7 důvodů, proč nemůžete zhubnout

Chcete zhubnout a pořád to nejde tak, jak byste si představovala? Diety nejsou všechno. Dležitá část úspěchu leží i ve vaší hlavě. Přečtěte si důvody, kvůli kterým vám to nejčastěji nejde. 

7 důvodů, proč nemůžete zhubnout
Zobrazit fotografii v galerii

1. Nevzdávejte to moc brzy

Trpělivost se v dnešní době nenosí. Všechno chceme hned a rychle. Jenže pět kilo tuku za týden prostě neshodíte. Pokud chcete hubnout bezpečně a natrvalo, doporučuje se shazovat půl kila až jedno kilo týdně. A to může být demotivující. Co s tím? Předně si uvědomte, že hubnutí není období utrpení a velkého odříkání, ale učení se nových návyků. Ty vám pomohou vytčeného cíle nejen dosáhnout, ale také si ho udržet. Když se pustíte do hubnutí s neustálým omezováním, nebudete mít radost ze života ani z dosažených výsledků. A jak končí podobné omezování, víme všichni: několika tabulkami čokolády nebo kyblíkem zmrzliny. Zaměřte se na zabudování nových návyků do vašeho denního programu. Pijte dostatečné množství tekutin, jezte hodně zeleniny, vyvarujte se rychlých svačinek v pouličních občerstveních atd. Budování nových návyků trvá podle psychologů minimálně jedenadvacet dní, takže vydržte. Jednak budete mít denně radost z každého malého kroku, jednak se výsledek brzy projeví i na váze a centimetrech.


2. Vymažte ze slovníku slovíčko NIKDY

Kolikrát už jste ho vypustila z pusy? Že už NIKDY si nedáte to nebo ono, že už NIKDY nebudete… Za pár dní se z toho stane jen prázdná fráze a vám zůstane pocit selhání. Pokud bojujete s pokušeními, a nemusí se nutně jednat jen o jídlo, můžete mozek přelstít tím, že přestanete používat právě slova jako nikdy nebo navždy a nahradíte je spojením „na čas“. Používáním těchto slov si totiž také zaděláváte na vypěstování strachu ze selhání, který vám hubnutí v konečné fázi komplikuje víc, než si myslíte. Začnete totiž přemýšlet ve stylu: Když jsem tolikrát selhala v něčem tak jednoduchém, proč bych to teď měla zvládnout? A jakoukoli snahu vzdáte. Jestliže jste si včera večer otevřela čokoládu, netrestejte se za to, spíš se ptejte, co byl spouštěč a co vás přimělo ji nakonec sníst úplně celou. Nebyla to náhodou den předtím pronesená věta, že čokoládu si už NIKDY nedáte?


3. Nebojte se změn

Zdravý životní styl vás nervuje, a to jste s ním ještě ani nezačala. Připravovat si jídlo s sebou? Pravidelně cvičit? Kdy, když už teď nemáte času nazbyt? A tak o změnách sice pořád mluvíte, ve skutečnosti se ale neděje vůbec nic. Pravda je taková, že jestli děláme něco v životě opravdu neradi, pak jsou to změny. A to bohužel i u věcí, které očividně nefungují nebo v nichž nám není dobře. Psychologové to nazývají komfortní zónou, kde raději akceptujeme třeba nějaké to kilo navíc, než abychom se pokusili dělat věci jinak. Změn se prostě bojíme, a tak raději stagnujeme. Jak z toho ven? Budete muset ze své komfortní zóny vystoupit – aspoň na čas. Neberte změny jako „mus“, ale zkuste jim dát aspoň šanci. Když vám nebudou vyhovovat, vždycky se můžete vrátit zpátky. Většinou to ale bývá přesně naopak. Změny bohužel nepoznáte za týden, je potřeba dát jim šanci aspoň tři týdny, než se projeví. Cesta z komfortní zóny bude jednodušší, když si představíte obrázek sebe v budoucnosti: jak vypadáte, jak se cítíte. Je dobře, když milujete své tělo takové, jaké je, ale co když můžete vypadat a cítit se ještě o něco lépe? Za tři týdny to poznáte. A ke starým návykům už se pravděpodobně nikdy nevrátíte.


4. Změňte podmínky, ne sebe

Změny vám půjdou mnohem snadněji, když nad nimi začnete přemýšlet z opačného konce než dosud. Doteď jste si pravděpodobně stěžovala, jak nemáte pevnou vůli, jak je možné, že ostatní ji mají, a hledala návody, jak mít taky takovou… Stop! Přestaňte se srovnávat s ostatními a myslet na to, že byste měla být víc motivovaná, míň líná nebo mít větší vůli. Takové přemýšlení ke kýženým cílům rozhodně nevede. Mnohem snáze jich dosáhnete, pokud realisticky přizpůsobíte své cíle a postupy tomu, jaká jste. Jinými slovy: jestliže víte, že se v životě neobejdete bez sladkostí, mnohem snadnější než je z něj vyhazovat bude najít cestu, jak je do něj vhodně zakomponovat. Stejně můžete postupovat i se cvičením.


5. Žijte přítomností, ale s myšlenkou do budoucna

Problém dnešní doby je, že jsme orientovaní na přítomnost. Často se tedy chováme tak, že si říkáme: „Proč bych si dneska nedala čokoládu, když už tady zítra nemusím být?“ Omlouváme si, že nemůžeme odolat pokušení. Jak z toho ven? Odstraňte ze svého okolí věci, které vás pokoušejí, a naučte se odpírat si. Schopnost sebeovládání se dá trénovat. Začnete malými kroky a pokaždé, když si odpustíte něco, co by vás jenom uspokojilo a nedalo vám nic do budoucna (třeba sušenku cestou z práce), zvítězila vaše racionální stránka nad jednoduchým, pudovým já. Jste na dobré cestě!


6. Nepodmiňujte hubnutí tím, že se vám změní život

Jeden z důvodů, proč nemůžete zhubnout, je i ten, že ztrátu kil automaticky spojujete s dalšími úspěchy: povýšením v práci, rande s panem Božským… Takhle to ale nefunguje. Svět se nezmění jen kvůli tomu, že budete štíhlejší. Nebudete bohatší ani chytřejší. Pravda, hubnutí vás může nakopnout k dalším změnám. Ale minus deset kilo vás samo o sobě do šéfovského křesla v práci opravdu neposadí. Mnohem složitější je čelit faktu, že těch pár kilo navíc opravdu nebylo příčinou, proč si s partnerem už nějakou dobu nerozumíte. Než krotit své emoce jídlem nebo naopak hladověním, běžte si zacvičit. Má to řadu výhod, jako vyšší hladinu endorfinů, nižší hladinu stresu a – hezčí tělo. A věřte nevěřte, není nic účinnějšího než si zlost na kolegu nebo partnera vybít na hodině kickboxu nebo se z ní vyběhat. Sport, stejně jako jídlo váš život neopraví. Ale být zdravá a cítit se dobře je minimálně dobrý základ, z něhož se k té opravě dá odrazit.


7. Jezte lépe

Jídlo hotové do deseti minut je sice pohodlné, ale zdravé není ani náhodou. Zdaleka nejde jen o fastfoody, kde nám servírují průmyslově zpracované potraviny, tedy trvanlivé, snadno dostupné potraviny s vysokým obsahem tuků, cukrů nebo škrobů, a tedy vysokým obsahem kalorií, zato s malou výživovou hodnotou, především co se týká obsahu vitaminů a minerálů. Podle mnohých odborníků jsou právě takové potraviny hlavní příčinou obezity ve vyspělých zemích světa. A takových je dnes na trhu většina a bohužel často jde i o ty, které by člověk běžně označil za zdravé. Základ zdravého jídelníčku by měly tvořit potraviny nezpracované nebo zpracované minimálně – ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy, maso, vejce a podobně. Zpracované potraviny jsou také návykové, vedou k přejídání se a způsobují výkyvy nálad, problémy s pamětí či deprese. Na venkov se asi všichni odstěhovat nemůžeme, ale zkuste aspoň zvýšit konzumaci nezpracovaných potravin. Benefity jsou zřejmé: budete žít kvalitněji a podle průzkumů i déle, budete se lépe cítit, lépe vypadat a snadněji hubnout. 


Připravila: Eva

Foto: Thinkstock

DISKUZE K ČLÁNKU

3

Chce to jen víc pohybu a méně jíst a kila jdou dolů.

ODPOVĚDĚT

3

Nežrat, ale jíst. Mně kila spolehlivě sundají starosti. Teď jsme s manželem vyklízeli neskutečný binec ve vile po zemřelé tchýni a 5 kilo mám dole natošup.

ODPOVĚDĚT

5

Mě jde váha dolů také při starostech a problémech.

ODPOVĚDĚT

3

Hezké čtení ale hubnout nechci, už mám své léta a manželovi se líbím taková jaká jsem

ODPOVĚDĚT

3

tak to závidím.... já slyším denně jak kynu ... :-((

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví – plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Svět zdraví - plán jak zhubnout a zvýšit si kondici sestavený přímo na tělo

Stejně tak jako máme každý jiný otisk prstu, máme i jiný metabolismus. Proto neexistuje dieta...

Titulka pro: 10 rad pro otěhotnění

10 rad pro otěhotnění

Snažíte se otěhotnět? Někomu se to podaří hned, někdo každý měsíc netrpělivě čeká, až se...

Titulka pro: Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Zdraví souvisí s psychikou. Myslete na sebe jako na celek.

Že jsou tělo a duše spojené nádoby není nic nového. Všichni to víme, ale stejně...

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

9 nejlepších potravin pro podzimní kuchyni

Všichni je známe. Jsou obyčejné a přesto v sobě skrývají tajemství, o kterých se vám...

Titulka pro: Znáte Reiki?

Znáte Reiki?

Reiki je japonský výraz, kterým je označována univerzální životní energie. Rei znamená v překladu univerzální...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

ÚNIK MOČI

Kdo s tím máte taky problém podělte se prosím o zkušenosti, ...

E-SHOP DROGERIE

Ráda bych tip na e-shop kde bych koupila kvalitní prací ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz