Zdraví

Zdraví na cestách: co vás může potrápit na dovolené?

Sbírání kytiček

Komu by se líbilo strávit dovolenou v hotelové posteli, byť třeba kousek od moře? Bohužel ani o chvílích zaslouženého odpočinku se nám nejrůznější zdravotní problémy nevyhýbají. Víte, co vás může potkat a hlavně – jak se tomu bránit?

Zdánlivé drobnosti v podobě bolehlavu, zažívacích potíží, zánětu močových cest nebo namožených svalů umí pokazit i tu nejbáječnější dovolenou. Proto si do zavazadla přibalte příruční lékárničku a držte se našich dobře míněných rad.

Žaludek na vodě

Zejména v zahraničních destinacích, kde není hygiena na standardní evropské úrovni, nebo v místech, kde se konzumuje strava, na níž nejste běžně zvyklí, hrozí průjmy (v Egyptě se trefně označují jako Faraonova pomsta). Příčinou akutního průjmu bývají nejrůznější infekce vyvolané například bakteriemi salmonely.
Co s tím? Pokud vás průjem potká, snažte se dodat tělu chybějící tekutiny a minerály. Pijte sladké čaje, minerálky, iontové nápoje, vhodné jsou i slané polévky. Nejezte zejména tučné pokrmy. Rovněž se nabízí použít léky, které na sebe váží toxické látky a plyny ve střevě.
Jak potížím předcházet? Pijte balenou vodu, nejezte na ulici (u stánků s rychlým občerstvením) a požívejte pouze tepelně upravené pokrmy. Vybírejte si takové druhy ovoce a zeleniny, která se dá oloupat. Omezte rovněž konzumaci zmrzliny.

Když hlava třeští

Někdy se za bolestmi hlavy skrývá stres, napětí či únava, jež cestování provázejí. Navíc hlava vás může začít bolet i kvůli jednostrannému přetěžování svalů v oblasti šíje či páteře, jak to ostatně známe my všichni, kteří trávíme hodně času u počítače.
Co s tím? V horkých dnech může být na závadu i nedostatek tekutin, proto se snažte více pít. Pokud se bolest hlavy přihlásí, dejte si na čelo a spánky studený obklad. Také se snažte uvolnit ztuhlé šíjové svaly. Když bolest nepřestává, nezbývá než si vzít analgetikum.
Jak potížím přecházet? Kromě zmiňovaného pití je dobré si uvědomit, že jedete na dovolenou, což je čas klidu a pohody. Starosti a stresy nechte doma. Aby vás hlava nebolela kvůli přetěžování páteře třeba na delší cestě autem či autobusem, i v sedě můžete trochu cvičit: vytahovat ramena, kroužit hlavou, střídavě zvedat paže. Dělejte pravidelné přestávky a vždycky se na chvíli projděte, což je možné i v letadle, i kdybyste měli mířit třeba jen na toaletu.

Nepřepínejte se

Pokud celý rok neholdujete pohybu, nechtějte to dohnat právě o dovolené. Jestliže není váš organismus zvyklý na větší fyzickou zátěž, mohly by vás překvapit problémy s namoženými svaly.
Co s tím? Odpusťte si další zátěž a relaxujte. Někomu prospěje nahřátí v horké vaně, do níž můžete přidat pár kapek zázvorového či skořicového oleje. První pomoc představují uvolňující gely s obsahem kostivalu či kaštanu.
Jak potížím předcházet? Jako prevence namožených a ztuhlých svalů funguje strečink – protažení svalstva po fyzickém výkonu. Ovšem i před tím, než vyrazíte například na túru nebo na kolo, svoje tělo nejprve rozcvičte.

Pozor na nachlazení

Nyní nemáme na mysli bolesti v krku, jež pak můžou následovat, ale záněty močových cest, které trápí mnohé ženy. Přepadnout váš můžou i v parném létě, například díky prochladnutí od nohou, když si necháte na sobě mokré plavky a podobně.
Co s tím? Prvním signálem onemocnění bývá pálení a řezání při močení, bolesti v podbřišku nebo v bedrech. Hned při prvních příznacích sáhněte po některém z doplňků stravy s extraktem z brusinek nebo jezte sušené brusinky. Obsahují vysoké procento taninu, který působí antibakteriálně. Zvyšte příjem tekutin a vyhněte se ostrým jídlům a kofeinovým nápojům.
Jak potížím předcházet? Snažte se dodržovat pitný režim, při intimní hygieně používejte přípravky s neutrálním pH a udržujte podbřišek, ale i nohy v teple. A jakmile vyjdete z bazénu či moře, hned se převlékněte do suchého oblečení nebo náhradních plavek.

Připravila: zuz, mar
Foto: iStock
25. 6. 2012
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků