4 tipy pro samoživitele: jak ušetřit?

Samoživitelé mnohdy nemají „na růžích ustláno“. Pokud mezi ně patříte, jistě vám přijdou vhod změny, které se týkají vašich financí. O které jde konkrétně?

4 tipy pro samoživitele: jak ušetřit?
Zobrazit fotografii v galerii

Samoživitelé často žijí se svými dětmi na hranici životního minima, zvlášť pokud se potýkají se špatnou platební morálkou bývalého partnera. O důvod více, aby věděli, kde se dá ušetřit. Jaké změny přináší letošní rok? 


1. Vyšší příspěvky na dítě 

V letošním roce se zvýšila hranice příjmu z 2,4 na 2,7 násobek životního minima. Na příspěvek na dítě tak dosáhne širší okruh rodin, navíc se zvyšují i samotné částky přídavku. O navýšení není třeba žádat. Pokud rodina splní podmínky, Úřad práce zvýší dávku automaticky. 


Tato změna navíc reflektuje příjem čtvrt roku zpětně. „Posuzování příjmu s čtvrtletní frekvencí pomůže pružněji reagovat na situaci, kdy například dojde k rozvodu a příjmy rodiny výrazně spadnou. Pokud navíc povinný rodič neplatí včas alimenty nebo je dluží, hraje každý měsíc při posuzování výraznou roli,“ říká Petr Sýkora, ředitel projektu VašeVýživné.cz, který provozuje Asociace neúplných rodin. 


Náš tip: Také letos funguje program asistenční pomoci VašeVýživné.cz s podporou Evropského sociálního fondu. Jestliže si nevíte rady s vymáháním dlužného výživného, využijte ho, je zdarma


2. Doplatky na léky a očkování 

Nic neprovětrá rodinný rozpočet tak jako těžší nebo déle trvající nemoc. Pokud se potýkáte s vyšší nemocností u svých dětí a hrozíte se vysokých doplatků na léky, oceníte nové snížení limitu, nad který budou pojišťovny doplatky vracet. U dětí do 18 let klesá tato hranice na 1000 Kč ročně. Jinak řečeno, pokud doplatíte za léky předepsané lékařem pro jedno dítě více než 1000 Kč ročně, pojišťovna je povinna peníze nad tuto částku zpětně vrátit


Je nutné si však uvědomit, že pro tento výpočet počítá zdravotní pojišťovna s cenou léku s nejnižším doplatkem, danou účinnou látkou a totožnou aplikací. Další položkou, kde bude možné ušetřit, představuje očkování proti závažným nemocem. U vybraných pojištěnců bude hrazeno. Ověřte si, zda se týká právě vás. 


3. Snazší přivýdělky 

Mnoho rodičů - samoživitelů řeší napjatou finanční situaci formou přivýdělku k hlavnímu zdroji příjmů nebo k rodičovské dovolené. Příjemnou novinkou je zvýšení minimální mzdy, která pro letošek činí 12 200 Kč hrubého. Dochází také ke změně v často využívané dohodě o pracovní činnosti. 


Až do částky 2500 Kč měsíčně už nebude nutné uvádět příjem do daňového přiznání, částka bude zdaněná 15% srážkovou daní jako u dohody o provedení práce. „Nová úprava mimo jiné znamená zvýšení minimální hodinové sazby definované pro daný druh práce a také možnost vyššího přivýdělku i v situaci, kdy je samoživitel evidován na Úřadu práce,“ dodává Petr Sýkora. 


4. Daňové bonusy a úlevy 

Odečty a daňové slevy či bonusy jsou jednou z věcí, která pomáhá stabilizovat rodinný rozpočet. Mezi oblíbené úlevy patří daňová sleva za umístění dítěte do školky. Za rok 2018 si budete moci odečíst až 12 200 Kč, což je o 1200 víc než v roce 2017. Nejvýznamnějším zvýhodněním je daňová sleva na dítě. Ta se od letošního roku zvýšila i u prvního dítěte, a to na 15 204 korun ročně. Zvýhodnění by měl vždy uplatňovat ten rodič, který žije s dítětem ve společné domácnosti a má potomka v péči. 


Připravila: mar 

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Každý samoživitel/samoživitelka by měl dávat pozor hlavně na to, za jakou cenu nakupuje základní potraviny. Proto ušetřit na elektřině/plynu se moc nedá, ale na tom, co nakupujeme, můžeme ušetřit tisíce měsíčně. Já třeba mám rozpočet 130 Kč denně a díky https://www.mujletak.cz se do tohoto vždy v pohodě vejdu.

ODPOVĚDĚT

0

Podle mě určitě dobré rady. Já před časem například zjistila, že dost se dá ušetřit třeba i na povinném ručení za auto. Zjistila jsem to díky tomuto srovnání: https://www.top-pojisteni.cz/povinne-ruceni Nakonec jsem tedy udělala to, že jsem přešla k jiné pojišťovně a díky tomu máme teď v rodinném rozpočtu o nějakou tu korunu navíc. :-)

ODPOVĚDĚT

1

dám přečíst dceři

ODPOVĚDĚT

3

zajímavé rady

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (4 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Naše veselá rodina

Naše veselá rodina

Ovládají vaše děti alespoň základní anglická slovíčka a fráze? Chtěli byste, aby si zdokonalily své...

Titulka pro: Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Horoskop na týden od 8. do 14. dubna 2013

Zajímá vás váš horoskop? Přečtěte si, co vás čeká v týdnu od 8. dubna.

Titulka pro: Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Znáte pravidla štědrovečerní tabule?

Jednou ze základních tradičních hodnot, kterou Vánoce umocňují je pospolitost, soudržnost a síla rodiny. Proto...

Titulka pro: Rodina je základ státu

Rodina je základ státu

Ve čtvrtek 13. října vstoupí do kin nový film Roberta Sedláčka s názvem Rodina je...

Titulka pro: Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Lucie Bílá pomáhá. Pomůžete také?

Příběh jedenáctiletého bubeníka Andreje Kampfa, účastníka soutěže Česko Slovensko má talent, oslovil hodně lidí. Včetně...

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Děti milují vodu – bazény s konstrukcí ocení ale celá rodina

Letošní léto bylo podle vědců nejteplejší od dob, co se začalo v 19. století zaznamenávat...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BOLAVÁ KOLENA

Dobrý den, nemáte doporučení na bolavá kolena? Máte něco ...

BOHEMIA OLEJ

Zdravím, nemáte někdo zkušenost s oleji od značky Bohemia ...

VIBRÁTOR

Kde koupit pořádnou hračku do postele?:-) Nápady?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz