5+1 případů, kdy čističku vzduchu v domácnosti skutečně potřebujete

V druhé polovině 19. století, v době, kdy byla tuberkulóza rozšířena ve městech po celé Evropě, byl čerstvý vzduch považován za účinný elixír mysli a těla. To byl zlatý věk lázní a nemocní se hrnuli do horských letovisek, často na pokyn lékařů, aby se zotavili v čistém, zdravém vzduchu.

5+1 případů, kdy čističku vzduchu v domácnosti skutečně potřebujete Shutterstock
Zobrazit fotografii v galerii

Čerstvý vzduch od té doby vyšel z módy jako primární forma lékařského ošetření. Ale jak provoz vozidel, továren a sezónní požáry šíří znečišťující látky ve velkých oblastech země a míra astmatu stále stoupá, čističky vzduchu se staly žhavým maloobchodním artiklem. I když výzkum dlouhodobých zdravotních přínosů těchto zařízení chybí, odborníci tvrdí, že dělají něco dobrého určitě pro ty, kteří trpí zdravotními problémy s plícemi a pravděpodobně i pro všechny ostatní. 


Věda ukazuje, že znečišťující látky ve vzduchu zvyšují pro člověka riziko pro řadu nemocí. Vystavení znečištění okolního ovzduší, složeného převážně z velkých a malých částic stovek různých chemikálií, může interferovat s působením specializovaných T-buněk, které normálně pomáhají uklidnit imunitní systém a zmírnit zánět. Jedna studie z roku 2010 zjistila, že tato interference T-buněk byla spojena s vyšší úrovní astmatu u dětí. Autor studie později uvedl, že tyto a další změny imunitního systému vyvolané znečištěním mohou také hrát roli ve vývoji alergií, rakoviny, srdečních chorob, autoimunitních onemocnění a endokrinních poruch. To vše nezávislý výzkum také spojil se znečištěným vzduchem. Nejde však jen o imunitní funkce a fyzickou pohodu. Existuje také mnoho studií o asociacích kvality ovzduší s duševním zdravím.


Není pochyb o tom, že znečištění venkovního vzduchu je nezdravé. Znečišťující látky nevyhnutelně migrují dovnitř otevřenými dveřmi a okny, kde se přidávají k vnitřním toxinům emitovaným z krbů a spotřebičů spalujících palivo, barev, stavebních materiálů, plísní a dalších zdrojů. I ty jsou spojeny se zvýšeným rizikem pro řadu nemocí, od srdečních chorob až po rakovinu. Vzhledem k mnoha zdravotním škodám spojeným se špatným vzduchem dává smysl, že použití vnitřní čističky vzduchu by pomohlo snížit rizika pro řadu zdravotních stavů. 


Stojí tedy čističky vzduchu za to? 

Čističky vzduchu sice nevyřeší všechny vaše problémy, ale definitivně udrží vzduch vašeho domova čistší. Zde je 5+1 eventualit, kdy čističku vzduchu ve vašem domově skutečně potřebujete. 


1. Máte problémy s dýcháním, alergie nebo astma 

Alergici a lidé s astmatem nebo jinými dýchacími problémy mohou při použití čističky vzduchu s filtrem HEPA (vysoce účinný částicový vzduch) navrženého k zachycení 99,7 % částic větších než 0,3 mikrometru zaznamenat určité snížení symptomů, jako je sípání a kašel. (Neuspokojte se se zařízeními, která slibují filtry typu „HEPA“ nebo „ve stylu HEPA“.) Některá z těchto zařízení odvádějí opravdu slušnou práci při zachytávání běžných dráždivých látek, včetně pylu, srsti domácích mazlíčků a prachu. Test čističek vzduchu s filtry HEPA naznačuje, že jsou prospěšná, pokud jsou pravidelně udržována.


2. Máte domácí mazlíčky 

Takové, že "hypoalergenní mazlíček" neexistuje. Dokonce i psi, kteří se nelínají, uvolní kůži a pach do vzduchu - a zvířata shromažďují pyl a prach ve své srsti. Možná nejste alergičtí na vaše domácí mazlíčky, ale to neznamená, že jejich srst nebude způsobovat problémy. Vysoce kvalitní čističky vzduchu, které stojí za koupi, mají předfiltr, který zachytí velké věci, jako jsou chlupy domácích zvířat, ještě předtím, než se vůbec dostanou k hlavnímu filtru HEPA. Stroje s uhlíkovými filtry, které zachycují pachové sloučeniny, mohou být také schopné omezit pach zvířat. 


3. Kouříte nebo žijete s kuřákem 

Cigaretový kouř (včetně pasivního kouření) má významné negativní dopady na vaše zdraví a zdraví lidí, s nimiž žijete. Ve skutečnosti jakékoli množství pasivního kouření představuje riziko. Pouhé otevření okna nechrání před těmito problémy, ale ventilace a filtrace, jako je tomu u HEPA filtru, který zachycuje jemné částice (PM 2,5 nebo 2,5 mikrometru), může poskytnout určitou úlevu. Tabákový kouř je jednou ze tří částic obsažených v hodnocení výkonu čističky vzduchu, který se měří v kubických metrech za minutu. Kouř má ze všech tří kategorií nejmenší částice (ve srovnání s prachem a pylem), proto si v případě obav z tabákového kouře vyberte zařízení, které se v této oblasti vysoce hodnotí. 


4. Žijete s dětmi nebo spolubydlícími 

Možná jste nejčistší a nejupravenější člověk na Zemi, ale nemůžete ovládat, jak se chovají vaše děti, spolubydlící nebo hosté. Pokud ostatní nejsou tak přičinliví jako vy, pokud jde o uklízení, čistička vzduchu může pomoci nést tohle břemeno. 


5. Žijete na rušné ulici nebo v sousedství stavby 

Čističky vzduchu mohou zachytit některé částice ve vzduchu, například prach, které při stavbě nebo autech jedoucích po silnici vyvstanou. Když necháte zavřená okna, mohou se některé nečistoty udržet na uzdě, ale čistička vzduchu dokáže filtrovat to, co se skrz praskliny dostane. Provozování tohoto zařízení vám může pomoci lépe dýchat. 


Čistička vzduchu může být také užitečná, pokud rekonstruujete část svého domova. Samozřejmě, dlouhodobý pobyt ve stavební zóně pravděpodobně není nejzdravější možností, takže přijměte další opatření, abyste se chránili, zvláště pokud se jedná o plísně, azbest, olovo, lak nebo barvu.


+1. Pokud máte vysoké riziko komplikací Covid-19 

Přenos respiračních kapiček je možný vzduchem, a proto jsou správně nošené obličejové masky tak důležité a účinně snižují šíření Covid-19. Čističky vzduchu mohou být užitečné, pokud řekněme někdo ve vaší domácnosti byl vystaven nákaze a je v karanténě. Čistička vzduchu by mohla pomoci snížit virovou zátěž ve vzduchu a snížit riziko pro ostatní členy rodiny. 


Může být také prospěšná, pokud je někdo ve vašem domě vysoce rizikový a může čelit nejzávažnějším komplikacím způsobeným onemocněním; vysoce riziková skupina zahrnuje osoby s onemocněním srdce, plic, jater nebo ledvin, diabetiky a kohokoli, kdo užívá lék potlačující imunitu. Čistička vzduchu může pomoci snížit potenciální expozici ostatních členů domácnosti. 


Dávejte si pozor na čističky vzduchu, které tvrdí, že mohou přímo zabránit Covid-19 nebo zničit koronavirus. K otestování těchto tvrzení je zapotřebí více důkazů. Kvůli nedostatku současného výzkumu se nedoporučuje kvůli bezpečnosti zcela spoléhat na čističky vzduchu. Mohou však být skvělým doplňkem dalších bezpečnostních opatření, jako je pravidelná dezinfekce. 


Upozornění na závěr 

Čističky vzduchu mají omezený dosah, což znamená, že obvykle mohou čistit vzduch pouze v jedné nebo dvou místnostech najednou a pouze tehdy, jsou-li zavřena okna a dveře, aby dovnitř nemohl cirkulovat venkovní vzduch. Pokud nechcete koupit a zaplatit účet za elektřinu za více jednotek, je nejlepší nainstalovat si jednu do své ložnice na noc. Tam strávíte asi třetinu svého života. Jen se ujistěte, že čistička je dimenzována na velikost místnosti, kde ji plánujete nastavit. 


Komerční prezentace

Zdroje informací: homeairguides.com/do-i-need-an-air-purifier-are-worth-it/,  www.thehealthy.com/home/who-needs-an-air-purifier/

Foto: Shutterstock

DISKUZE K ČLÁNKU

2

Nežiju s kuřákem, nechovám nic chlupatého, malé děti taky nemám, takže by to byly vyhozené peníze.

ODPOVĚDĚT

2

Nemám čističku vzduchu.

ODPOVĚDĚT

2

neuvažujeme o ní strkáme peníze do jiných věcí

ODPOVĚDĚT

4

Čističku nemám, zatím o ní ani neuvažuji...

ODPOVĚDĚT

2

O čističce zatím neuvažujeme.

ODPOVĚDĚT

3

Myslím, že to není špatná investice. Už jsme o ní uvažovali.

ODPOVĚDĚT

3

Taky čističku nemám

ODPOVĚDĚT

5

čističku nemám

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (8 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy pro zdravou domácnost Foto: Roventa

Tipy pro zdravou domácnost

Zabavit děti po celý den a zároveň udržet domácnost dokonale čistou je občas oříšek a...

5 tipů, jak mít doma čisté ovzduší

5 tipů, jak mít doma čisté ovzduší

V zimních měsících je déle tma a počasí je méně přívětivé, proto trávíme více času...

Titulka pro: Víte, proč špatně spíte?

Víte, proč špatně spíte?

Abyste mohli ve dne "fungovat", musíte se v noci dobře vyspat. Dostatečně dlouho a také...

Jak tělo volá o pomoc: tyto signály nepřehlížejte Foto: iStock

Jak tělo volá o pomoc: tyto signály nepřehlížejte

Všechno souvisí se vším! A někdy nás ani nenapadne, že určité zdravotní neduhy mohou poukazovat...

Vliv detoxikace na imunitu

Vliv detoxikace na imunitu

Imunita, to je pojem s velkým „P“. Jen si zkuste toto slovo zadat do interetového...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

VELKÉ SLEVY ONA DNES 18.-24.10.2021

Nyní přichází největší slevový nákupní týden v ...

INKONTINENCE

Co se vám osvědčilo za pomůcky? Hlavně aby byly spolehlivé ...

PROTEINY - JAKÉ KUPUJETE?

Ahoj, poradíte dobré proteiny? Jakou značku jste si ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz