průdušek či zánět horních cest dýchacích). Vnitřní užití tinktury navíc podporuje imunitu, upravuje vysoký krevní tlak, ředí krev a chrání nás před kardiovaskulárními a civilizačními chorobami. Navíc ještě slibuje antioxidační působení (pomáhá například i při gynekologických zánětech).


P jako paprika

Paprika obsahuje zdraví prospěšný kapsaicin. Tato látka je sice bez chuti a zápachu, avšak vyvolává pocit pálení ve všech tkáních, s nimiž přijde do kontaktu. Chcete zajímavost? Vaření a ani mražení jí nijak neubírají na působení. Zmiňovanou látku nejvíce obsahují chilli papričky. Jejich chuť se měří pomocí takzvané Scovilleho stupnice ve Scovilleho jednotkách štiplavosti, které odpovídají množství kapsaicinu. Pokud jste zvídaví, pátrejte po nejštiplavější papričce, jmenuje se Bhut Jolokia.

A proč vůbec? Kapsaicin podporuje trávení a také celkově prohřívá. Určitě si vzpomenete, že se používá i do velkých náplastí, které si aplikujeme při bolestech zad, či jako přísada do mastí na bolesti pohybového aparátu.


Z jako zázvor

Má výraznou pryskyřičnou vůni a jeho chuť je lehce štiplavá. Můžete ho konzumovat jak čerstvý, tak ve formě čajového výluhu. Oloupejte kousek kořene zázvoru, nastrouhejte v množství asi 2 polévkové lžíce a přelijte vařící vodou. Nechte odstát 5 až 10 minut. „Jako lahůdka se vnímá sladký kandovaný, ostře chutnající zázvor. Vyrábí se z něj i velmi chutný a účinný sirup,“ připomíná bylinkářka Venuše Studničková.

Zázvor obsahuje ze 2 procent látku gingerol. Díky této složce aktivuje oběhový systém a snižuje hladinu cholesterolu. A co ještě? Rovněž eliminuje pálení žáhy, nadýmání či plynatost. Podle odborníků však není vhodný pro malé děti, ve věku do 2 let, ani pro chronicky nemocné (včetně diabetiků).

Zázvorový extrakt dále prospívá i pohybovému aparátu. Mírní bolest a záněty při artritidě a je součástí prohřívacích emulzí se zklidňujícím efektem na potíže s krční páteří (ústřely, omezení hybnosti, zvýšené napětí, tendence k prochlazení…).


Připravila: zuz, mar
Foto: iStock
1. 12. 2015

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků